11.08.2020

14 najpiękniejszych wodospadów w Niemczech!

Niemcy są pełne cudów natury, które warto zobaczyć. Aby doświadczyć spektakularnych wodospadów i widoków zapierających dech w piersiach nie trzeba podróżować do odległych krajów i spędzać wielu godzin w samolocie. Niemieckie, kilkusetmetrowe wodospady to miejsca idealne na weekendowe wycieczki.

W Niemczech znajduje się w sumie około 500 wodospadów, z czego 350 w Bawarii i Badenii-Wirtembergii.

1. Wodospady Triberg, Badenia-Wirtembergia

Wodospady Triberg z całkowitym spadkiem 163 metrów należą do najwyższych wodospadów w Niemczech. Woda spada przez potężne, granitowe skały do zalesionej niecki. Ta mieści się w samym centrum Triberg.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Anna Ryzhova (@annryzhova) am

Wokół wodospadów biegną dobrze przygotowane ścieżki, które dają możliwość podziwiania z bliska tego naturalnego spektaklu. Z dwóch drewnianych pomostów widnieje doskonały widok na spadające wodospady. Wieczorem, do 22:00 wodospady są oświetlone.
Wodospady Triberg są dostępne przez cały rok i stanowią idealny kierunek wycieczek dla całej rodziny.

2. Wodospady Todtnauer, Badenia-Wirtembergia

Kolejne spektakularne wodospady znajdują się zaledwie godzinę jazdy od wodospadu Triberg. Wodospady Todtnau zanurzają się między miastami Todtnauberg i Aftersteg. W obu miastach znajdują się parkingi, z których łatwo dotrzeć do wodopadów. Wodospady mają całkowitą wysokość 97 metrów i są prawdziwym widowiskiem natury.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Jörg Petermann | Germany 🍂🏕 (@j.p.photoart) am

Ponad 100 000 turystów przybywa rocznie i odwiedza wodospady w Schwarzwaldzie. To idealne miejsce na jednodniową wędrówkę wokół wodospadów (trasa ma długość ok. 6 km; zaczyna się i kończy w Todtnauberg).

3. Wodospad Dreimühlen, Nadrenia-Palatynat

Następny wodospad na naszej liście, o wysokości 4-6 metrów, jest naprawdę niewielki w porównaniu do innych, prezentowanych wodospadów, jednak nie mniej zachwycający.
Wodospad Dreimühlen jest pomnikiem przyrody od 1938 roku.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Andrey Deryagin (@andrey.deryagin) am

Do wodospadu można dotrzeć rowerem lub pieszo – prowadzą do niego trasy wędrowne i szlak źródeł mineralnych. Wodospad Dreimühlen znajduje się zaledwie kilka kilometrów od toru wyścigowego Nürburgring, jednej z najważniejszych atrakcji w Niemczech.

4. Röthbachfall, Bawaria

Na południowym zachodzie Niemiec znajduje się imponujący wodospad Röthbach, który spływa po prawie pionowej ścianie o łącznej wysokości 470 metrów. Znajduje się on w Berchtesgadener Land na południe od Obersee oraz w środku Parku Narodowego Berchtesgadener Land, jednego z 16 niemieckich parków narodowych.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Marina 🌍 (@marina_loves_travelling) am

Chociaż w Niemczech nie ma wyższego wodospadu, Röthbachfall jest stosunkowo mało znany turystom. Wynika to głównie z trudnej dostępności, ponieważ zanim będzie można obejrzeć naturalny spektakl z bliska, trzeba najpierw popłynąć statkiem przez Königssee do Saletalm, a następnie skierować się do Obersee. Trasa biegnie przez trzy kilometry wzdłuż brzegu Obersee i rozpieszcza wspaniałym panoramicznym widokiem na otaczający alpejski krajobraz.

5. Wodospady Buchenegger, Bawaria

Pomiędzy Jeziorem Bodeńskim a Illertal znajdują się wodospady Buchenegger w Oberstaufen. To popularny region wycieczek Geopark Allgäu, idealny do pieszych wędrówek. Wodospady Buchenegg są szczególnie znane z możliwości skoków z klifu, które ugruntowały swoją tyrystyczną pozycję w regionie.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von 𝕾𝖔𝖚𝖑𝖘 𝕮𝖆𝖗𝖊𝖙𝖆𝖐𝖊𝖗 (@souls_caretaker) am

Najwyższy punkt skoku przy wodospadach ma około 30 metrów wysokości. Jednak każdy skok wiąże się również z ryzykiem, ponieważ poziom wody jest często bardzo różny.

6. Wodospad Gerats, Bawaria

Ten cud natury jest nieco ukryty między wioskami Keller i Rieder. Geratser Ach i Kranzegger Bach spotykają się tutaj i tworzą wodospad, który spada z wysokości około sześciu metrów.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Christian | FROM GERMAY 🇩🇪 (@christian_sirch_) am

Wycieczka do wodospadu Gerats jest idealna na chwilę wytchnienia od codzienności, ponieważ wodospad jest stosunkowo nieznany, dlatego w okolicy nie spotkamy wielu turystów.

Geratser Ach wije się między kamiennymi płytami jako mały strumyk, wokół znajdują się zarośnięte kamienie i gęsty las liściasty. To miejsce wygląda jak bajkowa kraina.

