Wbrew przewidywaniom pandemia koronawirusa nie doprowadziła do spadku czynszów w Niemczech. Jak pokazuje poniższy wykres oparty na danych z Federalnego Urzędu Statystycznego, indeks tak zwanych „zimnych czynszów” netto wykazuje prawie stałą tendencję wzrostową. Obecnie ma wartość 108,1 punktów. Z drugiej strony, indeks cen konsumpcyjnych od 07.2019 do 01.2021 jako całości przesunął się o około 106 punktów.
Należy dodać że rynek nieruchomości często reaguje zmiany dopiero po miesiącach lub latach od ich zaistnienia.
W Monachium ceny najmu są najwyższe w Niemczech
Ceny najmu są szczególnie wysokie w największych niemieckich miastach. Stolica Bawarii zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii. W Monachium ceny nowo-wynajmowanych mieszkań zaczynają się od 22EUR do nawet 50EUR za m2 w zależności od lokalizacji, standardu i wielkości mieszkania.
Pomimo stale rosnących cen wynajmu, około 60% mieszkańców RFN skazanych jest na płacenie czynszu. Sytuacja jest zróżnicowana ze względu na części kraju jak i na wielkość aglomeracji. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy dużych miast. Przykład Berlina pokazuje że w stołecznym mieście jest ok. 2 mln. mieszkań z czego ponad 1,6 mln. to mieszkania wyjmowane. To sytuacja rażąca bo oznacza że tylko co siódmy Brelińczyk ma „swój własny kawałek podłogi”.
Podobna sytuacja jest w innym mieście-landzie: Hamburgu. Tam udział najemców jest szczególnie wysoki i zbliża się do 80%. W hanzeatyckim mieście nad Łabą zaokrąglając czterech na pięciu Hamburczyków mieszka „u kogoś” a tylko jeden na pięciu we własnych czterech ścianach. Według danych prezentowanych przez mieterverein-hamburg z roku 2018 w tym portowym mieście w było 893 000 mieszkań które były zamieszkałe z czego ok. 720.000 to nieruchomości wynajmowane.
Czynsz stanowi coraz większą część budżetu Niemców
Niemcy są zmuszeni coraz większą część budżetu domowego przeznaczać na koszty związane z czynszem i zamieszkaniem. Dodatkowo Federalny Trybunał Konstytucyjny w decyzji ogłoszonej w czwartek (15.04) orzekł, że berlińska ustawa o maksymalnym czynszu, która obowiązywała od ponad roku, jest nieważna. Wiele osób mieszkających w mieszkaniach z wcześniej ograniczonym czynszem musi teraz go nadpłacić.
Protest przeciwko rosnącym czynszom w Niemczech
Reakcją na taki stan rzeczy są różnego rodzaju inicjatywy polityczne i społeczne z demonstracjami włącznie. W czwartek 15 kwietnia (po wygaśnięciu limitu czynszu w Berlinie) przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym około 15 tysięcy (dane organizatorów) osób demonstrowało za zamrożeniem czynszów w całym kraju. Skrytykowali decyzję Niemieckiego Sądu Najwyższego i zażądali dalszych działań politycznych przeciwko „szaleństwu rosnących czynszów”.
Do udziału w proteście zachęcała organizacja „Gemeinsam gegen Verdrängung und Mietenwahnsinn”. Według organizatorów w demonstracji przez dzielnice Kreuzberg i Neukölln wzięło udział około 15tyś. uczestników, dane policji mówią o 6,5tyś demonstrantach. Według policji każdy nosił maseczkę, a także starał się zachować od siebie odstęp. Najczęściej głoszony postulat demonstrujących to: „Potrzebujemy limitu czynszu na poziomie federalnym”.
Gdzie szukać mieszkania w Niemczech?
Dowiedzcie się na co zwrócić uwagę szukając mieszkania w Niemczech oraz gdzie go szukać: Mieszkanie w Niemczech – pomoc oraz przydatne skróty (dojczland.info).
Autor: Maciej Bienert
żródło: dpa, Niemiecki Urząd Statystyczny, mieterverein-hamburg, fairmieten-fairwohnen.de