Niemcy: wkrótce więcej swobód dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Policja mówi o konsekwencjach planowanych zmian

    Już w najbliższy weekend na niemieckich ulicach może zrobić się nocą nieco tłoczniej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to znaczy Bundestag i Bundesrat będą działać szybko, niebawem wejdzie w życie rozporządzenie federalne o złagodzeniu obostrzeń dla zaszczepionych przeciwko koronawirusowi i ozdrowieńców. Dzięki temu grupy te odzyskają pewne podstawowe prawa, które obecnie są mocno ograniczone. Ale jakie będą konsekwencje nowego rozporządzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o kontrolę przestrzegania przepisów?

    Na początek przypomnijmy zakres planowanych zmian, które mają dotyczyć osób zaszczepionych i wyleczonych z COVID-19:

    • zniesienie ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych, godziny policyjnej
    • takie same prawa, jakie przysługują osobom z aktualnym negatywnym wynikiem testu na koronawirusa (osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie będą już więc musieli wykonywać testu przed udaniem się na zakupy lub do fryzjera)
    • obowiązek odbycia kwarantanny po podróży zagranicznej tylko w przypadku powrotu z obszaru występowania mutacji koronawirusa
    • ale: wymóg stosowania maseczek i zasady dotyczące zachowania dystansu społecznego pozostają w mocy

    Dwa aspekty związane z łagodzeniem obostrzeń są szczególnie istotne z punktu widzenia kontroli: osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie będą musieli przestrzegać godziny policyjnej i ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych. Oznacza to, że nawet w regionach o wysokich wskaźnikach zachorowalności na COVID-19 osoby te będą wkrótce mogły ponownie wychodzić z domu późno w nocy. Ponadto, osoby zaszczepione i wyleczone z COVID-19 znów będą mogły się spotykać bez ograniczeń co do liczby osób.

    Złagodzenie restrykcji dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców – dodatkowe obciążenie dla policji?

    Obecnie też istnieją wyjątki zwalniające z obowiązku przestrzegania godziny policyjnej, takie jak na przykład dojazd do miejsca pracy. Policja przeprowadza w związku z tym standardowe kontrole. Ale jeśli wkrótce więcej osób będzie mogło przebywać na zewnątrz, to czy nie spowoduje to nadmiernego obciążenia funkcjonariuszy dodatkową pracą?

    „Pełna kontrola nie byłaby w ogóle możliwa ze względu na ograniczoną liczbę pracowników i nie byłaby też skuteczna” – mówi Peter Pytlik, przewodniczący bawarskiego związku zawodowego policji. „Kontrole mogą odbywać się tak jak dotychczas tylko w ramach codziennej służby patrolowej lub w przypadku otrzymania przez policjantów doniesień o naruszeniach przepisów”.

    Jakie dokumenty muszą posiadać osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, aby wykazać, że mogą korzystać z większych swobód?

    Ważne jest, aby osoby zaszczepione i wyleczone z COVID-19 posiadały przy sobie odpowiednie dokumenty. Przepisy rozporządzenia muszą jasno określać, jakie wymogi należy spełnić (certyfikat szczepień, zaświadczenie itd.), aby móc skorzystać z tych swobód, stwierdził Pytlik.

    Dotychczas mowa była o tym, że dowodem pełnego zaszczepienia może być certyfikat w formie papierowej lub cyfrowej w języku niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim lub hiszpańskim. Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się tego, kto otrzymał ostatnią wymaganą dawkę szczepionki co najmniej 14 dni temu. A zatem w przypadku szczepionek firm AstraZeneca, Biontech/Pfizer i Moderna muszą upłynąć dwa tygodnie od podanie drugiej dawki preparatu. Potwierdzeniem tego, że ktoś wyzdrowiał z COVID-19 byłby pozytywny wynik testu PCR wykonanego w laboratorium przed co najmniej 28 dniami i nie więcej niż sześcioma miesiącami.

    Kontrola przestrzegania obostrzeń: problem stanowią fałszywe dokumenty

    W związku z wystawianiem tego rodzaju dokumentów szybko pojawia się kwestia zabezpieczenia przed fałszerstwami. „To, do czego powinniśmy dążyć, to rodzaj zaświadczenia wzorowanego na istniejących dokumentach tożsamości, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy, które posiadają elementy zabezpieczające przed ich podrobieniem” – mówi Peter Pytlik.

    Federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht (SPD) przypomniała, że fałszowanie dokumentów pociąga za sobą konsekwencje karne.

    Czy w związku z wprowadzeniem większych swobód dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców nasili się zjawisko łamania obostrzeń? Minister apeluje do wszystkich o poczucie odpowiedzialności

    Zniesienie ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych i godziny policyjnej dla niektórych osób zwiększa ryzyko naruszeń obowiązujących przepisów przez osoby nieuprawnione. Kontrola przestrzegania obostrzeń będzie bowiem trudniejsza. Póki co minister apeluje do obywateli o poczucie odpowiedzialności, o to, by nie nadużywać nowych zasad. W końcu rozporządzenie jest pierwszym krokiem do tego, by znów można było żyć jak dawniej, przed pandemią. A im bardziej zmniejszać się będą ilości nowych zakażeń, tym szybciej będzie można podejmować kolejne kroki na tej drodze do normalności.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x