Z taką pensją w Niemczech jest się uznawanym za osobę biedną

    Chociaż Niemcy są jednym z najbogatszych krajów na świecie, także tutaj istnieje problem ubóstwa. Ale kiedy tutejsi mieszkańcy są uznawani za osoby biedne?

    Wysokie koszty utrzymania sprawiają, że wielu mieszkańców Niemiec dochodzi obecnie do granic swoich możliwości finansowych – nawet ci, którzy zasadniczo mają dobre dochody. A ile tak właściwie powinno się zarabiać, aby nie znaleźć się poniżej granicy ubóstwa? I jaki odsetek niemieckiego społeczeństwa jest dotknięty problemem ubóstwa?

    Granica ubóstwa: kto jest w Niemczech uznawany za osobę biedną?

    Pewnie niektórzy z Was już kiedyś zadali sobie pytanie: kiedy tak właściwie uchodzi się w Niemczech za osobę ubogą? Odpowiedź nie jest jednak zbyt łatwa. Ubóstwo nie oznacza bowiem, że ma się tylko kilka euro w portfelu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w krajach rozwiniętych, takich jak Niemcy, ubóstwo jest zwykle mierzone w kategoriach względnych, co oznacza, że zależy ono przede wszystkim od tego, jak wypada Wasz dochód w porównaniu ze średnią krajową.

    Według Federalnej Centrali Kształcenia Obywatelskiego (niem. Bundeszentrale für Politische Bildung) ludzie są uważani za ubogich lub zagrożonych ubóstwem, jeśli mają do dyspozycji mniej niż 60 proc. mediany dochodów.

    Taka sytuacja ma oczywiście miejsce także w przypadku niektórych mieszkańców Niemiec. Badanie przeprowadzone przez firmę Statista pokazuje, że ponad 16 proc. osób żyjących w tym kraju ma dochody znacznie poniżej mediany. Oznacza to, że co szósty mieszkaniec tego kraju jest w wysokim stopniu zagrożony ubóstwem.

    Oprócz definicji ubóstwa relatywnego, w Niemczech istnieje również pojęcie ubóstwa absolutnego (bezwzględnego). Opisuje ono sytuację, w której dana osoba ma do dyspozycji tak mało pieniędzy, że istnieje bezpośrednie zagrożenie dla przetrwania. Bank Światowy definiuje osobę jako skrajnie ubogą, jeśli ma do dyspozycji mniej niż 1,90 USD dziennie. Kwota ta jest uważana na całym świecie za minimum finansowe, którego człowiek potrzebuje, aby przeżyć.

    Jaki dochód oznacza w Niemczech życie poniżej granicy ubóstwa?

    Już wiemy, że miesięczny dochód netto decyduje o tym, czy dana osoba jest uważana za ubogą, czy nie. To, na jakim poziomie znajduje się granica ubóstwa, zależy od rodzaju gospodarstwa domowego. Federalny Urząd Statystyczny dokonuje rozróżnienia między gospodarstwami domowymi osób samotnych oraz par z dziećmi i bez dzieci.

    Jeśli co miesiąc macie do dyspozycji mniej pieniędzy niż kwoty wymienione poniżej, jesteście uznawani w Niemczech za osoby ubogie, przynajmniej na papierze (WSI, stan na 2021 r.):

    • Osoby samotne: 1.074 euro
    • Osoby samotnie wychowujące jedno dziecko w wieku poniżej 14. roku życia: 1.396 euro
    • Pary bez dzieci: 1.611 euro
    • Pary z dwójką dzieci w wieku co najmniej 14 lat: 2.869 euro
    • Pary z dwójką dzieci w wieku do 14 lat: 2.255 euro
    • Pary z dwójką dzieci w wieku poniżej 14. roku życia i jednym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat: 3.007 euro
    • Rodzice samotnie wychowujący dwoje dzieci poniżej 14. roku życia: 1.836 euro

    Rodzice samotnie wychowujący dzieci częściej narażeni na problem ubóstwa

    Sytuacja finansowa osób samotnie wychowujących dzieci jest często trudniejsza niż innych mieszkańców Niemiec. Według Federalnego Urzędu Statystycznego ponad 41 proc. z nich jest zagrożonych ubóstwem. Tylko bezrobotnych problem ubóstwa dotyka jeszcze częściej (48,8 proc.).

    Według najnowszych danych Federalnego Urzędu Statystycznego również coraz więcej studentów w Niemczech boryka się z biedą. W 2021 r. około 37,9 proc. z nich zmagało się z trudnościami finansowymi. Jakby tego było mało, studenci, którzy mieszkają samotnie lub wyłącznie z innymi studentami, są w jeszcze większym stopniu zagrożeni ubóstwem (76,1 proc.).

    Jak donosi RedaktionsNetzwerk Deutschland, dwóch na pięciu studentów nie było w stanie poradzić sobie z nieplanowanymi wydatkami – i to jeszcze przed kryzysem energetycznym i inflacją. W związku z tym dane dotyczące ryzyka ubóstwa za 2022 r. prawdopodobnie pokażą jeszcze wyższy odsetek osób dotkniętych tym problemem.

    Źródło: www.wmn.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    Tylko że młodzi jak studenci itp. mogą sobie dorobić chociażby na czarno – Co mają mówić 75 rencistów, którzy maja renty poniżej zasiłku lub na jej krawędzi a zwłaszcza osoby samotne i pobierają dodatek socjalny, zasiłek i ci do końca życia już nie będą mieli ani JEDNO Euro więcej – Renta jest liczona jako dochód i każda podwyżka renty, obniżany jest o tę sumę zasiłek, czyli nic

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x