10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka. Dodatkowo takie atrakcje jak muzeum zabawek sprawiają, że Norymberga kreuje się na miasto dla każdego – fascynatów historii, fanów pięknych miejskich panoram, ale także rodzin z dziećmi.

    Mimo że metropolia jest drugim co do wielkości miastem w Bawarii, to większość zabytków można łatwo zwiedzić na piechotę. Jakie atrakcje warto odwiedzić w Norymberdze?

    Zamek w Norymberdze

    Zamek w Norymberdze, zwany także Zamkiem Cesarskim jest punktem obowiązkowym na turystycznej mapie miasta. Od 1050 do 1571 r. wszyscy cesarze Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego przynajmniej czasowo rezydowali na zamku cesarskim. Imponujący kompleks góruje nad miastem i w rzeczywistości składa się z dwóch zamków – Kaiserburg i Burggrafenburg. Dziś można poznać jego historyczne znaczenie i rozwój historii budownictwa w muzeum zamku cesarskiego.

    Na tym niezwykłym terenie znajdują się budowle z czasów cesarzy salickich, burgrabii Hohenzollernów i cesarzy rzymsko-niemieckich. Szczególnie znana jest głęboka studnia, która była najważniejszym źródłem wody dla mieszkańców zamku podczas oblężenia. Oprócz zwiedzania sal wystawowych warto również poświęcić czas na podziwianie widoku na Norymbergę z platformy widokowej.

    W miesiącach letnich warto także odwiedzić przepiękny ogród zamkowy. Żyje w nim 26 gatunków ptaków, które akompaniują zwiedzaniu. Ogród otwarty jest dla zwiedzających od kwietnia do października.

    Godziny otwarcia zamku: od kwietnia do września codziennie od 9:00 do 18:00, od października do marca codziennie od 10:00 do 16:00, podczas jarmarku bożonarodzeniowego w soboty i niedziele od 10:00 do 17:00.

    Wstęp: bilet normalny: 7 euro, ulgowy: 6 euro

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Stadt Nürnberg (@nuernberg_de)

    Hala Kongresowa – budynek zjazdów NSDAP

    Żadne inne miejsce w Norymberdze nie przywołuje szaleńczego okrucieństwa nazistowskiego reżimu bardziej niż Tereny Zjazdów Partii Nazistowskiej. Od 1933 do 1938 w gigantycznym budynku NSDAP organizowała wiece partii nazistowskiej. Planowane tereny wieców partii nazistowskiej nigdy jednak nie zostały całkowicie ukończone.

    W centrum dokumentacji w nieukończonej sali kongresowej stała ekspozycja dostarcza informacji o przyczynach, powiązaniach i skutkach nacjonalistycznej tyranii. Zmieniające się wystawy na temat dyskryminacji rasowej, narodowosocjalistycznych praktyk inscenizacyjnych czy antysemityzmu dopełniają ofertę edukacyjną ośrodka.

    Wizytę w muzeum zaleca się dopiero od 14 roku życia.

    Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.

    Wstęp: bilet normalny: 6 euro, ulgowy: 1,50 euro

    Frauenkirche

    Kościół Marii Panny w Norymberdze to niezwykle popularny i imponujący zabytek cesarskiego miasta. Kościół katolicki został zamówiony przez cesarza Karola i zbudowany w latach 1352-1362. W tym samym miejscu znajdowała się dawna synagoga norymberska, zniszczona podczas pogromu dżumy w 1349 roku. Frauenkirche zajmuje ważne miejsce na głównym rynku w Norymberdze, gdzie codziennie sprzedawane są produkty regionalne, takie jak pierniki norymberskie.

    Wnętrze kościoła jest wyjątkowe z punktu widzenia historii sztuki, ponieważ kościół był wykorzystywany zarówno do nabożeństw protestanckich, jak i mszy katolickich. Wzniesiony jako kościół katolicki, w okresie reformacji w XVI wieku stał się kościołem protestanckim. W 1806 Norymberga znalazła się pod Królestwem Bawarii i ponownie stała się katolicka.

