Pierwsza Komunia Święta w niemieckim kościele. Wszystko, co musicie o tym wiedzieć!

    Pierwsza Komunia Święta to niezmiernie ważne wydarzenie w życiu każdej polskiej rodziny i powód do wspólnego świętowania w gronie najbliższych. Ale co zrobić, gdy razem z dzieckiem przebywacie zagranicą, z dala od rodzinnej parafii, gdzie wasze dziecko powinno przystąpić do komunii? W jaki sposób zgłosić dziecko w niemieckiej parafii? Jak wyglądają przygotowania do tej uroczystości w Niemczech? Na co trzeba zwrócić uwagę? Serdecznie zapraszamy do lektury!

    Kontakt z parafią i potrzebne dokumenty

    W przypadku, gdy mieszkacie w Niemczech od dłuższego czasu i wasze dziecko było ochrzczone w niemieckiej parafii, zostaniecie powiadomieni o możliwości przystąpienia do pierwszej komunii i uczestnictwa w katechezie przygotowawczej listownie. Inaczej niż w Polsce, w Niemczech dzieci przystępują do pierwszej komunii w trzeciej klasie szkoły podstawowej, czyli dopiero w wieku dziewięciu lat. Zatem list od kancelarii parafialnej zostanie do was wysłany w momencie, gdy wasze dziecko ukończy ósmy rok życia lub pod koniec drugiej klasy szkoły podstawowej.

    Jeżeli wasze dziecko było chrzczone w Polsce i teraz mieszkacie wszyscy razem w Niemczech, to w przypadku chęci przystąpienia do pierwszej komunii musicie koniecznie skontaktować się osobiście z kancelarią parafialną celem zgłoszenia dziecka. W tym przypadku nie otrzymacie niestety żadnego pisemnego powiadomienia, gdyż dziecko było chrzczone w Polsce i w polskiej parafii znajduje się jego metryka chrztu i tam został dokonany wpis do ksiąg parafialnych.

    Uwaga! Zgłoszenie dziecka do komunii w niemieckiej parafii musi nastąpić, gdy jest ono w drugiej klasie szkoły podstawowej lub ukończy ósmy rok życia.

    Polska metryka chrztu jest jedynym koniecznym dokumentem do zgłoszenia dziecka w parafii niemieckiej celem przystąpienia do pierwszej komunii świętej. Oznacza to, że w tym przypadku będzie konieczne przetłumaczenie jej na język niemiecki przez tłumacza.

    Uwaga! Skontaktujcie się z niemiecką kancelarią parafialną celem ustalenia, czy w niemieckiej kancelarii parafialnej uznane zostanie tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego w Polsce, czy też konieczne będzie wykonanie takiego tłumaczenia w Niemczech.

    Elternabend, czyli przedkomunijne spotkania rodziców w parafii

    Wraz z listem z kancelarii parafialnej informującym o komunii lub w momencie zgłoszenia dziecka do komunii otrzymacie zaproszenie na „Elternabend”, czyli cykl spotkań rodziców w parafii. Podczas tych spotkań zostaną wam przedstawione kwestie organizacyjne dotyczące przygotowań, terminu komunii oraz katechezy komunijnej dla dzieci i rodziców, przebiegu mszy komunijnej oraz regulacje i wymagania względem ubioru, świecy komunijnej oraz zdjęć podczas uroczystości. Od rodziców oczekuje się, że będą oni aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach.

    Kinderkatechese, czyli przygotowanie duchowe dziecka do pierwszej komunii

    Katecheza jako przygotowanie do przyjęcia pierwszej komunii nie ma nic wspólnego z obowiązkowym nauczaniem religii w szkole. Odbywa się ona w domu parafialnym w małych grupach z dziećmi w przybliżonym wieku. Nauczanie prowadzone jest nieodpłatnie przez rodziców-wolontariuszów oraz przez członków parafii – tak zwanych „Tischmütter” i „Tischväter”. Częścią przygotowania do sakramentu jest regularne uczestniczenie w niedzielnej mszy świętej mające na celu świadome rozważanie na tematy religijne oraz przygotowanie do sakramentu spowiedzi i pokuty.

    Także rodzice dzieci przystępujących do komunii biorą udział w specjalnej katechezie dla rodziców, czyli „Elternkatechese”.

    Ubiór komunijny, świeca i robienie zdjęć

    Podobnie jak w Polsce, dzieci podczas pierwszej komunii obowiązuje odzież odświętna. W niektórych parafiach dzieci ubrane są tradycyjnie. Dziewczynki noszą białe, skromne sukienki o długości poniżej kolana, do tego białe rajstopy, białe buty oraz wianek, opaska na włosy lub inny rodzaj stroika w białym kolorze. Chłopcy ubierają się w garnitur w ciemnym kolorze (czarny, ciemnoniebieski, ciemnoszary lub antracytowy) oraz skórzane buty. Niedopuszczalne jest obuwie sportowe, sandały lub klapki.

    W niektórych parafiach został wprowadzony obyczaj noszenia jednakowych alb komunijnych (einheitliche Albe) jako szaty wierzchniej. Dodatkowo warto wiedzieć, że w parafiach często istnieje możliwość odkupienia używanych sukienek lub garniturów komunijnych.

    Uwaga! Biała sukienka powinna być skromna i nie powinna przypominać sukni ślubnej. W niektórych parafiach dzieci przystępujące do komunii ubrane są w alby.