7. Wodospad Blauenthal, Saksonia

W środkowej części Rudaw Saskich znajduje się wodospad Blauenthal o wysokości około 30 metrów. Jest to najwyższy wodospad w Saksonii, ale nie ma pochodzenia naturalnego. Powstał po pierwszej wojnie światowej, kiedy prowadzono tu wykopy.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Klaus Keßler (@erz_schlingel) am

Maszyny zatrzymały się, a woda spłynęła po skale. Tak powstała ważna atrakcja turystyczna w regionie. Zimą, kiedy wodospad Blauenthal jest zamarznięty, profesjonalni sportowcy trenują tu wspinaczkę lodową.

8. Wodospad Trusetal, Turyngia

W Lesie Turyńskim znajduje się wodospad Trusetal, który nie jest formacją naturalną, ale sztucznym wodospadem. Został utworzony w 1865 roku przez górników.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Thüringen entdecken (@thueringen_entdecken.de) am

Wodospad Trusetal tworzy naprawdę zachwycające widowisko i jest łatwo dostępny dla osób niepełnosprawnych.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Park Narodowy Hainich z kolejną ciekawą atrakcją. Na wysokościach koron drzew znajduje się utworzona ścieżka spacerowa. Ścieżki wśród koron drzew w Niemczech stały się w ostatnich latach popularną atrakcją i można je znaleźć w całych Niemczech.

9. Kuhfluchtwasserfälle, Bawaria

W pobliżu Garmisch-Partenkirchen znajduje się grupa trzech wodospadów o łącznej wysokości około 270 metrów, co czyni kompleks jednym z najwyższych w Niemczech. Woda Kuhfluchtwasserfälle ma źródło w płaskowyżu między Krottenkopf i Simetsberg i pochodzi z kilku źródeł krasowych.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Andrea Bognár (@anda_bognar) am

Wokół wodospadów znajduje się dobrze oznakowana sieć szlaków wędrownych. Pieszą wycieczkę do wodospadu należy zacząć od Farchant. Po ogoło godzinnym spacerze można rozkoszować się widokiem wodospadów.

W niedalekiej okolicy znajduje się Opactwo Benedyktynów w Ettal. Jest to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych klasztorów w Niemczech i można go zwiedzić samodzielnie lub z przewodnikiem.

10. Wodospad Uracher, Badenia-Wirtembergia

Wodospady Urach, położone na skraju Bad Urach, prezentują się jako wspaniałe miejsce na rodzinne wycieczki. Woda spada 37 metrów, uderza w skały wapienne i spływa stromo w dół o kolejne 50 metrów.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Krzysztof Kańtoch (@krysztow) am

Z mostu nad wodospadem można zobaczyć spektakularne widowisko spadku wody.
Wodospad można również zwiedzać zimą. Jednak w zależności od pogody ścieżki wokół wodospadu Urach mogą być zamknięte. Aby odprężyć się po wędrówkach wokół wodospadów warto odwiedzić jedną z łaźni termalnych w okolicy.

11. Lechfall, Bawaria

Lechfall powstał naturalnie, ale został zmodyfikowany przez prowadzone na tym terenie działania budowlane. Leży na południowych obrzeżach Füssen i jest popularną atrakcją turystyczną w okolicy. Jest to miejsce szczególnie znane z zamku Neuschwanstein i zamku Hohenschwangau.

Most prowadzony bezpośrednio nad Lechfall daje doskonały widok na wodospad. Pieszo można tam dotrzeć po 30 minutowym spacerze z Füssen.

Istnieje również kilka bezpłatnych miejsc parkingowych tuż przy wodospadzie. Woda prezentuje się w pięknym niebieskim kolorze i robi perfekcyjne wrażenie na zdjęciach z wakacji.

12. Wodospad Saarburg, Nadrenia-Palatynat

Wodospad w Saarburgu jest również warty odwiedzenia. W środku starego, malowniczego miasteczka rzeka Leuk spada z wysokości około 17 metrów.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Jörg Hinsenkamp (@jrghika) am

W XIII wieku zmieniono pierwotny bieg strumienia, aby w przypadku pożarów woda gaśnicza była dobrze rozprowadzona. Ponadto energię wodną wykorzystywano tu do napędzania młynów.

Wokół wodospadu znajduje się wiele kawiarni i restauracji, z pięknym widokiem na wodę. Głośne dźwięki wodospadu Saarburger tworzą wyjątkową atmosferę.

13. Wodospad Zipfelsbach, Bawaria

Wodospad Zipfelsbach znajduje się w pobliżu Bad Hindelang i zaledwie kilka kilometrów od granicy z Austrią. W około 15 minut spacerem można dotrzeć z pobliskiego parkingu do wodospadu, jednak okoliczne trasy zachęcają do dłuższych wędrówek.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von Nature__Explorer123 (@nature__explorer123) am

Ścieżka wody od szczytu do dna wodospadu ma w sumie 300 metrów długości. Jest to jeden z najwyższych wodospadów w Niemczech.
Z daleka można usłyszeć wodospad, a przede wszystkim zobaczyć, jak spływa po całym zboczu góry, po różnych skalistych skałach. Widok z pewnością zapiera dech w piersiach.

14. Wodospady Scheidegger, Bawaria

Również w Bawarii znajdują się wodospady Scheidegger. Woda z Rickenbach spływa dwoma potężnymi kamiennymi spadami. Najpierw ponad 22, a następnie ponad 18 metrów.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von N/\NCY BL/\CK (@nancy_black____________) am

Dwa sąsiednie wodospady można podziwiać z dwóch różnych punktów widokowych. Przy zejściu do wodospadów widnieje wspaniały widok na wąwóz Rohrach. To miejsce tworzy granicę między Niemcami a Austrią.

Wokół wodospadów Scheidegger znajdują się też inne możliwości spędzania wolnego czasu, szczególnie odpowiednie dla dzieci i rodzin.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x