    Codziennie o 12:00 na zegarze artystycznym znajdującym się na zachodniej wieży kościoła odbywa się mały spektakl. Figurki reprezentujące siedmiu elektorów krążą wokół intronizowanego cesarza. Ta procedura jest powtarzana trzy razy, zanim wszystkie znikną z powrotem na zegarku. Nie jest to atrakcja, która zapiera dech w piersiach, jednak będąc w Norymberdze, warto zaplanować przerwę na lunch o 12:00 właśnie w tej okolicy.

    Godziny otwarcia: poniedziałki i czwartki od 8:00 do 18:00; wtorki i piątki od 9:00 do 18:00; środy od 8:00 do 19:00; w soboty od 9:30 do 18:30; w niedziele od 12:30 do 19:00

    Handwerkerhof

    Handwerkerhof to prawdziwa atrakcja Norymbergi. Mieszczący się w dawnej zbrojowni, dziedziniec rzemieślników przylega do zabytkowego muru miejskiego. Na wszystkich zwiedzających czeka tu średniowieczny styl i wyjątkowe rzemiosło. Handwerkerhof wygląda jak mała wieś w Norymberdze, w której czas się zatrzymał.

    Małe domy z muru pruskiego, w których rzemieślnicy i właściciele mają swoje powierzchnie handlowe, sprawiają, że spacer po dziedzińcu rzemieślników jest wyjątkowym przeżyciem. Również oferta gastronomiczna wpisuje się w lokalny – frankoński klimat – pierniki, frankońskie wino i kiełbaski norymberskie.

    Jednak trzeba podkreślić, że Handwerkerhof nie jest zabytkiem. W obecnej formie powstał w 1971 roku jako hołd złożony Albrechtowi Dürerowi, z okazji 500. rocznicy jego narodzin. Jest bardzo popularną atrakcją, która przyciąga turystów z całego świata.

    Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 22:00

    Muzeum Zabawek w Norymberdze

    Muzeum zabawek to atrakcja dla dużych i małych! Wspomnienia z dzieciństwa budzą się na widok drewnianych zabawek, domków dla lalek, ogromnej modelowej kolei lub nowoczesnych najlepszych atrakcji w pokoju dziecięcym, takich jak Lego, Barbie i spółka.

    Muzeum Zabawek w Norymberdze to wspaniałe miejsce dla całej rodziny. Produkcja zabawek ma w Norymberdze prawie 600-letnią tradycję. Coroczne targi „Spielwarenmesse” honorują to dziedzictwo kulturowe i prezentują nowe trendy i osiągnięcia branży od 1850 roku.

    Godziny otwarcia: od wtorku do piątku od 10:00 do 17:00, sobota i niedziela od 10:00 do 18:00.

    Wstęp: bilet normalny: 6 euro, ulgowy: 1,50 euro

    Historyczne korytarze podziemne

    Będąc w Norymberdze, warto wybrać się na pełną przygód wycieczkę odkrywczą pod ziemią. Historyczne korytarze skalne mieli tworzyć wszyscy obywatele, którzy sami warzyli i sprzedawali piwo. Głębokość i temperatura w sklepieniach piwnic były precyzyjnie określone w procesie budowy. Pierwsze wzmianki o skalnych przejściach znajdują się w dokumencie z 1380 roku.

    Nie da się ukryć, że mieszkańcy Norymbergi bardzo surowo podchodzili do jakości warzonego piwa. Bez wątpienia można powiedzieć, że było ono ich największą pasją. Już w 1303 roku rada miejsca uchwaliła prawo czystości, które stanowiło, że do warzenia piwa można używać wyłącznie słodu jęczmiennego.

    Podziemne sklepienia wytrzymały nawet bombardowania mające miejsce podczas II Wojny Światowej. Podziemne przejścia służyły wówczas mieszkańcom miasta jako schrony.

