Zdelegalizowano działalność Centrum Islamskiego w Hamburgu

    W ubiegłym roku władza państwowa udała się na ulicę „Schöne Aussicht” w północnej części Hamburga. W listopadzie 2023 r. funkcjonariusze przeszukali budynek na Outer Alster: szyicki meczet Imama Alego, znany również jako „Błękitny Meczet”. Teraz policja pojawiła się w nim ponownie. Tym razem nie tylko w celu przeszukania. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zakazała działalności stowarzyszeniu prowadzącemu „Błękitny Meczet”, Islamskiemu Centrum Hamburga (IZH). Według ministerstwa, stowarzyszenie narusza porządek konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec i szerzy antysemicką i antyizraelską agitację. Ponadto przedstawiciele meczetu w przeszłości gloryfikowali akty przemocy organizacji terrorystycznych, takich jak Hamas i wspierali zakazane organizacje terrorystyczne, takie jak Hezbollah.

    Pięć innych stowarzyszeń zdelegalizowanych

    Faeser zdelegalizowała również pięć innych stowarzyszeń, które są uważane za „podorganizacje” IZH. Operacje policyjne przeprowadzono rano w ośmiu krajach związkowych. Przeszukano łącznie 53 nieruchomości, w tym meczety i siedziby klubów. Po zeszłorocznych nalotach władze, pod kierownictwem Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV), zbadały zajęte materiały pod kątem zakazu stowarzyszeń, który został obecnie wdrożony. Obejmowało to liczne dokumenty pisemne, nośniki danych, komputery i literaturę.

    Zgodnie z ponad 200-stronicowym zakazem wydanym przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, IZH ma propagować agresywny antysemityzm i masową wrogość wobec Izraela, naruszając tym samym ideę międzynarodowego porozumienia. Organizacja szerzy również ideologię totalitarnego islamizmu, reprezentowanego przez irański reżim.

    Oskarżenie o wspieranie Hezbollahu

    Istotną częścią zakazu jest również oskarżenie o wspieranie terroryzmu. Stowarzyszenie jest oskarżone o wspieranie organizacji terrorystycznej Hezbollah, która jest zakazana w Niemczech, na przykład poprzez rekrutację ludzi i zbieranie darowizn. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakłada również, że IZH ustanowiło ogólnokrajową strukturę, która dyktuje polityczny i religijny kierunek lokalnych meczetów. Propaguje także antysemicką i antydemokratyczną postawę w imieniu państwa irańskiego. „Błękitny Meczet” jest uważany za jeden z najważniejszych ośrodków szyickiej wspólnoty religijnej w Europie. Stowarzyszenie IZH zostało założone w 1953 r. i było wówczas finansowane przez irańskich emigrantów. Jego powiązania z Iranem są uważane za bliskie, zwłaszcza od czasu, gdy fundamentaliści religijni doszli do władzy w Teheranie po 1979 roku.

    Hamburski Urząd Ochrony Konstytucji monitoruje IZH od 1993 roku i klasyfikuje stowarzyszenie jako islamistyczne. Dzieje się tak, ponieważ reprezentuje ono fundamentalistyczną ideologię irańskiego reżimu mułłów. Według Urzędu Ochrony Konstytucji jest to „placówka Teheranu związana instrukcjami”.

    Nieudany pozew przeciwko obserwacji

    Zarząd IZH złożył pozew przeciwko obserwacji prowadzonej przez Urząd Ochrony Konstytucji, ale nie odniósł sukcesu. W czerwcu 2023 r., po dwudniowej rozprawie, Sąd Administracyjny w Hamburgu orzekł, że władze mogą nadal klasyfikować stowarzyszenie jako organizację islamistyczną o celach antykonstytucyjnych. Mogą wspominać o nim w raporcie dotyczącym ochrony konstytucji. Sąd orzekł, że tylko niektóre stwierdzenia dotyczące IZH w raporcie o ochronie konstytucji z 2019 r. były niezgodne z prawem. „IZH jest wyraźnie ekstremistyczną i antydemokratyczną instytucją” – wyjaśnił po wyroku hamburski senator spraw wewnętrznych Andy Grote (SPD). Przypadkowe odkrycie kilka lat wcześniej okazało się prawdziwym łutem szczęścia dla policji konstytucyjnej. Imam „Błękitnego Meczetu”, który dojeżdżał do pracy między Hamburgiem a Teheranem, został skontrolowany na lotnisku podczas podróży z Iranu. Funkcjonariusze policji federalnej odkryli kilka notatników i dokumentów, w tym dokumenty, które można przypisać irańskiemu aparatowi bezpieczeństwa.

    Dokumenty ujawniły, że zarząd meczetu miał bliskie powiązania z reżimem mułłów. Według dokumentów, szef IZH, Mohammad Hadi Mofatteh, był określany w listach jako „Przedstawiciel Najwyższego Przywódcy, Szef Islamskiego Centrum w Hamburgu”. Federalna Służba Wywiadowcza (BND) potwierdziła w oficjalnym zeznaniu, że Mofatteh służył w irańskim Korpusie Strażników Rewolucji na początku lat 90. Dzisiejszemu zakazowi IZH towarzyszy szczególna cecha: wymieniona nieruchomość na Zewnętrznym Alsterze staje się teraz własnością państwa. Nie jest jeszcze jasne, co stanie się z budynkami. Kręgi bezpieczeństwa twierdzą, że meczet będzie nadal dostępny do celów religijnych w przyszłości. Jednak nie zdecydowano jeszcze, kto przejmie zarządzanie. Kręgi bezpieczeństwa twierdzą, że dzisiejszy zakaz dla IZH jest ważnym ciosem wymierzonym w działania i struktury irańskiego reżimu w Europie. W kręgach dyplomatycznych oczekuje się, że Teheran może odpowiedzieć zakazem działalności niemieckich organizacji i instytucji. A może nawet jeszcze ostrzejszymi środkami odwetowymi.

    Obawy o odwet

    Według informacji NDR i WDR, w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych istnieją duże obawy, że wyrok śmierci na niemiecko-irańskiego Jamshida Sharmahda, który został skazany w lutym 2023 r. za przestępstwa terrorystyczne, może zostać wykonany. Szarmahd, który był aktywny w irańskiej opozycji na uchodźstwie, został aresztowany przez irańskie służby specjalne w Dubaju latem 2020 roku i przywieziony do Iranu. Od tego czasu jest więziony w Teheranie. Tam sąd rewolucyjny uznał 68-latka za odpowiedzialnego za atak terrorystyczny, w którym zginęło 14 osób. Sąd oskarżył go również o współpracę z zagranicznymi służbami specjalnymi, takimi jak amerykańska CIA i izraelski Mossad. Sharmahd zawsze zaprzeczał oskarżeniom. Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) nazwała wyrok niedopuszczalnym i wezwała irański rząd do „natychmiastowego cofnięcia go”. W odpowiedzi niemiecki rząd wydalił również z Niemiec dwóch pracowników irańskiej ambasady w Berlinie, w tym oficera wywiadu.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Miejmy nadzieję, że policjanci zdjęli buty przed wejściem, bo za taką islamofobię to się niemiecki podatnik nie wypłaci.

    Jözeff

    No i fajnie, wyłapać, deportować, zablokować ten syf.

    Jürgi

    Zrównać z ziemią i postawić apartamenty dla widlarzy

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x