    Świeca komunijna (Erstkommunionskerze) to ważna część rytuału komunijnego. W zależności od parafii kwestia ta jest inaczej regulowana. W niektórych parafiach rodzice składają się na świece, które zostaną zakupione grupowo. W innych z kolei rodzice kupują je indywidualnie. Świece takie są bez ozdób, gdyż dzieci w ramach katechezy przygotowawczej mają za zadanie ozdobienie jej odpowiednimi symbolami wiary i dyskutować na ich temat.

    Uwaga! Ponieważ świece zostaną zapalone podczas mszy komunijnej, należy koniecznie zadbać o odpowiedni okapnik (Kerzen-Manschette).

    Większość parafii prosi o nierobienie zdjęć i podczas mszy komunijnej oraz o niefilmowanie uroczystości. Bardzo często podczas komunii zdjęcia robione są przez profesjonalnego fotografa zamówionego przez parafię. Jeżeli nie jesteście pewni, jak to jest organizowane podczas komunii waszego dziecka, to przedkomunijne spotkanie rodziców (Elternabend) będzie dobrą okazją na wyjaśnienie tej kwestii.

    Uwaga! Wszelkie pytania organizacyjne rodzice powinni wyjaśnić podczas przedkomunijnego spotkana rodziców (Elternabend).

    Spowiedź przedkomunijna dzieci w Niemczech

    Spowiedź jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci przyjmujących pierwszą komunią świętą, a przygotowanie do niej jest częścią katechezy komunijnej. Pierwsza spowiedź dziecka odbywa się zazwyczaj 4 tygodnie przed komunią. Inaczej niż w Polsce, nie odbywa się ona w kościele przy konfesjonale (Beichtstuhl), lecz jest rozmową z księdzem w pokoju do spowiedzi (Beichtzimmer).

    Termin pierwszej komunii w Niemczech

    W Niemczech uroczystość komunijna odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocnych, zwaną z tego powodu „Białą Niedzielą”. W niektórych przypadkach parafie odstępują od tej tradycji i ustalają indywidualny termin komunii. Jest to konieczne, gdy w parafii do komunii przystępuję większa ilość dzieci.

    Przebieg mszy komunijnej w Niemczech

    Przebieg mszy komunijnej nie różni się aż tak bardzo od tego w Polsce. Zarówno rodzice, jak i dzieci mają możliwość aktywnego uczestnictwa w nabożeństwie, czytając fragmenty z Biblii i śpiewając pieśni religijne. W dniu komunii dzieci i rodzice powinni stawić się w kościele przynajmniej 30 minut przed rozpoczęciem uroczystości.

    1. Uroczyste wprowadzenie dzieci do kościoła.
    2. Pozdrowienie ołtarza i zebranych wiernych.
    3. Wygłoszenie aktu pokuty (Mea Culpa) w języku niemieckim, Kyrie Eleison i odśpiewanie hymnu „Gloria in excelsis Deo”.
    4. Wygłoszenie modlitwy dnia.
    5. Odczytanie tematycznie dobranych fragmentów Pisma Świętego.
    6. Odśpiewanie „Alleluja” i odczytanie Ewangelii.
    7. Wygłoszenie kazania związanego tematycznie z Pierwszą Komunią.
    8. Wyznanie wiary (Das Apostolische Glaubensbekenntnis).
    9. Modlitwa powszechna i odczytanie wstawiennictw przez dzieci (Fürbitten).
    10. Przygotowanie darów ofiarnych i naczyń liturgicznych do eucharystii, zbieranie tzw. kolekty przeznaczonej na cele społeczne wybrane przez dzieci i ich rodziców podczas katechezy.
    11. Modlitwa eucharystyczna i obrzędy komunijne składające się z modlitwy Ojcze Nasz (Vater Unser), obrzędu pokoju (Friedensgruss) i śpiewu „Baranku Boży” (Agnus Dei).
    12. Przystąpienie dzieci do pierwszej komunii, następnie ich rodziców oraz innych obecnych.
    13. Modlitwa końcowa.
    14. Pożegnanie wiernych i błogosławieństwo.
    15. Opuszczenie kościoła przez zebranych.

    Msza pierwszokomunijna jest dłuższa niż zwykłe nabożeństwo i trwa około 90 minut.

    Po uroczystości kościelnej w Niemczech

    W zależności od parafii rodzice i goście spotykają się po mszy komunijnej w domu parafialnym (Gemeindehaus), gdzie robione są zdjęcia grupowe i indywidualne, a obecni mają możliwość rozmowy oraz spotkania się z członkami parafii.

    Po zakończeniu uroczystości, podobnie jak w Polsce, odbywają się przyjęcia w gronie najbliższych w domu rodzinnym lub w restauracji.

    W niektórych parafiach po południu lub wieczorem odbywa się specjalne krótkie nabożeństwo (Andacht), w którym biorą udział dzieci oraz ich rodziny.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    ajesli

    Dziękuję za informacje. Moje pytanie dotyczy zdania: „Katecheza jako przygotowanie do przyjęcia pierwszej komunii nie ma nic wspólnego z obowiązkowym nauczaniem religii w szkole.”

    Czy uczęszczanie w szkole na lekcje religii jest warunkiem koniecznym dopuszczenia do komunii? Czy dziecko, które uczęszczało na lekcje Werte und Normen oraz okaże przetłumaczoną przysięgle metrykę chrztu z Polski także zostanie dopuszczone do katechezy i komunii?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x