Wzrost liczby ataków na pracowników niemieckich kolei. Wszystko przez obowiązek noszenia maseczek w pociągach

    W ubiegłym roku w Niemczech odnotowano znacznie więcej ataków na pracowników kolei niż w poprzednich latach. Eisenbahn- und Verkehrsgewerkschaft (EVG) – niemiecki związek zawodowy z siedzibą we Berlinie reprezentujący pracowników przedsiębiorstw kolejowych – mówi o 2.325 incydentach. Głównym powodem był spór o obowiązek noszenia maseczek wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa.

    Szef EVG o przypadkach agresywnych zachowań w niemieckich pociągach: „To jest na porządku dziennym”

    Nie brakuje przypadków takich jak ten, który miał miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Lünen: dwóch mężczyzn podróżuje pociągiem kursującym na linii RB51 z Dortmundu do Gronau – bez maseczek. Kiedy młoda kontrolerka biletów zwraca im na to uwagę i prosi o okazanie biletu, obaj mężczyźni stają się agresywni. Uderzają w twarz kontrolerkę biletów i maszynistę, który pospieszył jej z pomocą. Następnie oblewają młodą kobietę sokiem.

    Związek zawodowy kolejarzy EVG naliczył w ubiegłym roku w okresie do października łącznie 2.325 ataków. Ponieważ nie dokonano jeszcze podsumowania ostatniego kwartału, szef EVG Martin Burkert przypuszcza, że ostateczna liczba takich incydentów będzie jeszcze wyższa. W wywiadzie dla WDR stwierdził: „To jest na porządku dziennym i oczywiście jest to sytuacja nie do przyjęcia”.

    Obowiązek noszenia maseczek główną przyczyną ataków na pracowników niemieckich kolei

    Ataki przybierają formę nie tylko agresji fizycznej, jak w przypadku incydentu w Lünen, ale także słownej. W ostatnim roku odnotowano znaczny wzrost gróźb i obelg.

    Według Burkerta, jednym z głównych powodów ataków na pracowników kolei jest wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa obowiązek noszenia maseczek w pociągach. Na tym tle dochodziło bowiem do wielu sporów z kontrolerami i towarzyszami podróży. Szef EVG ma nadzieję, że gdy na początku lutego obowiązek zakrywania ust i nosa w autobusach i pociągach zostanie zniesiony w całych Niemczech, zmniejszy się również liczba ataków na pracowników kolei.

    Innym powodem agresywnych zachowań było to, że w zeszłym roku w Niemczech wprowadzono bilet za 9 euro. „Ze względu na ciasnotę w pociągach, dochodziło do konfliktów między pasażerami”.

    Związek zawodowy kolejarzy EVG domaga się większej liczby policjantów w pociągach

    Zdaniem szefa EVG, rozwiązaniem byłoby zwiększenie liczby policjantów w pociągach, którzy zadbaliby o większe bezpieczeństwo. Według Burkerta, w każdym pociągu dalekobieżnym powinien znajdować się funkcjonariusz policji federalnej, który w razie potrzeby mógłby interweniować.

    Ponadto związek zawodowy policjantów domaga się nowej koncepcji bezpieczeństwa na dworcach kolejowych – na przykład ze znacznie większym nadzorem wideo. Nie zapobiegnie to wprawdzie atakom, ale zapewni większe poczucie bezpieczeństwa na torach i w poczekalniach.

    Źródło: WDR

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Sly

    Jak maseczki w niczym nie pomagają a oni cały czas się upierają to co się dziwić 🤨

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x