Znaczący wzrost zachorowań: epidemia grypy w Niemczech

    W Niemczech szybko rozprzestrzenia się grypa. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) zaraża się nią coraz więcej osób. Jednocześnie atakuje koronawirus i syncytialny wirus oddechowy (RSV), które także przyczyniają się do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń w Niemczech. Lekarze rodzinni mają pełne ręce roboty.

    Atak grypy w Niemczech – chorują dzieci i dorośli

    Epidemia grypy w Niemczech nabrała tempa. W tygodniu trwającym od 15 do 21 stycznia aktywność wirusa grypy znacznie się zwiększyła – pisze Instytut Roberta Kocha w swoim raporcie na temat ostrych chorób układu oddechowego (cotygodniowy raport ARE-Wochenbericht). Dotyczy to wszystkich grup wiekowych.

    Z raportu wynika, że nie odnotowano jeszcze znaczącego spadku liczby zakażeń wirusem RSV, który może być niebezpieczny dla małych dzieci. Z kolei w przypadku koronawirusa sytuacja ulega dalszej poprawie, co dało się zauważyć już w poprzednich tygodniach.

    Do szpitala trafiają zwłaszcza dzieci w wieku poniżej dwóch lat zakażone wirusem RSV oraz dzieci w wieku szkolnym zakażone wirusem grypy

    Ogólnie rzecz biorąc RKI mówi o ponownym wzroście liczby przypadków ostrych infekcji dróg oddechowych w minionym tygodniu, szczególnie wśród dzieci. Szacuje się, że w całym społeczeństwie miało miejsce około 5,5 mln przypadków zachorowań. Liczby te były już znacznie wyższe pod koniec 2023 r., ale w międzyczasie spadły – podczas ferii szkolnych w okresie świąteczno-noworocznym.

    Dynamiczny wzrost zakażeń wirusem grypy jest również widoczny w statystykach oficjalnie zgłoszonych przypadków: z niemal 44 tys. zakażeń wykrytych w laboratoriach w całym kraju w okresie od października, ponad 13 tys. odnotowano w ubiegłym tygodniu. „Jeśli chodzi o przypadki hospitalizacji, dotyczą one w szczególności dzieci w wieku poniżej dwóch lat zakażonych wirusem RSV oraz dzieci w wieku szkolnym zakażonych wirusem grypy” – informuje Instytut Roberta Kocha. W przypadku osób starszych w dalszym ciągu jest tak, że oprócz wirusa grypy także wirus COVID-19 prowadzi często do ciężkiego przebiegu choroby.

    Trudny okres dla lekarzy pierwszego kontaktu

    Przychodnie lekarzy rodzinnych mocno odczuwają skutki obecnej fali zakażeń. „Od kilku tygodni liczba zachorowań na grypę wyraźnie wzrasta” – powiedział dr Markus Beier, przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych (niem. Hausärztinnen- und Hausärzteverband, HÄV) w rozmowie z Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). Potwierdzają to lekarze pierwszego kontaktu: liczba chorób układu oddechowego znów utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednocześnie dr Beier zauważa, że nie jest to niczym niezwykłym o tej porze roku. Tym niemniej, wzrost zachorowań na grypę co roku stanowi wyzwanie – z powodu zdecydowanie zbyt niskiego odsetka osób zaszczepionych.

    Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przenoszenia patogenów w zamkniętych pomieszczeniach, RKI zaleca regularne wietrzenie. Ponadto osoby z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych powinny nosić maseczki, aby chronić innych. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie można uniknąć bliskiego kontaktu z osobą z grupy ryzyka.

    Ci mieszkańcy Niemiec, którym Stała Komisja ds. Szczepień (niem. Ständige Impfkommission, STIKO) zaleca szczepienie przeciwko grypie, powinni jak najszybciej to zrobić. Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych radzi również, zwłaszcza osobom z grup szczególnego ryzyka, aby w pomieszczeniach, w których przebywa jednocześnie wiele osób, chroniły się za pomocą maseczki FFP2.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Od setek lat grypę MAMY.
    Co zrobić!???
    Wygrzać!!!!
    Zdrowia życzę 🤗

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x