Miesiąc nowego roku już za nami. W czwartek przypada 1 lutego, a wraz z nim wejdzie w życie szereg nowych przepisów i różnego rodzaju zmian dla konsumentów w Niemczech. Dodatkowy dzień, wymóg podawania informacji na temat pochodzenia mięsa, zmiany dotyczące usługi Amazon Prime Video… Oto o czym warto wiedzieć u progu nowego miesiąca.
Dopłaty w aptece
Dobra wiadomość dla pacjentów: w lutym wchodzą w życie nowe przepisy, które ograniczają dopłaty przy zakupie leków. Nabywając w aptece w Niemczech leki na receptę, trzeba zazwyczaj dopłacić co najmniej pięć euro. Do tej pory wyglądało to tak: jeśli w momencie realizacji recepty w aptece nie było na stanie przepisanej przez lekarza wielkości opakowania, a dostępne były jedynie mniejsze, wówczas klient musiał dopłacić do każdego opakowania.
Teraz to się zmieni: od 1 lutego trzeba będzie dopłacić tylko raz, niezależnie od tego, czy kupi się na przykład 100 tabletek w jednym opakowaniu, czy dwa opakowania po 50 sztuk.
Dotacje na systemy grzewcze przyjazne dla klimatu
Projekt wsparcia finansowego z budżetu federalnego na rzecz systemów grzewczych przyjaznych dla klimatu nabiera tempa: oczekuje się, że od dnia 1 lutego wnioskodawcy będą mogli dokonywać rejestracji w KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau), niemieckim państwowym banku rozwoju z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Wnioski o przyznanie dotacji będzie można składać od dnia 27 lutego.
Zmiany na stoisku mięsnym: rozszerzony obowiązek oznaczania pochodzenia
Z dniem 1 lutego klienci w Niemczech zauważą też zmiany na stoisku mięsnym: wymóg oznaczania pochodzenia mięsa zostanie rozszerzony na mięso wieprzowe, baranie, kozie i drobiowe. Ma on już zastosowanie w odniesieniu do produktów pakowanych, a także wołowiny z lady.
Reklama na Amazon Prime
Od 5 lutego klienci korzystający z płatnej usługi Amazon Prime będą musieli przygotować się na reklamy podczas oglądania filmów lub seriali za pośrednictwem streamingu. Nie wiadomo jeszcze, ile reklam będzie wyświetlanych i jak często film będzie mógł być przerywany. Użytkownicy, którzy sobie tego nie życzą, będą musieli zapłacić dodatkowo 2,99 euro miesięcznie, oprócz opłat za usługę Prime.
Dodatek inflacyjny dla dekarzy
Część dekarzy otrzyma w lutym więcej pieniędzy. Zgodnie z obowiązującym układem zbiorowym dla dekarzy, w lutym 2024 r. ma zostać wypłacona druga rata dodatku inflacyjnego. Wynosi ona 475 euro. Od dodatku inflacyjnego nie trzeba płacić podatków ani składek na ubezpieczenie społeczne.
Przepisy dotyczące usług cyfrowych obejmą również małe firmy
Europejskie przepisy (Digital Services Act – DSA, akt o usługach cyfrowych) dotyczące usług online od 17 lutego będą miały zastosowanie również do mniejszych firm. DSA zobowiązuje je do podejmowania działań przeciwko nielegalnym treściom. DSA wprowadza również rygorystyczne zasady ochrony danych, np. dane szczególnie chronione nie mogą być wykorzystywane do celów reklamowych. Komisja Europejska jest już odpowiedzialna za monitorowanie internetowych gigantów, takich jak Google. W przypadku mniejszych usługodawców taką rolę pełni w Niemczech Federalna Agencja ds. Sieci (niem. Bundesnetzagentur).
Taryfa gwarantowana dla instalacji solarnych
Nadchodzi pewna zmiana dla właścicieli instalacji solarnych, które zostaną uruchomione od 1 lutego. Według centrum konsumenckiego, stawki przewidziane w taryfie gwarantowanej (niem. Einspeisevergütung) ulegną wówczas obniżeniu o około jeden procent, co oznacza, że właściciele otrzymają nieco mniej pieniędzy za prąd oddawany do sieci.
Zastępcze kary pozbawienia wolności zmniejszone o połowę
Każdy, kto nie zapłaci grzywny, nie będzie już musiał przebywać w więzieniu tak długo jak dotychczas. Do tej pory wyglądało to tak, że liczba dni, które dana osoba musiała spędzić za kratkami w ramach zastępczej kary pozbawienia wolności za niezapłacenie grzywny, odpowiadała stawkom dziennym na które została skazana. W przyszłości dwie stawki dzienne zostaną zamienione na jeden dzień pozbawienia wolności. „Celem tej zmiany jest zmniejszenie o połowę długości faktycznie wykonywanych zastępczych kar pozbawienia wolności, ponieważ ich wykonanie na ogół nie przyczynia się do resocjalizacji skazanych” – stwierdziło Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości.
Wybory w Berlinie do powtórki
W związku z nieprawidłowościami, do których doszło w Berlinie we wrześniu 2021 r., wybory do Bundestagu zostaną częściowo powtórzone 11 lutego. Wówczas wynik wyborów z 2021 r. zostanie ponownie przeliczony – na poziomie ogólnokrajowym. Nie oczekuje się zmiany układu sił, ale możliwe są niewielkie przesunięcia.
Projekt pilotażowy: czterodniowy tydzień pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia
50 firm w Niemczech z dniem 1 lutego 2024 r. wprowadzi zmiany w zakresie czasu pracy: zostanie on skrócony do czterodniowego tygodnia pracy, ale pracownicy będą nadal otrzymywać pełne wynagrodzenie. Projekt potrwa sześć miesięcy, a następnie zostanie poddany analizie naukowej. Celem jest sprawdzenie, czy skrócenie czasu pracy idzie w parze ze zwiększeniem produktywności.
Dodatkowy dzień
Ponieważ rok 2024 jest rokiem przestępnym z 366 dniami, luty potrwa o jeden dzień dłużej, a zatem będzie liczył 29 dni. Dlaczego tak się dzieje? Jako że obieg Ziemi wokół Słońca trwa dokładnie 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund, a kalendarz może składać się tylko z pełnych dni, co cztery lata mamy tzw. rok przestępny, który jest dłuższy o jeden dzień występujący w lutym. Liczy on wtedy 29 zamiast 28 dni. Właśnie w 2024 r. zyskujemy taki jeden dodatkowy dzień w kalendarzu.
Źródło: www.infranken.de; www.fr.de; www.focus.de
A w Polsce jest rok dluzszy od roku s Niemczech. Roznica to kilka minut i kilkadziesiat sekund. wynika to z faktu geograficznego polozenia bardziej na wschod.
Jak zwykle dziękuję! Świetny artykuł