Wszystkim Polakom przyjeżdżającym do Niemiec od razu rzuca się w oczy, że jest to kraj rowerów i rowerzystów. Według najnowszych danych mieszkańcy Niemiec posiadają 76 milionów rowerów, zwanych tutaj pieszczotliwie „Drahtesel” (druciany osioł). Liczba ta przypada na ponad 83 milionów mieszkańców. Wynika z tego, że przeciętnie na jednego mieszkańca (odliczając bardzo małe dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz osoby upośledzone ruchowo) przypada prawie jeden rower. Nic zatem dziwnego w tym, że wycieczki, wczasy i urlopy rowerowe cieszą się nieustanną popularnością zarówno wśród młodszego, jak i starszego pokolenia. Fani aktywnego wypoczynku na rowerze znajdą w Niemczech niezliczone trasy rowerowe o różnym stopniu trudności o łącznej długości ponad 100.000 kilometrów. Serdecznie zapraszamy do lektury!
W Niemczech na rowerze – z południa na północ
Jedne z najpiękniejszych tras rowerowych przebiegają z północy na południe Niemiec wzdłuż głównych rzek – Renu (Rheinradweg), Wezery (Weserradweg) i Łaby (Elberadweg).
Rheinradweg
Rheinradweg to międzynarodowa trasa rowerowa (EuroVelo-Route EV15) o długości 1233 km, z czego długość trasy w Niemczech (Konstancja – Emmerich am Rhein) wynosi 971 km. Rozpoczyna się ona u źródła Renu w Andermatt w Szwajcarskich Alpach i kończy się u jego ujścia, czyli Delty Renu, do Morza Północnego w Hoek van Holland w Holandii.
Deutsches Eck w Koblencji, ujście Mozeli do Renu
Trasa jest utrzymana w bardzo dobrym stanie, większość odcinków ma nawierzchnię asfaltową i jest zamknięta dla pojazdów samochodowych. Poziom trudności trasy w Niemczech zaklasyfikowany jest jako łatwy i średnie i nadaje się dla rodzin z dziećmi oraz mniej wysportowanych turystów rowerowych. Część górska, przebiegająca przez Szwajcarskie Alpy, zalecana jest dla osób bardziej wysportowanych, posiadających odpowiedni sprzęt rowerowy oraz wyposażenie turystyczne.
Decydując się na Rheinradweg, będziecie mieli okazję poznać niezmiernie interesujące miasta leżące wzdłuż tej trasy, takie jak Konstancja (Konstaz) nad Jeziorem Bodeńskim (Szwajcaria), Freiburg, Strasburg (Francja), Karlsruhe, Moguncja (Mainz), Koblencja (Koblenz), Kolonia (Köln) i Düsseldorf. Jeżeli chodzi o część niemiecką, to szczególnie warte zobaczenia są słynne zamki nadreńskie, miejsca związane ze starogermańską sagą o Nibelungach i legendą o złocie reńskim (Rheingold), pomnik cesarza Wilhelma w Koblencji, czyli tak zwany „Deutsches Eck” znajdujący się u ujścia Mozeli do Renu, Loreley, powiązana z wieloma legendami skała nad Renem niedaleko Sankt Goarshausen, zamek Drachenfels w miejscowości Königswinter oraz zimny gejzer w Andernach.
Weserradweg
Weserradweg rozpoczyna w Hann. Münden, miejscowości w centralnych Niemczech, gdzie dwie rzeki Werra i Fulda łączą się ze sobą tworząc Wezerę. Trasa ma około 500 km długości i prowadzi przez cztery regiony (Niedersachsen, Bremen, NRW, Hessen) aż do ujścia Wezery w Morzu Północnym w miejscowości Cuxhaven. Na pokonanie całej trasy eksperci zalecają 15 etapów, aczkolwiek osoby wysportowane i przyzwyczajone do jazdy na rowerze mogą potrzebować jedynie 10-12 etapów.
Ciekawostka: Wezera jest jedyną rzeką w Niemczech, która nie ma własnego źródła, gdyż powstała z połączenia dwóch rzek Werry i Fuldy.
Weserstein w Hann. Münden, początek rzeki Wezery – jedynej rzeki bez własnego źródła
Trasa uchodzi za niezmiernie łatwą do pokonania ze względu na bardzo dobrze wypielęgnowaną, wyasfaltowaną nawierzchnię. Z wyjątkiem krótkiego odcinka między Hann. Münden a Porta Wesfalica na trasie nie ma prawie żadnych wzniesień lub pagórków. Z tego względu polecana dla rodzin oraz na wyjazdy weekendowe. Każdy z etapów jest bardzo dobrze osiągalny pociągiem i może zostać realizowany w formie jedno- lub dwudniowych wycieczek.