    Henkersteg

    Henkersteg, czyli norymberski most kata został zbudowany w 1595 roku i prowadził od pchlego targu do Unschlittplatz przez Pegnitz. Most w tej niemal idyllicznej okolicy był używany, aby umożliwić katowi miejskiemu przeniesienie się do jego odosobnionego mieszkania. Mimo że wielu gapiów uczestniczyło w publicznych egzekucjach, to nikt nie chciał mieszkać w sąsiedztwie kata. Rozwiązaniem było więc zapewnienie mu mieszkania na obrzeżach miasta.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Redaktion nordbayern.de (@nordbayern)

    Obecnie most jest bardzo dobrym punktem fotograficznym, a cisza i spokój okolicy pozwalają na wsłuchanie się „dźwięki miasta”. To idealny punkt na mapie zwiedzania, który pozwoli odetchnąć od przepełnionych i tłumnych ulic starego miasta.

    St. Lorenzkirche

    Gotycki kościół św. Wawrzyńca jest prawdziwą atrakcją Norymbergi i co roku przyciąga do 750 000 odwiedzających. Wraz z kościołem Frauenkirche i kościołem św. Sebalda jest jednym z trzech najważniejszych kościołów w Norymberdze.

    Szczególnie imponujące jest Sacramentarium w kościele. To wysokie na około 20 metrów tabernakulum z piaskowca zostało stworzone przez rzeźbiarza Adama Krafta w latach 1493-1496 i przedstawia sceny cierpień Chrystusa. Górna część dzieła sztuki została zrekonstruowana po zniszczeniach w czasie II wojny światowej, podobnie jak sam kościół.

    W kościele św. Lorenza znajdują się również inne dzieła sztuki autorstwa takich artystów jak Michael Wolgemut i Peter Vischer.

    Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 9:00 do 17:00, w niedzielę od 13:00 do 16:00.

    Kościół św. Sebalda

    Sebaldkirche to najstarszy kościół miejski w Norymberdze. Podobnie jak inne duże kościoły w mieście, zachwyca również licznymi skarbami sztuki i reliktami. Część budynku przetrwała bieg historii od XIII wieku. Po kilku rozbudowach kościół otrzymał swój ostateczny kształt w 1480 roku. W kościele czeka bogato zdobiony ołtarz oraz nagrobek patrona miasta i imiennika kościoła św. Sebalda.

    Niektóre z najbardziej oryginalnych witraży w chórze halowym wykonano około 1500 roku według projektów Albrechta Dürera i Hansa Süßa von Kulmbacha.

    Będąc w okolicy, warto też odwiedzić zabytkowe cmentarze miejskie St. Johannis i St. Rochus. Pogrzeby odbywają się tu od 1518 roku. W Johannisfriedhof znajdują się groby znanych osobistości, takich jak Albrecht Dürer, Hans Sachs i Wit Stwosz. Peter Vischer i Johann Pachelbel znaleźli swoje miejsce ostatniego spoczynku na cmentarzu św. Rocha.

    Godziny otwarcia: Od stycznia do marca od 9:30 do 16:00 oraz od kwietnia do grudnia od 9:30 do 18:00

    Dom Albrechta Dürera

    Dom renesansowego artysty i syna miasta Norymbergi od wielu lat pełni funkcję niesamowitego muzeum. W pokojach, w których malarz, grafik i matematyk mieszkał i pracował przez prawie 20 lat od 1509 roku, można poczuć autentyczny klimat życia w XVI wieku.

    Dom jest jedną z nielicznych kamienic, która nie uległa zniszczeniu na przestrzeni wieków i ze względu na swoją architekturę jest uznawana za zabytek historii Norymbergi. Na miejscu można zwiedzić oryginalną kuchnię z XVI wieku, warsztat malarski i małą drukarnię.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Mark Wunderlich (@mark_wunderlich)

    Wstęp: bilet normalny: 6 euro, ulgowy: 1,50 euro

    Godziny otwarcia: wtorki, środy i piątki od 10:00 do 17:00,  czwartki: od 10:00 do 20:00, soboty i niedziele od 10:00 do 18:00, od lipca do września oraz podczas jarmarku bożonarodzeniowego również w poniedziałki od 10:00 do 17:00.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x