Mikołajki w Niemczech – historia, adres Mikołaja w Niemczech i popularne niemieckie tradycje!

    Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci, Mikołajki są szczególnym wydarzeniem sezonu adwentowego. Poniżej dowiecie się jaka jest historia tego święta oraz jak obchodzone są Mikołajki w Niemczech.

    Kiedy wypadają Mikołajki w Niemczech?

    Podobnie jak na całym świecie, również w Niemczech Mikołajki wypadają każdego roku 6 grudnia. W Niemczech i w większości innych krajów nie jest to święto państwowe, a jedynie dzień pamięci w kościele. Wyjątek stanowi przykładowo Luksemburgu, gdzie Mikołajki są ważnym dniem: dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych mają wolne, a Kleeschen (św. Mikołaj) przynosi prezenty, które w niektórych miejscach są nawet bogatsze niż w Boże Narodzenie.

    Dlaczego świętujemy Mikołajki?

    Mikołajki są obchodzone w imię pamięci Świętego Mikołaja z Miry. Mówi się, że zmarł on 6 grudnia. Święty Mikołaj jest jednym z najbardziej znanych i popularnych świętych w Kościele Katolickim. W Rosji i innych Kościołach prawosławnych Święty Mikołaj jest do dziś bardzo ważny. Jest on tam czczony jako „anioł na ziemi” lub „zbawiciel świata”. W kościołach zachodnich utrwalił się wizerunek dobroczynnego biskupa.

    Kim był Mikołaj z Miry?

    Istnieje jedynie kilka historycznie udowodnionych faktów na temat życia Mikołaja z Miry. Nie jest do końca jasne, czy jest to jedna i ta sama osoba, czy też w narracjach przewijają się historie życia dwóch osób: Biskupa Mikołaj z Miry, który żył w IV wieku oraz opata Mikołaja z Syjonu (VI wiek). Obaj mieszkali na wybrzeżu Lycia na terenie dzisiejszej Turcji.

    Mikołaj z Myry urodził się między 270 a 286 rokiem n.e. w Patarze, starożytnym mieście położonym około 100 kilometrów na południowy zachód od dzisiejszej Antalyi. Wówczas w tym regionie nadal mówiono po grecku. Zgodnie z tradycją święty Mikołaj został wyświęcony na kapłana w wieku 19 lat i został opatem w klasztorze w Sionie koło Miry. Według opowieści, został schwytany podczas prześladowań chrześcijan w 310 roku, po czym rozdzielił swoje wielkie dziedzictwo wśród biednych.

    Mikołaj stał się tak popularny dzięki wielu otaczającym go legendom, które malują obraz hojnego i popularnego katolika. Mówi się na przykład, że kiedyś pojawił się on marynarzom, którzy byli w niebezpieczeństwie na morzu. Ukazał się jako człowiek o nadprzyrodzonych mocach i kierował statkiem, ustawiał żagle, a nawet uciszył burzę. Marynarze rozpoznali Mikołaja, gdy później chcieli odmówić modlitwę dziękczynną w kościele w Mirze. Dlatego Święty Mikołaj jest uważany za patrona żeglarzy również dzisiaj.

    W jaki sposób powstały Mikołajki w formie, w której znamy ją dzisiaj?

    Święty Mikołaj był czczony w prawosławiu już w VI wieku. Dowodem na to jest np. budowa kościoła około roku 550, który został poświęcony byłemu biskupowi.

    W średniowieczu tradycją stało się dawanie prezentów dzieciom i ubogim 6 grudnia – w stylu Świętego Mikołaja, który podobno był szczególnie dobry dla dzieci. Jednak wraz z reformacją Marcina Lutra około 1535 r. tradycja ta zmieniła się, zwłaszcza dla protestantów. Od tego czasu kult świętych został odrzucony, a rozdawanie prezentów w wigilię świętego Mikołaja zostało zniesione. Zamiast tego, „Święty Chrześcijanin” lub „Dzieciątko” przynosi prezenty na Boże Narodzenie. Zwyczaj ten ugruntował się także wśród katolików na początku XX wieku. W dzisiejszych czasach nadal daje się dzieciom w dniu Św. Mikołaja prezenty, ale zazwyczaj są one nieduże.

    Z czasem „kult” świętego Mikołaja rozwinął się także w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj pojawiał się on tam w czerwono-białym stroju i czapce. Również w Niemczech i Polsce zaczęto przedstawiać Świętego Mikołaja w ten sposób. Czasami Święty Mikołaj odwiedza w tym przebraniu także jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech, a także szkoły, przedszkola lub inne miejsca, aby rozdać dzieciom drobne prezenty. W niektórych miejscach w Niemczech Św. Mikołaj jest jednak ubrany w klasyczny kostium biskupa.

    Mikołajki w Niemczech – zwyczaje

    W Mikołajki w Niemczech szczególnie popularny jest zwyczaj stawiania talerza lub butów przed drzwiami w wigilię Św. Mikołaja, lub wieszania pończoch przy kominku, aby mogły być wypełnione w nocy przez Św. Tradycja ta sięga legendy o Świętym Mikołaju: biedny człowiek nie mógł sobie pozwolić na posag dla swoich trzech córek i dlatego nie mógł ich wydać za mąż. Chciał je nawet zmusić do prostytucji. Kiedy dowiedział się o tym Św. Mikołaj, wziął złoto ze swojej fortuny i przez trzy kolejne noce wrzucał coś przez okna domu rodziny. Trzeciej nocy, ojciec odkrył przynoszącego dary i podziękował mu za jego hojność.

    Kto towarzyszy Świętemu Mikołajowi?

    Często częścią niemieckich tradycji mikołajkowych jest to, że Św. Mikołaj pyta dzieci, czy były grzeczne. W niektórych krajach Święty Mikołaj ma towarzysza, który może być dość przerażający. Podczas gdy w dużych częściach Niemiec jest to sługa Ruprecht, w Austrii i na południu Niemiec bardziej powszechny jest Krampus. Pomocnik wspiera Świętego Mikołaja w rozdawaniu prezentów lub straszy dzieci, które były niegrzeczne.

    Ma on reprezentować oswojone zło. W związku z tym 5 grudnia jest znany w wielu miejscach w Niemczech jako Dzień Krampusa. Ludzie przebrani za Krampusa włóczą się wtedy głośno po ulicach, zanim zostaną „oswojeni” przez Świętego Mikołaja wieczorem lub nawet następnego dnia.

    List do Świętego Mikołaja: Adres Mikołaja

    Wiele dzieci w Niemczech kieruje swoje życzenia bezpośrednio do Świętego Mikołaja. W St. Nikolaus w Kraju Saary znajduje się Poczta Świętego Mikołaja, która jest prowadzona przez wolontariuszy od 5 grudnia aż do Wigilii Bożego Narodzenia (24.12.). Dzieci w Niemczech mogą wysyłać swoje listy do Świętego Mikołaja na następujący adres:

    An den Nikolaus
    Nikolausplatz
    66352 St. Nikolaus

    Na każdy list jest udzielana odpowiedź. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej urzędu pocztowego Świętego Mikołaja.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x