Z powodu podatku od nieruchomości – portal podatkowy Elster nie działał przez wiele godzin

    Już w niedzielę wieczorem padł niemiecki portal do rozliczeń podatkowych „Elster”. Od 1 lipca właściciele nieruchomości w Niemczech muszą składać za jego pośrednictwem deklaracje podatkowe dotyczące podatku od nieruchomości. To najwyraźniej rzuciło serwery w weekend na kolana. W poniedziałek rano „Elster” nadal był niedostępny. Zamiast tego użytkownikom pokazywała się czarna strona.

    Na Twitterze jeden z użytkowników poinformował, że platforma strajkuje już kilka dni. „Ze względu na ogromne zainteresowanie formularzami dotyczącymi reformy podatku od nieruchomości, obecnie występują ograniczenia w dostępności” – poinformowali tam operatorzy, czyli Bawarski Państwowy Urząd Skarbowy. Urząd już pracuje nad rozwiązaniem.

    Alternatywny portal Ministerstwa Finansów wciąż działa

    Wydaje się, że Federalne Ministerstwo Finansów z góry wiedziało, że złożenie deklaracji podatku od nieruchomości będzie skomplikowane, a nawet przytłaczające dla laików. Dla nieruchomości prywatnych stworzono osobny portal, aby uprościć proces (dostępny tutaj).

    Tutaj właściciele domów jedno- lub dwurodzinnych, kondominiów i niezabudowanych działek mogą złożyć zeznanie podatkowe od nieruchomości znacznie łatwiej niż przez Elster. Strona internetowa jest przejrzysta, obszary pomocy pokazują dokładnie, gdzie znaleźć jakie informacje w rejestrze gruntów. Jeśli posiadacie więc wszystkie informacje, możecie przejść przez cały proces w ciągu zaledwie kilku minut.

    Rejestracja odbywa się poprzez Steuer-ID i kod aktywacyjny, który jest wysyłany pocztą.

    Właściciele mają jeszcze czas do 31 października na złożenie deklaracji drogą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego. W indywidualnych przypadkach możliwa jest również forma papierowa. Składanie dokumentów drogą elektroniczną jest możliwe za pośrednictwem „Elster”, a w niektórych prostszych przypadkach za pośrednictwem strony internetowej Federalnego Ministerstwa Finansów.

    Sprawa nie jest już prosta, na przykład jeśli …

    ▶︎ … nieruchomość należy do wspólnoty spadkobierców.

    ▶︎ … jest to nieruchomość niemieszkalna (np. garaże wolnostojące lub nieruchomości weekendowe).

    ▶︎ … budynek i nieruchomość mają różnych właścicieli.

    ▶︎… budynek jest obiektem zabytkowym.

    ▶︎… jesteście właścicielami kondominium i miejsca postojowego w garażu podziemnym.

    Oprócz numeru akt otrzymanego z urzędu skarbowego należy podać np. rok budowy budynku, liczbę miejsc garażowych lub podziemnych, powierzchnię mieszkalną przypadającą na jedno mieszkanie oraz normatywną wartość gruntu lub wskaźnik pomiaru dochodu. Te ostatnie informacje można pobrać z portalu danych o reformie podatku od nieruchomości.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x