Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności 40% uchodźców w Niemczech podaje fałszywe dane w kwestii swojego wieku!

    40% uchodźców w Niemczech podaje fałszywe dane w kwestii swojego wieku!

    40% uchodźców w Niemczech podaje fałszywe dane w kwestii swojego wieku!

    Niemieccy specjaliści medycyny sądowej z Münster zbadali na zlecenie sądów i urzędów ds. młodzieży ok. 600 uchodźców, którzy jako niepełnoletni, ale bez opiekunów, przyjechali do Niemiec i wobec których istniały wątpliwości, co do ich prawdziwego wieku. Okazało się, że 40% tych młodych mężczyzn to tak naprawdę dorosłe osoby. Tym samym stracili oni swój specjalny status w ramach postępowania o azyl. Osobom małoletnim bez opiekunów, ubiegającym się o azyl przysługują bowiem specjalne zasady.

    Teoretycznie małoletni, a tak naprawdę dorośli

    Uchodźcy przyjeżdżający do Niemiec, podający się za osoby małoletnie to często dorośli. Tak wynika z nieopublikowanych jeszcze badań Instytutu Medycyny Sądowej w Münster.

    Do badań wykorzystano zaświadczenia o wieku z lat 2007-2018. W przypadku osób, u których istniały obawy co do zatajenia prawdziwego wieku, przeprowadzone zostały dokładne analizy. Chodziło tu głównie o mężczyzn (92%) z takich państw jak: Afganistan, Gwinea, Algieria czy Erytrea.

    Wnioski? Wśród przebadanych w Münster łącznie 594 osób, aż 234 okazały się pełnoletnie. Stanowi to około 39,4%. Wśród pozostałych 60% również mogą być osoby dorosłe, jednak nie można tego z całą pewnością stwierdzić.

    W razie wątpliwości wiek oceniany jest na korzyść uchodźcy

    Profesor medycyny sądowej Andreas Schmeling wyjaśnia: „Nie jesteśmy w stanie określić daty urodzenia co do dnia, dlatego w razie wątpliwości oceniamy wiek na korzyść uchodźcy, czyli jest wtedy traktowany jak małoletni”.

    Określenie wieku jest możliwe dzięki kombinacji kilku metod: badanie ogólne, specjalne badanie stomatologiczne, rentgen szczęki oraz rentgen ręki.

    W przypadku dojrzałego szkieletu dłoni, badane są także radiologicznie obojczyki. Jak dodaje Andreas Schmeling, analiza obojczyków pozwala bowiem dokładnie określić, czy ktoś ma 18 lat czy więcej.

    Jeśli ktoś ma mniej niż 18 lat, podlega jako uchodźca specjalnej ochronie

    Małoletni uchodźcy wjeżdżający do Niemiec bez opiekunów podlegają opiece urzędów ds. młodzieży. Nie mieszkają w ośrodkach dla uchodźców, lecz np. w rodzinach zastępczych. Koszt utrzymania w Niemczech takiej osoby to około 5.000 euro miesięcznie.

    W roku 2018 liczba uchodźców małoletnich bez opieki, którymi zajmowały się urzędy ds. młodzieży, wynosiła 12.200, rok wcześniej liczba ta wynosiła 22.500, a w roku 2016-45.000.

    Podanie innego wieku niż faktyczny to nie zawsze zła wola uchodźców. Zazwyczaj nie mają oni ze sobą aktu urodzenia czy ważnych paszportów. Dodatkowo słyszą często od osób pomagających w ucieczce za granicę, że warto podawać się za osobę niepełnoletnią ze względu na lepszą opiekę i wyższe świadczenia socjalne.

    Lekarze krytykują testy medyczne potwierdzające wiek

    Lekarze uważają, że przeprowadzane testy potwierdzające wiek uchodźców są niedokładne, nieetyczne i tym samym niedopuszczalne. Federalna Izba Lekarzy jest zdania, że rentgen bez konkretnych wskazań medycznych stanowi ingerencję w cielesność człowieka.

    Określenie wieku ma znaczenie w przypadku postępowania karnego

    W przypadku postępowania karnego, wiek osoby oskarżonej ma bardzo duże znaczenie. Sędziowie muszą wiedzieć, czy zastosowanie ma prawo karne dla nieletnich czy dorosłych, co wpływa na wymiar kary. Najbardziej znane postępowania karne dotyczyły zabójstwa Marii L. we Freiburgu w 2016 roku oraz Mii V. w Kandel w 2017 roku. W obu procesach Andreas Schmeling uczestniczył jako ekspert oceniający wiek. Zabójca z Freiburga przyjechał do Niemiec w roku 2015 podając się za osobę małoletnią. Podczas procesu okazało się jednak, że już wtedy był pełnoletni. W związku z tym został skazany na dożywotnie więzienie na mocy prawa karnego dla dorosłych.

    Zabójstwa z Freiburga i Kandel wstrząsneły społeczeństwem

    W związku z zabójstwem w Kandel (Nadrenia-Palatynat) przed sądem stanął młody Afgańczyk, który przyjechał do Niemiec w 2016 roku. W trakcie postępowania o azyl podał, że ma 15 lat. Jednak po przeprowadzeniu badań w związku z procesem, okazało się, że ma najprawdopodobniej 20 lat, jednak przynajmniej 17,5. Nie było tutaj stuprocentowej pewności co do wieku, w związku z czym, Abdul D. został skazany na 8 lat i 6 miesięcy kary pozbawienia wolności, na mocy prawa dla nieletnich.

    Źródło: www.m.focus.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x