Pandemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła. Eksperci spodziewają się, że w sezonie jesienno-zimowym liczba chorych na Covid-19 w Niemczech znów znacząco wzrośnie. Jeśli do zakażenia doszło w miejscu pracy, należy zgłosić ten fakt do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego. W pewnych okolicznościach choroba zostanie uznana za wypadek przy pracy. Według portalu Finanztipps, zatwierdzono już 150.000 takich wniosków.
Zakażenie koronawirusem jako wypadek przy pracy: lepsza ochrona dla pracowników w Niemczech
Jeśli choroba zostanie zgłoszona do instytucji ubezpieczeniowej jako wypadek przy pracy lub wypadek w drodze do lub z pracy albo jako choroba zawodowa, wówczas zyskujecie lepszą ochronę w przypadku ewentualnych późniejszych powikłań. Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB) – największa w Niemczech federacja związków zawodowych, skupiająca osiem organizacji działających we wszystkich branżach i działach gospodarki – podsumowała korzyści dla pracowników. „Każdy, kto został zarażony koronawirusem w pracy lub w drodze do niej, powinien koniecznie zgłosić to swojemu pracodawcy. Jeśli pracodawca odmówi przyjęcia zgłoszenia wypadku, można też samemu zwrócić się do odpowiedniej instytucji ubezpieczeniowej” – mówi członek zarządu DGB Anja Piel. Opłaca się być w tej kwestii upartym, ponieważ ewentualne długotrwałe skutki choroby mogą mieć wpływ na Wasze zatrudnienie. Jeśli choroba zostanie zgłoszona do instytucji ubezpieczenia wypadkowego, pracownicy są lepiej zabezpieczeni: „W przypadku długotrwałego zmniejszenia zdolności do zarobkowania przysługuje prawo do renty powypadkowej” – wyjaśnia Anja Piel na stronie internetowej DGB.
Zakażenie koronawirusem w miejscu pracy: te grupy zawodowe są bardziej narażone na ryzyko zachorowania
Według informacji podanych przez DGB, szczególnie narażone są grupy zawodowe, które mają bliski kontakt z osobami zakażonymi. Należą do nich zawody związane z ochroną zdrowia, opieką społeczną oraz pracownicy laboratoriów. DGB informuje, że oprócz tego należy wskazać także inne grupy zawodowe, takie jak:
- nauczyciele
- policjanci
- wychowawcy
- pracownicy firm ochroniarskich
- pracownicy branży kosmetycznej
Zakażenie koronawirusem jako wypadek przy pracy: jak to wygląda pod względem prawnym w Niemczech?
Zasadniczo można zakwalifikować zakażenie koronawirusem jako wypadek przy pracy lub wypadek w drodze do lub z pracy albo jako chorobę zawodową. Bardziej szczegółowych informacji udziela instytucja ubezpieczeniowa DGUV (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung). Należy na przykład udowodnić szczególne ryzyko zakażenia. O zatwierdzeniu wniosku decyduje instytucja ubezpieczeniowa. Świadczenia, które otrzymują osoby chore w razie stwierdzenia wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, są identyczne.
Już około 300.000 przypadków zakażeń koronawirusem zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego
DGB informuje, że do tej pory wpłynęło około 300.000 zgłoszeń dotyczących wypadków przy pracy, ewentualnie chorób zawodowych. Rzeczywista liczba zgłoszeń byłaby zapewne wyższa, gdyby nie fakt, że pracodawcy czasami odmawiają ich przyjęcia. Ponadto wiele instytucji zajmujących się ubezpieczeniem od wypadków w ogóle nie udostępnia informacji na ten temat na swoich stronach internetowych lub ujawnia niepełne dane.
Zakażenie koronawirusem jako wypadek przy pracy – kto ma prawo je zgłosić?
To pracodawcy są zobowiązani do złożenia wniosku do odpowiedniej instytucji ubezpieczeniowej. Niemniej jednak pracownicy też mają na to pewien wpływ, ponieważ kiedy zgłaszają się do lekarza ubezpieczenia wypadkowego, ten również zgłasza przypadki zachorowań. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ wówczas opisywane są okoliczności wypadku i szkody zdrowotne. Ale nawet pracownicy, którzy podejrzewają, że do zakażenia doszło w pracy, mogą sami dokonać zgłoszenia we właściwej instytucji ubezpieczeniowej.
Źródło: www.hna.de