Zmiany klimatyczne mają poważne konsekwencje dla Niemiec

    Wzrost temperatur, coraz częstsze powodzie i susze w Niemczech – zjawiska, które kiedyś były rzadkością, dziś stają się normą. Takie wnioski płyną z raportu na rok 2024 opublikowanego przez Niemiecki Serwis Meteorologiczny (DWD). Eksperci apelują o znacznie szybsze działania na rzecz ochrony klimatu.

    Klimat w Niemczech ulega drastycznym zmianom

    Według DWD Niemcy już teraz odczuwają poważne skutki globalnego ocieplenia. Członek zarządu instytucji, Tobias Fuchs, podkreślił: „Lata, które przed 1990 rokiem uznawano za ekstremalne, dziś są normą. Przyczyną tego jest jednoznacznie zmiana klimatu”.

    Fuchs zwrócił uwagę, że zarówno temperatury, jak i ilość opadów w Niemczech wykazują coraz większe wahania. „Mamy do czynienia z rosnącą liczbą fal upałów, które szczególnie dotykają wrażliwe grupy społeczne w dużych miastach i aglomeracjach” – zaznaczył.

    Zmiany klimatu wpływają również na zdrowie mieszkańców. Osoby cierpiące na alergie pyłkowe odczuwają skutki krótszego okresu zimowej „przerwy” w wegetacji roślin. Ponadto rośnie zagrożenie chorobami przenoszonymi przez owady, takimi jak kleszczowe zapalenie mózgu (FSME), które rozprzestrzeniają się coraz szybciej.

    Więcej powodzi, susz i osunięć ziemi

    Zmiany klimatyczne mają też destrukcyjny wpływ na rolnictwo. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak nagłe powodzie, długotrwałe susze i gwałtowne ulewy, stanowią ogromne wyzwanie dla niemieckich rolników.

    Nie tylko rolnictwo, ale i infrastruktura Niemiec znajduje się w niebezpieczeństwie. „Nasze szlaki komunikacyjne są zagrożone przez osunięcia ziemi, a wybrzeża – przez podnoszący się poziom morza” – ostrzegał Fuchs podczas konferencji prasowej DWD.

    Eksperci apelują: „Musimy działać szybko” – podkreślił Fuchs. „Każdy ułamek stopnia mniej w globalnym ociepleniu, który uda nam się osiągnąć dzięki ambitnej polityce klimatycznej, przyniesie wymierne korzyści”.

    2024 – najcieplejszy rok w historii pomiarów

    Andreas Becker, szef działu monitorowania klimatu w DWD, zaznaczył, że „ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt lat zaniedbań w ochronie klimatu”.

    Z danych DWD wynika, że 2024 rok był najcieplejszym w Niemczech od początku prowadzenia pomiarów w 1881 roku. Średnia temperatura roczna wyniosła 10,9 stopnia Celsjusza – o 0,3 stopnia więcej niż w 2023 roku, który również był rekordowo ciepły. Fuchs zwrócił uwagę, że „wzrost o 0,3 stopnia w skali roku to bardzo dużo”. Jeszcze przed 2014 rokiem w Niemczech nie odnotowywano rocznych średnich temperatur przekraczających 10 stopni Celsjusza.

    Eksperci ostrzegają, że jeśli działania na rzecz ochrony klimatu nie przyspieszą, ekstremalne warunki pogodowe w Niemczech staną się jeszcze częstsze i bardziej dotkliwe.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    To są tylko anomalie pogodowe co 10 – 20 – 30 lat się zmieniają a nie zmiany klimatyczne – Zmiany klimatyczne mogą być zauważalne na przełomie 1 000 lat. W Polsce takie powodzie były 50 – 60 lat temu i większe, deszcze padały przez 2 tygodnie, co roku podtopienia w niektórych rejonach Polski – Jedynie tylko wtedy nie było takich przekazów. W USA nawet 2 razy w roku są huragany, czy to też zmiany klimatyczne

    Tomek

    To ja już dziś powiem, że 2025 jest najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, ktoś się nie zgadza, ten nazista!
    A tak serio, to kogo Putin musi napaść, żeby klimatyczne wariactwo zakończyć, tak jak pandemię zakończył?

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x