Na trasie warte zobaczenia są Hann. Münden i Hofgeismar leżące w okolicy poświęconej braciom Grimm, Hameln, miasteczko znane z baśni tychże braci Grimm o fleciście-szczurołapie oraz hanseatyckie miasto Bremen. W Bremie warto koniecznie zobaczyć średniowieczną starówkę oraz wpisany na międzynarodową listę zabytków UNESCO ratusz z pomnikiem Muzykantów z Bremy.
Słynni muzykanci z Bremy, bohaterowie baśni braci Grimm
Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę rowerową wzdłuż Wezery, bądźcie przygotowani na bezpośredni kontakt ze znanymi wam z czasów dzieciństwa baśniami braci Grimm. Wspomniane miasteczko Hann. Münden jest związane z postacią Doktora Wszystkowiedzącego (Doktor Allwissend/Doktor Eisenbart). Hofgeismar i znajdujący się w pobliżu zamek Sababurg jest kojarzony ze Śpiącą Królewną, a miejscowość Boderwerder z postacią Barona Münchhausena.
Elberadweg
Elberadweg to ulubiona trasa rowerowa w Niemczech. Jej łączna długość wynosi 1260 km, z czego 365 km znajduje się po stronie czeskiej, a 895 po stronie niemieckiej. Trasa przebiega przez siedem krajów związkowych (Niedersachsen, Brandenburg, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig-Holstein) zarówno przez małe malownicze, typowe dla regionu miasteczka, jak i przez wielkie metropolie, takie jak Drezno, Hamburg i Magdeburg. Nie należy ona do trudnych tras i doskonale nadaje się na urlop lub wycieczkę dla rodzin z dziećmi. Na pokonanie całej trasy eksperci zalecają 20 etapów. Nawierzchnia trasy jest pokryta asfalten i – podobnie jak pozostałe niemieckie trasy rowerowe – jest utrzymana w doskonałym stanie.
Widok na zamek i katedrę w Miśni
Specjalnie godne polecenia jest miasto Miśnia (Meißen), gdzie król August II Mocny w roku 1708 założył pierwszą w Europie fabrykę porcelany oraz Wittenberga (Lutherstadt Wittenberg), znane z działalności założyciela religii protestanckiej Marcina Lutra, który 31 października 1517 przybił do drzwi katedry zamkowej 95 tez wzywających do reformy kościoła katolickiego.
W Niemczech na rowerze – kierunek wschodnio-zachodni
Oprócz tras prowadzących z południa na północ, w Niemczech szczególnie piękne są trasy rowerowe na osi wschód-zachód.
Na wybrzeżu Morza Północnego to spektakularna trasa Nordseeküstenradweg, na Wybrzeżu Bałtyckim możecie z kolei podziwiać Ostseeküstenradweg. Wielbicieli Niemiec Południowych i Bawarii zapraszamy na trasę rowerową wzdłuż Dunaju, czyli Donauradweg. Oczywiście trasy przebiegające na osi wschodnio-zachodniej można pokonywać w obu kierunkach.
Nordseeküstenradweg
Nordseeküstenradweg to kolejna z międzynarodowych tras rowerowych przebiegająca przez sześć krajów europejskich: Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy, Danię, Szwecję i Norwegię o łącznej długości 5942 kilometrów. Na terenie Niemiec miłośnicy wycieczek rowerowych mają do dyspozycji 907 kilometrów przebiegających wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Trasa prowadzi wzdłuż spektakularnego wybrzeże w Schleswig-Holstein przez Hamburg do Büsum, St. Peter-Ording, Husum, półwysep Nordstrand do Dagebüll. Stąd trasa prowadzi dalej do Danii.
Widok na zaparkowane rowery przed restauracją i barem plażowym „Strandbar” w St. Peter-Ording. W czasie przypływu poziom wody podnosi się o prawie cztery metry
Trasa Nordseeküstenradweg jest wyasfaltowana, płaska, o dobrej jakości nawierzchni. Dla rowerzystów szczególnie atrakcyjne są odcinki trasy prowadzące wzdłuż wybrzeża na szczytach grobli i wałów przeciwpowodziowych, z których rozpościera się niezwykły widok na otaczającą okolicę. Szczególnie godne polecenia jest Morze Wattów (Wattenmeer), akwen na obszarze Zatoki Niemieckiej położony między wybrzeżem a Wyspami Fryzyjskimi, który w 2009 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W uzdrowisku St. Peter-Ording możecie zobaczyć słynne budynki zbudowane na palach (Pfahlbauten) o wysokości do siedmiu metrów. Obecnie mieszczą się tam restauracje i bary plażowe, gdzie w czasie przypływu lub odpływu można obserwować niezwykły spektakl natury. Niektóre z nich są niedostępne podczas maksymalnego poziomu morza podczas przypływu.
