Monachium boryka się z rosnącą falą przemocy wśród dzieci i młodzieży. Jak podkreśla szef policji, Thomas Hampel, jest to jedno z największych wyzwań dla służb mundurowych, ale również problem wymagający zaangażowania całego społeczeństwa. „Policja, szkoły, urzędy ds. młodzieży oraz instytucje pomocy społecznej – wszyscy muszą działać wspólnie” – stwierdził Hampel, prezentując policyjne statystyki kryminalne za rok 2024.
Alarmujące dane – gwałtowny wzrost liczby nieletnich sprawców
W 2024 roku w Monachium odnotowano 344 dzieci podejrzanych o popełnienie przestępstw z użyciem przemocy. To ponad trzykrotnie więcej niż dekadę temu i znacznie więcej niż w roku 2023, kiedy takich przypadków było 220. Wzrosła również liczba nastolatków podejrzanych o przemoc – z 712 w 2023 roku do 776 w 2024.
Zgodnie z niemieckim prawem, dzieci poniżej 14. roku życia są nieletnie i nie ponoszą odpowiedzialności karnej. Gdy jednak dopuszczają się aktów przemocy, sprawy są rozpatrywane w trybie uproszczonym – policja przeprowadza rozmowy w obecności opiekunów oraz sprawdza możliwość objęcia dziecka programami prewencyjnymi. „To kluczowe, by zapobiec jego całkowitemu zejściu na drogę przestępczą” – podkreśla Markus Kraus, szef wydziału ds. zwalczania przestępczości.
Przyczyny wzrostu agresji wśród młodzieży
Według Thomasa Hampela do głównych przyczyn wzrostu przemocy wśród młodych należą brak właściwej socjalizacji, niestabilne warunki rodzinne oraz osobiste doświadczenia przemocy. Policja próbuje temu przeciwdziałać zarówno represjami, jak i działaniami profilaktycznymi. W Monachium funkcjonuje 145 specjalnych oficerów ds. młodzieży, którzy monitorują sytuację w szkołach i na ulicach, budując relacje z młodymi ludźmi i zapobiegając negatywnym zjawiskom w grupach rówieśniczych.
Wzrost przestępczości w Monachium
W 2024 roku liczba przestępstw z użyciem przemocy w Monachium wzrosła o 2,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Najczęściej dochodziło do ciężkich i niebezpiecznych pobić – stanowiły one ponad 75% wszystkich przestępstw tego typu, łącznie 3882 przypadki. 75% aktów przemocy miało miejsce w przestrzeni publicznej, a szczególnie problematyczne okazały się środki transportu miejskiego.
Przemoc w komunikacji miejskiej – poważny problem
Chociaż ogólna liczba przestępstw w środkach transportu publicznego zmniejszyła się nieznacznie (zarejestrowano 14 925 przypadków, o 17 mniej niż w 2023 roku), to szczególnie niepokojący jest wzrost liczby brutalnych przestępstw. Liczba przypadków przemocy w środkach komunikacji wzrosła o 19%, osiągając 472 przypadki. Przypadki pobić zwiększyły się aż o 26%, z 759 w 2023 roku do 957 w 2024.
Przestępstwa seksualne i przemoc domowa
Monachium odnotowało również wzrost przestępstw na tle seksualnym – w 2024 roku policja zarejestrowała 312 takich incydentów, o 1,6% więcej niż w roku poprzednim. Obejmowały one gwałty, molestowanie oraz ciężkie przypadki napaści seksualnej. Jednak odnotowano też pozytywne zmiany – liczba przestępstw związanych z przemocą domową spadła o 4%, do 4019 przypadków.
Monachium wciąż najbezpieczniejszym milionowym miastem Niemiec
W 2024 roku w Monachium popełniono łącznie 100 330 przestępstw (nie licząc naruszeń prawa imigracyjnego), co oznacza spadek o 1,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wskaźnik przestępczości na 100 000 mieszkańców spadł do 5336, co pozwala Monachium utrzymać tytuł „najbezpieczniejszego milionowego miasta Niemiec” po raz 49. z rzędu.
Profil sprawców – kto stoi za przemocą?
Z analizy wynika, że 3,7% podejrzanych stanowiło tzw. wielokrotnych sprawców, którzy byli odpowiedzialni za 21,5% wszystkich przestępstw. Ponadto 50,1% podejrzanych nie miało niemieckiego obywatelstwa (w 2023 roku było to 48,7%), choć udział obcokrajowców w populacji Monachium wynosi 26,5%.
Wpływ legalizacji marihuany na przestępczość
Spadek liczby ogólnych przestępstw jest częściowo związany z częściową legalizacją marihuany. W 2024 roku liczba przestępstw narkotykowych zmniejszyła się o 8,2%, do 6042 przypadków. Mimo to, jak zauważył Hampel, nie oznacza to ułatwienia dla policji – legalna ilość posiadania konopi wynosi do 25 gramów, co utrudnia ściganie handlarzy narkotyków. „Nielegalny rynek nadal kwitnie, szczególnie w przypadku kokainy” – podsumował szef policji.
Podsumowując, Monachium pozostaje najbezpieczniejszym dużym miastem w Niemczech, ale rosnąca przemoc wśród młodzieży i w transporcie publicznym to poważne wyzwania, którym miasto musi stawić czoła w najbliższych latach.
źródło: faz.net
Zmienić prawo!!!!
Poprawczak dla tych małych kryminalistów!!!!
Było nas 6 w domu – Na ścianie wisiał Pasek, bardzo dobrze leczył stresy, nerwy itp. bez powodu nie był używany, nikomu nic się nie stało, wyrośliśmy i żaden z nas nie miał do czynienia z prawem jedynie to co, raz w życiu miałem mandat za nieprawidłowa jazdę i bez wypadku a przejeździłem 45 lat zawodowo