Z tego kierunku najczęściej rezygnują studenci w Niemczech

    Nie wszyscy są zadowoleni ze swojego pierwszego wyboru dotyczącego kierunku studiów. W Niemczech coraz więcej ludzi przerywa studia, by później rozpocząć nowe lub po prostu zająć się czymś zupełnie innym. W przypadku niektórych kierunków studiów wskaźnik rezygnacji jest jednak znacznie wyższy niż w przypadku innych. W tym artykule zdradzamy, o które kierunki chodzi i jakie są możliwe powody przerywania nauki.

    Coraz więcej studentów w Niemczech rezygnuje z dalszej nauki na wybranym kierunku

    W 2020 r. około jedna czwarta wszystkich studentów przerwała studia. Tak wynika z badania przeprowadzonego w 2022 r. przez Deutsches Zentrum für Hochschul- und Wissenschaftsforschung (DZHW). Około 28 proc. studentów porzuciło studia licencjackie, a około 21 proc. studia magisterskie.

    Oznacza to, że w 2020 r. z kontynuacji kształcenia na danym kierunku zrezygnowało jeszcze więcej studentów niż w roku poprzednim. Zaskakujące jest jednak to, że liczby te nie wzrosły znacząco, a jedynie delikatnie. Naukowcy są zaskoczeni, ponieważ spodziewali się zdecydowanie większej liczby rezygnacji z powodu pandemii koronawirusa.

    Na tych studiach odsetek osób przerywających naukę jest szczególnie wysoki

    Jednak nie na każdym kierunku studiów jedna czwarta młodych ludzi przerywa naukę. Na niektórych kierunkach odsetek studentów rezygnujących z dalszego kształcenia jest wręcz znacznie wyższy. Dotyczy to w szczególności nauk humanistycznych, przyrodniczych i matematycznych.

    Zwłaszcza w przypadku matematyki i nauk przyrodniczych wskaźnik przerwania studiów kształtował się w 2020 r. na poziomie około 50 proc. Na kierunkach humanistycznych, a także na kierunku sport, wynosił on 49 proc. – przynajmniej wśród tych, którzy rozpoczynali studia w roku akademickim 2016/17. Oznacza to, że około połowa studentów zrezygnowała z tego kierunku kształcenia.

    Na innych kierunkach studiów wskaźnik ten jest za to znacznie niższy. Podczas gdy na kierunkach inżynierskich wynosi on około 35 proc., to na kierunkach związanych ze sztuką  już tylko niecałe 30 proc. W przypadku prawa, ekonomii i nauk społecznych tylko około 21 proc. studentów przerywa studia.

    Na kierunkach związanych z rolnictwem, leśnictwem i dietetyką liczba studentów przedwcześnie kończących naukę nie przekracza nawet 20 proc. (odsetek takich osób wynosi około 18 proc.). Na samym końcu w tych statystykach znajdują się studia na specjalności nauczycielskiej. Tutaj wskaźnik rezygnacji z kontynuacji kształcenia wyniósł w 2020 r. zaledwie 10 proc. Studenci przygotowujący się do zawodu nauczyciela są zatem mniej skłonni do porzucania studiów w porównaniu do innych.

    Istnieje wiele powodów rezygnacji ze studiów

    Nawet gdyby w statystykach uwzględniono wszystkie osoby, które zmieniły kierunek studiów lub uczelnię, a nawet te, które studiowały kilka semestrów dłużej, nadal nie da się dokładnie określić, z jakich powodów wszystkie te osoby przerwały naukę.

    Faktem jest jednak, że powody rezygnacji ze studiów mogą być niezwykle zróżnicowane. Na przykład niektórzy studenci nie są w stanie zmotywować się do nauki, innych po prostu nie stać na opłacenie studiów.

    Źródło: www.wmn.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jolo

    Taki to sie swiat wszyscy studiuja nikt nie chce uczyc sie kierunkow zawodowo technicznych i na koniec bedzie Swiat wyksztalconych Po studiach a nie bedzie komu pracowac. Obudzi sie nastepne pokolenie jak nie bedzie pradu, wody itp bo bedzie Swiat wyksztalconych a obslugi zabraknie. Co wo wtedy zrobicie Jak waszych telefonow tabletow nie naladujecie, na media nie wejdziecie itp. Zycze najlrpszego

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x