Znamy decyzję w sprawie biletu Deutschlandticket – tyle będzie kosztował w przyszłości

    W wielu regionach Niemiec wraz z początkiem roku podrożały bilety na lokalny transport publiczny. Cena biletu Deutschlandticket pozostała jednak niezmieniona. Zgodnie z decyzją podjętą na specjalnej konferencji ministrów transportu krajów związkowych ma tak pozostać do końca 2024 roku.

    Początkowa cena biletu wynosząca 49 euro pozostanie niezmieniona przez cały rok

    Miliony podróżnych w Niemczech mogą w tym roku liczyć na stabilną cenę biletu Deutschlandticket na przejazdy środkami lokalnego i regionalnego transportu publicznego w całym kraju.

    „Konferencja ministrów transportu rozwiała wątpliwości jeśli chodzi o rok 2024: chociaż na forum publicznym trwa dyskusja na temat podwyżek cen od maja, początkowa cena wynosząca 49 euro pozostanie niezmieniona przez cały rok” – powiedział Oliver Krischer z Partii Zielonych, przewodniczący konferencji ministrów transportu, szef tego resortu w Nadrenii Północnej-Westfalii, w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej (Deutsche Presse-Agentur, dpa) po spotkaniu z udziałem ministrów transportu poszczególnych krajów związkowych.

    Minister transportu Olaf Lies: „Cena biletu Deutschlandticket nie wzrośnie”

    Minister transportu Dolnej Saksonii Olaf Lies podkreślił, że wszystkie kraje związkowe są zgodne co do tego, że w tym roku nie ma potrzeby podnoszenia ceny biletu Deutschlandticket. Polityk SPD powiedział, że na podstawie dostępnych danych stwierdzono, iż w 2024 r. podwyżka cen nie będzie konieczna, ponieważ środki na ten cel są wystarczające. „Cena może zatem pozostać na tym samym poziomie również w tym roku” – dodał Olaf Lies.

    To dobra wiadomość nie tylko dla osób korzystających z transportu publicznego. Także przedsiębiorstwa transportowe i władze lokalne wiedzą na czym stoją. Według Lies, kraje związkowe uzgodniły, że wspólnie z rządem federalnym wypracują rozwiązania zapewniające elastyczne finansowanie po przekroczeniu rocznego limitu.

    Według Stowarzyszenia Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych z biletu za 49 euro korzysta około dziesięciu milionów osób

    Deutschlandticket został wprowadzony 1 maja 2023 r. na przejazdy środkami lokalnego i regionalnego transportu publicznego na terenie całego kraju w formie abonamentu, który można nabyć w formie elektronicznej i anulować na koniec każdego miesiąca. Według Stowarzyszenia Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych (niem. Verband Deutscher Verkehrsunternehmen, VDV) korzysta z niego około dziesięciu milionów osób. Standardowa cena biletu wynosi 49 euro miesięcznie.

    Krischer powiedział, że już teraz można uznać wprowadzenie biletu Deutschlandticket za sukces: miliony ludzi korzystają z niego każdego dnia. Jest odciążeniem dla osób dojeżdżających do pracy i w istotny sposób przyczynia się do transformacji w zakresie przemieszczania się, uczestnictwa w życiu społecznym i ochrony klimatu. „Naszym celem musi być zatem zapewnienie długotrwałego i stabilnego zabezpieczenia finansowego tego projektu – zarówno w interesie klientów, jak i wielu przedsiębiorstw transportowych” – powiedział Krischer. Potrzebują oni przejrzystości i przewidywalności.

    Deutschlandticket: rząd federalny dokłada 1,5 mld euro

    W listopadzie kanclerz federalny Olaf Scholz (SPD) i premierzy krajów związkowych uzgodnili dalsze kroki w celu sfinansowania biletu Deutschlandticket. Ostatecznie tańsze bilety oznaczają dla przedsiębiorstw transportowych utratę istotnych przychodów. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, rząd federalny będzie nadal pokrywał połowę kosztów w 2024 r., przeznaczając na ten cel 1,5 mld euro. Ponadto Federalne Ministerstwo Transportu ogłosiło w poniedziałek przed specjalną konferencją ministrów krajów związkowych, że środki, które pozostały z 2023 roku zostaną przeniesione na bieżący rok.

    Organizacje ekologiczne i konsumenckie ostrzegały przed wzrostem cen. Mówiły o tym, że zainteresowanie biletem Deutschlandticket mogłoby wówczas znacznie zmaleć. Organizacja ekologiczna BUND argumentowała, że dyskusje na temat podwyżek cen powodują niepewność, a ludzie są przez to mniej skłonni do trwałej zmiany swoich zachowań związanych z mobilnością. Jens Hilgenberg z organizacji BUND powiedział, że cele klimatyczne dotyczące transportu mogą zostać osiągnięte tylko wtedy, gdy dostępna będzie szeroka gama przyjaznych dla środowiska możliwości przemieszczania się pieszo, rowerem i transportem publicznym.

    Firmy oferujące lokalny transport zbiorowy były otwarte na ewentualny wzrost cen i wezwały do zapewnienia im większej pewności planowania w dłuższej perspektywie czasowej. VDV zwrócił uwagę na rosnące zapotrzebowanie finansowe wynikające z wyższych kosztów osobowych, energetycznych i operacyjnych w lokalnym publicznym transporcie pasażerskim. Głównym celem branży pozostaje przekonanie możliwie jak największej liczby osób o korzyściach płynących z posiadania biletu Deutschlandticket. Dlatego zdaniem Stowarzyszenia Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych ważne jest, aby publiczne dyskusje na temat dalszego obowiązywania biletu dobiegły końca.

    Źródło: www.express.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jan Dziurdzik

    A kiedy będzie Polska tykiet?!

    Iwona

    Cieszymy się że jest taki bilet można z niego korzystać na dowolną sieć i poza granicami Niemiec do wyznaczonego terenu jest super za tak niewiele€👌

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x