Niemcy: Dowiedz się, cz właściciel może wejść do wynajmowanego mieszkania!

    Zapewne niektórzy właściciele zastanawiają się, czy najemcy odpowiednio dbają o wynajmowane lokum, albo czy wbrew uzgodnieniom trzymają w wynajmowanym mieszkaniu zwierzęta domowe. Jednak jak wyjaśnia Anja Franz ze Związku Lokatorów w Monachium: „ustawa nie daje właścicielowi mieszkania prawa do przeprowadzania kontroli w określonych odstępach czasu.”

    W trakcie obowiązywania umowy najmu najemca ma wyłączne i nieograniczone prawo do korzystania z lokalu

    Według Anji Franz, nawet klauzula w umowie najmu, która przyznaje wynajmującemu takie prawo, jest nieskuteczna. Wskazuje na to orzeczenie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (Bundesgerichtshof, BGH, sygn. akt.: III ZR 289/13). Zgodnie z tym orzeczeniem, prywatność najemcy jest z punktu widzenia prawa ważniejsza niż interes właściciela chcącego sprawdzić stan swojej nieruchomości. Na czas trwania umowy najmu najemca ma wyłączne i nieograniczone prawo do korzystania z lokalu.

    Są jednak wyjątki od ogólnej zasady

    Wynajmujący może wejść do wynajętego mieszkania tylko wtedy, gdy ma konkretny i uzasadniony powód. „W nagłych wypadkach, gdy zagraża jakieś niebezpieczeństwo, na przykład w przypadku pęknięcia rury lub pożaru, właściciel może wejść do mieszkania nawet wtedy, gdy lokatora nie ma w domu, jeśli nie udało mu się wcześniej z nim skontaktować”, wyjaśnia Franz.

    W przeciwnym razie wynajmujący musi powiadomić o wizycie z 7-10-dniowym wyprzedzeniem i, jeśli to możliwe, podać trzy alternatywne terminy. To, z jakim wyprzedzeniem musi on zapowiedzieć tę wizytę, zależy w dużej mierze od pilności sprawy. Jeżeli najemca nie jest w stanie być na miejscu w wyznaczonych dniach, musi sam zaproponować alternatywne terminy.

    „Uzasadnione powody to na przykład wykonanie napraw lub przygotowanie prac remontowych”, mówi Birgitt Faust-Füllenbach. Prawniczka stowarzyszenia ochrony konsumentów Wohnen im Eigentum dodaje, że takim uzasadnieniem „może być także poszukiwanie przyczyn szkód, takich jak występowanie pleśni.”

    Kiedy najemcy muszą umożliwić dostęp do lokalu

    Prawo dostępu istnieje, jeśli wynajmujący mają uzasadnione podejrzenie, że mieszkanie jest użytkowane niezgodnie z umową (takim naruszeniem mogłoby być na przykład posiadanie zwierząt lub podnajem). Co do zasady, właściciele mogą również pokazać mieszkanie potencjalnym nabywcom lub kolejnym najemcom.

    Jeśli są ku temu uzasadnione powody, najemca nie może odmówić wynajmującemu wizyty. Jego obowiązkiem jest zapewnienie mu dostępu do mieszkania, gdy zostanie o tym odpowiednio wcześniej powiadomiony.

    „Jeśli się temu sprzeciwia, narusza swoje obowiązki wynikające z umowy najmu. Jeżeli wynajmujący poniesie w związku z tym szkodę, najemca może ponosić za to odpowiedzialność”, wyjaśnia Faust-Füllenbach.

    Właściciel może również dochodzić swoich praw w sądzie rejonowym poprzez złożenie pozwu. „Jeśli sąd orzeknie na jego korzyść, wynajmujący może wejść do mieszkania, w razie potrzeby w towarzystwie komornika”, mówi prawniczka. W pilnych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie postępowania w trybie przyspieszonym. Ale dobrze byłoby, gdyby obie strony umowy nie pozwoliły, by do tego doszło.

    Możliwość wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym

    Według Związku Lokatorów w Berlinie, jeżeli najemca w sposób nieuprawniony odmawia wstępu do mieszkania, wynajmujący ma zasadniczo prawo do rozwiązania umowy najmu bez zachowania okresu wypowiedzenia. W tego typu sprawie orzekał już także Federalny Trybunał Sprawiedliwości (sygn. akt.: VIII ZR 221/09). Ocena tego, czy naruszenie obowiązku znoszenia uciążliwości jest na tyle poważne, że uzasadnia wypowiedzenie w trybie nadzwyczajnym, musi być dokonana w odniesieniu do indywidualnego przypadku.

    Często nie ma zgody co do tego, czy wynajmujący mogą fotografować mieszkanie podczas swoich wizyt, aby na przykład zaoferować je na sprzedaż w internecie. „Nie jest to dozwolone, jeśli najemca nie wyraża na to zgody”, podkreśla Faust-Füllenbach. Wyjątek: wynajmujący robi zdjęcia w celu udokumentowania szkody i uzyskania opinii rzeczoznawcy.

    Deponowanie kluczy w razie potrzeby

    Istnieją również wątpliwości dotyczące kwestii kluczy. Niektórzy właściciele po prostu trzymają klucz zapasowy do wynajętego mieszkania. Jednak jak wyjaśnia prawniczka Birgitt Faust-Füllenbach: „Najemca ma prawo do kompletu kluczy do mieszkania.”

    Tym niemniej, w przypadku dłuższej nieobecności lokatorzy powinni zadbać o to, aby w razie nagłej potrzeby wynajmujący mógł wejść do lokalu. „Najlepiej zostawić mu nazwisko i adres osoby, która w takich przypadkach będzie posiadała klucze do mieszkania”, radzi Franz.

    Jeśli wynajmujący bezwzględnie nalega na samodzielne przechowywanie kluczy, najemca może śmiało to zaakceptować i zlecić później demontaż zamka. „Jednakże, w momencie gdy się wyprowadza,  obowiązany jest przywrócić stan poprzedni.”

    Jeśli wynajmujący wchodzi do mieszkania bez pozwolenia pod nieobecność najemcy, nie popełnia zwykłego drobnego przewinienia. „Zasadniczo naraża się wówczas na odpowiedzialność karną za naruszenie miru domowego”, wyjaśnia Faust-Füllenbach.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    tomasz

    podczas najmu mieszkania właściciel przyprowadza potencjalnych nowych najemców czy to jest zgodne z prawem

    Lukas

    Witam.mam takie pytanie.wynajmuje bez terminowo dom.obok wybudował się wlasciciel który chce zabrać mi spory kawałek ziemi i drogi dojazdowej do wiaty garażowej .tym samym blokując mi dojazd do tej wiaty.czy ma takie prawo?

    Małgorzata

    Witam wynajmowaliśmy wraz z całą rodziną mieszkanie w Niemczech wyjechaliśmy do Polski bo nie mogliśmy zameldować dziecka w dniu naszego wyjazdu sąsiad poinformował zarządcę o naszym wyjes IE ten następnego dnia roboczego przejechał że ślusarzem wymienił zamki i wpuścił do lokalu osoby trzecie które zabrały co chciały ja mejlowo i pisemnie poinformowałem zarządcę o wyjeździe teraz po trzech miesiącach dostaliśmy rachunek do zapłacenia prawie 1200 euro czy to jest w porządku a może doszło tu do złamania prawa

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x