Na pomoc finansową dla przedsiębiorców w związku z pandemią, Niemcy przeznaczą kolejne miliardy euro. Jednak wiele firm nie otrzymało jeszcze żadnych funduszy. Minister Gospodarki Niemiec, Peter Altmaier, wyjaśnia, że prowadzone są staranne kontrole, aby zapobiec oszustwom.
Lockdown i co dalej?
Aby złagodzić gospodarcze szkody spowodowane lockdownem, rząd federalny chce zainwestować kolejne miliardy euro w pomoc finansową. Na okres od listopada 2020 do czerwca 2021 roku rząd Niemiec planuje przeznaczyć łącznie 50 miliardów euro – powiedział federalny minister gospodarki Peter Altmaier w oświadczeniu rządu w Bundestagu.
W listopadzie w całym kraju wprowadzono częściowy lockdown. W grudniu restrykcje zostały ponownie zaostrzone. Lockdown ma jak na razie obowiązywać do połowy lutego.
Wypłacono połowę tzw. „November-Hilfe”
Dzięki pomocy finansowej na listopad i grudzień przedsiębiorstwa, które musiały zostać zamknięte z powodu pandemii, mogły zrekompensować dużą część strat w sprzedaży, kontynuował Altmaier. Ponadto w przypadku pomocy pomostowej III możliwe są dotacje na pokrycie kosztów stałych, jeśli firmy mogą udowodnić spadek obrotów.
Do tej pory 80 miliardów euro zostało przeznaczonych na pomoc z tytułu koronawirusa, dodatkowo 23 miliardy euro na sfinansowanie świadczeń z tytułu przejścia na skrócony czas pracy i 130 miliardów euro na pakiet koniunkturalny. Jak dotąd wypłacono połowę środków z tzw. „November-Hilfe”.
Rząd federalny spotyka się z krytyką, że wsparcie finansowe dociera do firm zbyt wolno. Samo wnioskowanie o środki finansowe wiąże się z olbrzymimi przeszkodami biurokratycznymi. Lider FDP Christian Lindner zarzucił także Altmaierowi rozbieżność między jego postrzeganiem sytuacji a tym, jak wygląda rzeczywistość. Jak dotąd zbyt mało firm otrzymało pomoc finansową.
Więcej informacji o niemieckich programach pomostowych znajdziecie tutaj: programy pomostowe niemieckiego rządu.
Altmaier: „Zrobię wszystko, by firmy szybko dostały pieniądze”
Altmaier wykazał się zrozumieniem, że cała sytuacja spowodowała niezadowolenie wśród przedsiębiorców. „Ale mamy też zobowiązania wobec podatnika” – podkreślił polityk CDU. Chcemy uniknąć wyłudzania środków finansowych z tytułu koronawirusa.
Niemniej jednak należy zrobić wszystko, aby umożliwić szybką wypłatę świadczeń: „Od tego momentu mogę zapewnić wszystkich, którzy czekają na tę pomoc finansową, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby dotarła ona do ludzi tak szybko, jak to możliwe.” Altmaier po raz kolejny zapewnił również, że obowiązek ogłoszenia upadłości spółek, które nie otrzymały jeszcze wsparcia finansowego, zostanie zawieszony: czekając 8 lub 14 dni dłużej na wypłatę świadczenia, nie trzeba ogłaszać upadłości.
Gospodarka w „krzepkiej kondycji” pomimo kryzysu
Z punktu widzenia Altmaiera, niemiecka gospodarka jest nadal w dobrej kondycji – i to pomimo trwającej od około roku pandemii. Jednak rząd federalny oczekuje, że w tym roku koniuktura gospodarcza ponownie spadnie o 3%. Altmaier dodał, że poziom sprzed kryzysu zostanie ponownie osiągnięty nie wcześniej niż w 2022 roku.
To punkt widzenia, którego nie podziela poseł AfD Leif-Erik Holm: „Stwierdzenie, że gospodarka jest w dobrej kondycji, to żart. Wiele osób obawiało się o swoją pracę”.
Źródło: www.tagesschau.de