Najdroższy korek na świecie: Oto co wiemy o utknięciu kontenerowca w Kanale Sueskim!

    We wtorek jeden z największych kontenerowców na świecie „Ever Given” utknął w Kanale Sueskim i sprawił, że nie można go na ten moment przepłynąć. W piątek kolejna próba odholowania kontenerowca zakończyła się niepowodzeniem. Każdy dzień, w który Kanał Sueski jest nieprzejezdny kosztuje olbrzymie pieniądze. Już dawno stał on się najdroższym korkiem na świecie!

    Ubezpieczyciel Allianz szacuje średnie tygodniowe koszty dla światowego handlu na 10 mld dolarów (8,48 mld euro). Morskie czasopismo branżowe „Lloyd’s List” podaje nawet kwotę 400 milionów dolarów (339 milionów euro) – na godzinę!

    Jeśli awaria potrwa jeszcze dłużej, to nawet my odczujemy jej skutki!

    Według analizy firmy Allianz, „incydent wejścia na mieliznę” (termin techniczny oznaczający wejście na mieliznę) może doprowadzić do „opóźnień w dostawach produktów codziennego użytku dla konsumentów na całym świecie”. Szczególnie przemysł chemiczny drży: „Jeśli w weekend nie uda się udrożnić Kanału Sueskiego, sytuacja znacznie się pogorszy”, obawia się Henrik Meincke z Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego (VCI).

    Mimo to blokada ma jak na razie minimalny wpływ na ceny ropy i benzyny.

    „Starsi piloci nie radzą sobie z nowoczesną technologią”

    Dwóch pilotów kanałowych było na pokładzie kontenerowca, kiedy silny wiatr miał zdmuchnąć statek z kursu. „Niektórzy z tych pilotów wykonują swoją pracę bardzo dobrze” – powiedział kapitan Nico Berg, lat 46, który przepłynął Kanał Sueski około 30 razy statkiem Aida. „Ale wielu z tych starszych nie radzi sobie z nowoczesną technologią dużych statków”.

    Cztery metry dziobu kontenerowca utknęły w nasypie. Pogłębiarka ssąca wypompowuje 2 000 metrów sześciennych mułu na godzinę, a dwa kolejne holowniki mają przybyć w niedzielę. Jeśli uwolnienie nie powiedzie się, kontenery będą musiały zostać rozładowane. To zajęłoby tygodnie.

    Pierwszy statek wyruszył wczoraj do Przylądka Dobrej Nadziei – to tygodniowy objazd!

    „Wypadek jest logistyczną katastrofą dla światowego handlu”, powiedział w rozmowie z BILD mecenas z Hamburga i były „król kontenerów” Ian Karan (81). Wszystko jest zaprojektowane na zasadzie „just-in-time”. Ten system został teraz zakłócony przez jeden statek.

    Czy armia amerykańska pomoże Egiptowi?

    „W ramach naszego aktywnego dialogu dyplomatycznego z Egiptem zaoferowaliśmy władzom egipskim pomoc USA w ponownym otwarciu kanału” – powiedziała w piątek w Waszyngtonie rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Zespół ekspertów z Marynarki Wojennej USA mógłby zostać szybko wysłany do Kanału Sueskiego.

    Rozmowy z Kairem na temat pomocy USA trwają, powiedziała Psaki. Rzecznik Centralnego Dowództwa USA Bill Urban powiedział, że eksperci Marynarki Wojennej są gotowi na wypadek prośby ze strony Egiptu. Głównym zadaniem Dowództwa Centralnego odpowiedzialnego za Bliski Wschód jest ochrona statków handlowych w tym regionie.

    254 000 euro za przepłynięcie Kanałem Sueskim

    Każdy, kto chce skorzystać ze skrótu między Morzem Śródziemnym a Czerwonym swoim frachtowcem, musi zapłacić 254 000 euro. Jeśli kanał zostanie zablokowany, Europa zostanie odcięta od ruchu towarowego z Azji.

    98 procent wszystkich kontenerowców pływających między Europą a Azją korzysta z kanału – stanowi to dziewięć procent niemieckiego importu i eksportu.

    Krótka historia Kanału Sueskiego

    Kanał Sueski ma obecnie 193 kilometry długości i do 345 metrów szerokości. Ten nieposiadający śluz kanał pomiędzy Portem Said na północy i Suezem na południu został otwarty w 1869 roku i ostatnio rozbudowany w 2015 roku. Co roku około 19 000 statków oszczędza około 6500-kilometrów przepływając Kanałem Sueskim, które musiałyby pokonać wybierając trasę dookoła Afryki, co zajmuje od jednego do dwóch tygodni w zależności od pogody.

    Kanał był kilkakrotnie zamykany – głównie z powodu wojen!

    ► W 1956 r. Izrael, Wielka Brytania i Francja walczyły z Egiptem po nacjonalizacji kanału. Wraki zostały oczyszczone dopiero w 1957 roku.

    ► Po wojnie sześciodniowej między Izraelem a Egiptem kanał pozostał zamknięty w latach 1967-1975. Przez osiem lat uwięzione były w nim również dwa niemieckie okręty.

    Na całej długości brzegów Kanału Sueskiego znajduje się strefa wojskowa o ograniczonym dostępie, a konwoje korzystające z niego są monitorowane elektronicznie przez całą dobę.

    W 2019 r. ten sam kontenerowiec spowodował wypadek w hamburskim porcie

    Kontenerowiec „Ever Given”, który spowodował blokadę Kanału Sueskiego jest długi jak cztery boiska piłkarskie, ma miejsce na 20 388 kontenerów i posiada silnik Mitsui–MAN B&W 11G95ME-C9 o mocy około 60 tyś kW.

    Mega-kontenerowiec został zbudowany w Japonii w 2018 roku i należy do firmy wynajmującej statki Shoei Kisen Kaisha. Firma przeprosiła już za ten incydent – i być może będzie musiała ponieść jego konsekwencje: Roszczenia z tytułu uszkodzenia kanału i utraty przychodów mogą być liczone w milionach!

    W kontenerach frachtowca (59 m szerokości, 32 m boków, 15,9 m zanurzenia) znajdują się części samochodowe, opony, elektronika, dresy i imbir. Statek miał zacumować w porcie w Hamburgu w dniu 8 kwietnia. 25-osobowej załodze z Indii nic się nie stało i pozostaje na pokładzie do czasu ponownego wypłynięcia statku z mielizny.

    To nie pierwszy raz, kiedy jeden z największych kontenerowców na świecie spowodował wypadek. Już w 2019 r. pływający pod banderą Panamy „Ever Given” staranował i uszkodził prom portowy w Hamburgu. Teraz dyskutuje się o tym, czy w przyszłości można zakazać statkowi wpływania do europejskich portów.

    źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Lukas

    szanowni Państwo, proszę o korektę informacji:
    posiada 80 silników o mocy 626 KM”

    Silnik jednostki to:
    Mitsui–MAN B&W 11G95ME-C9
    (moc około 60 tyś kW)

    Pozdrawiam Serdecznie

    Lucas

    Takie jednostki mają jeden, potężny silnik główny (napęd jednostki).
    Proszę zmienić 80 na jeden i będzie ok.
    60 tys kW to ogromna moc (ponad 80 tyś KM),
    Informacje na temat silnika Mitsui–MAN B&W 11G95ME-C9
    dostępna na stronie producenta.
    Serdecznie dziękuję
    z poważaniem

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x