Susza w powiecie Viersen negatywnie wpływa na stan rzek i jezior. Dlatego powiat znajdujący się w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia zdecydował się wprowadzić zakaz poboru wody. Za naruszenie nowych przepisów grożą wysokie kary pieniężne.
Zakaz, który wszedł w życie 18 sierpnia, póki co ma obowiązywać do 31 października
W powiecie Viersen zakazano poboru wód powierzchniowych. Przepisy weszły w życie ze skutkiem natychmiastowym. Władze powiatu opublikowały zarządzenie w tej sprawie, które weszło w życie w czwartek 18 sierpnia i póki co ma obowiązywać do 31 października. Zakaz dotyczy wszystkich wód powierzchniowych na terenie powiatu.
Nowe przepisy zabraniają nie tylko poboru dużych ilości wód powierzchniowych, na przykład do nawadniania pól, ale także poboru mniejszych ilości wody do nawadniania prywatnych ogrodów. Wyłączone z tego jest pojenie zwierząt gospodarskich i czerpanie wody za pomocą np. konewki, czy wiadra.
Za złamanie przepisów może grozić grzywna w wysokości nawet 50 tysięcy euro
Rzecznik powiatu wyjaśnił, że działanie to ma na celu ochronę wód. Władze powiatu Viersen zapowiedziały, że będą monitorować przestrzeganie zakazu poboru. Naruszenia będą karane – za złamanie przepisów może grozić grzywna w wysokości nawet 50 tysięcy euro.
Z powodu braku opadów od tygodni, a także suszy w poprzednich latach, w niektórych jeziorach i rzekach na terenie powiatu poziom wód jest bardzo niski. Nie sposób przewidzieć, czy w przyszłości ta sytuacja ulegnie zmianie. Ze względu na niski stan wody istnieje niebezpieczeństwo, że biocenoza – powiązany wzajemnymi zależnościami zespół organizmów różnych gatunków zamieszkujących to środowisko – zostanie trwale zaburzona. „Pobór wód powierzchniowych za pomocą pomp znacznie zwiększa to zagrożenie” – podkreślił rzecznik powiatu. Dotyczy to również sytuacji, gdy wydaje się, że stan wód w jeziorach lub rzekach nie jest zbyt niski.
Źródło: www.rp-online.de