Ostseeküstenradweg
Ostseeküstenradweg, czyli Baltic Sea Cycle Route, to międzynarodowa trasa rowerowa o długości 8000 kilometrów, prowadząca przez dziewięć krajów europejskich (Rosja, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa i Estonia). Niemiecki odcinek trasy o długości 1055 kilometrów przebiega wzdłuż Wybrzeża Bałtyckiego. Rozpoczyna się on we Flensburgu niedaleko granicy duńskiej i kończy w Ahlbeck przy granicy polsko-niemieckiej.
Trasa nie jest łatwa, w pobliżu miast niektóre jej etapy przebiegają wzdłuż ulic o dość intensywnym ruchu samochodowym. Jakość dróg rowerowych jest dobra, nawierzchnia jest asfaltowana lub ubita. Niektóre. krótkie odcinki pokryte są żwirem. Trasa jest przeznaczona raczej dla wysportowanych turystów rowerowych, aczkolwiek niektóre etapy nadają się na rodzinną wycieczkę.
Piwosze bez wątpienia dadzą się namówić na zwiedzenie słynnego z telewizyjnej reklamy browaru Flensburger Brauerei. Wielbiciele słodyczy z całą pewnością znajdą coś dla siebie w zabytkowym, hanzeatyckim mieście Lübeck, słynącym z produkcji marcypanu. Dla nich z pewnością opłaci się wizyta w Muzeum Marcypanu i w zabytkowym ratuszu. Osoby interesujące się historią, a szczególnie historią współczesną, będą zafascynowane muzeum „KdF- Seebad Rügen” w miejscowości Prora na wyspie Rugii oraz Historyczno-Technicznym Muzeum Peenemünde na Wyspie Uznam. Godny polecenia jest też zamek w Schwerinie.
Widok na budynek główny Historyczno-Technicznego Muzeum Peenemünde na Wyspie Uznam
Donauradweg
Donauradweg to kolejna międzynarodowa trasa rowerowa przebiegająca wzdłuż Dunaju, zwanego także królową niemieckich rzek, i łącząca dziewięć krajów (Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Serbia, Bułgaria i Rumunia). Rozpoczyna się przy ujęciu źródła Dunaju w Parku Zamkowym Fürstenberg w Donaueschingen w Niemczech i prowadzi przez Niemcy południowe w kierunku wschodnim do Passau. Jej łączna długość wynosi 2850 kilometrów, z czego 600 kilometrów przebiega przez teren Niemiec. Rowerzyści długodystansowi mają szansę na przejechanie całego Donauradweg aż do Delty Dunaju wpływającej do Morza Czarnego.
Trasa jest oceniana jako przyjazna rodzinom. Ponieważ ma niewiele wzniesień, nadaje się doskonale na urlop z dziećmi oraz dla mniej wysportowanych turystów. Część odcinków ma nawierzchnię asfaltowaną, a część utwardzaną. Wzdłuż trasy znajdują liczne lokale gastronomiczne, restauracje, hotele i place campingowe, co sprawia, że planowanie posiłków i noclegów podczas wycieczki lub dłuższego urlopu jest niezmiernie łatwe. Noclegi są dostosowane do potrzeb turystów rowerowych. W większości z nich można naprawić rower, załatać lub wymienić przebitą dętkę, zrobić pranie i zjeść niezwykle pożywne śniadanie.
Źródło Dunaju w Parku Zamkowym Fürstenberg w Donaueschingem
Niemiecka część trasy rowerowej ma wiele do zaoferowania. Spektakularne widoki Jury Szwabskiej (Schwäbisch Alb), dolina Dunaju w Sigmaringen, przełom Dunaju (Donaudurchbruch) w Weltenburg, miasto Ulm z najwyższą na świecie wieżą kościelną, Pasawa (Die drei Flüsse Stadt Passau) zwana Bawarską Wenecją oraz niezliczone zamki i twierdze to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów w tym regionie.
Widok na Zamek Hohenzollern w Jurze Szwabskiej