W 2022 roku zmienią się niektóre przepisy i zasady obowiązujące w Niemczech. Wiele z tych zmian będzie korzystnych dla obywateli: wzrosną świadczenia Hartz IV i kwota wolna od podatku, będzie można łatwiej wypowiedzieć umowy. Trzeba też pamiętać o ważnej zmianie przy dokonywaniu zakupów. Oto przegląd.
Wyższa kwota wolna od podatku
W 2022 roku podstawowa kwota wolna od podatku znów wzrośnie – w przypadku osób samotnych do poziomu 9.984 euro. Oznacza to wzrost o 240 euro w stosunku do roku poprzedniego. W przypadku małżeństw wyniesie ona 19.968 euro, czyli o 480 euro więcej niż do tej pory.
Podstawowa kwota wolna od podatku to suma, do wysokości której dochody osób samotnych lub małżeństw rozliczających się wspólnie nie podlegają opodatkowaniu. W rezultacie pracownikom pozostanie w kieszeni nieco więcej pieniędzy, ponieważ od stycznia 2022 roku państwo będzie pobierać podatki tylko od dochodów przekraczających nową podstawową kwotę wolną od podatku.
Zmiana dotycząca zakupów: koniec z plastikowymi reklamówkami
Od stycznia 2022 roku w Niemczech będzie obowiązywał zakaz stosowania lekkich plastikowych toreb na zakupy. Ma to na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych i ochronę środowiska.
Odtąd sprzedawcy nie będą już mogli wydawać swoim klientom plastikowych reklamówek o grubości ścianek od 15 do 50 mikrometrów. Złamanie zakazu ma być traktowane jako wykroczenie i podlegać karze grzywny. Nowe przepisy nie dotyczą jednak plastikowych toreb używanych w dziale owoców i warzyw.
Wyższa płaca minimalna
Ci, którzy otrzymują płacę minimalną, od 1 stycznia 2022 roku mogą liczyć na wyższe dochody. Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie bowiem z dotychczasowych 9,60 euro do 9,82 euro za godzinę. Po raz kolejny zostanie ona podniesiona 1 lipca 2022 roku i wyniesie 10,45 euro za godzinę.
Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe
1 stycznia w Republice Federalnej po raz pierwszy od siedmiu lat wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe. Podatek od paczki 20 papierosów będzie wyższy średnio o 10 centów. W 2023 roku wzrośnie o kolejne 10 centów, a w 2025 i 2026 roku o dodatkowe 15 centów. Podatek od płynów do e-papierosów również zostanie podwyższony – ale dopiero od 1 lipca 2022 roku.
Wyższe alimenty dla dzieci rozwiedzionych rodziców
Zgodnie z tabelą świadczeń alimentacyjnych „Düsseldorfer Tabelle”, dzieci rozwiedzionych rodziców mają mieć w nowym roku prawo do nieco wyższych alimentów. Jednak w wielu przypadkach wzrost ten nie przekroczy jednego procenta. Od 1 stycznia 2022 roku minimalne alimenty dla dzieci w wieku od roku do pięciu lat wyniosą 396 euro miesięcznie, co oznacza wzrost o trzy euro. Dla dzieci w wieku od sześciu do jedenastu lat będzie to kwota 455 euro, a więc o cztery euro więcej. W przypadku dzieci w wieku od 12 do 17 lat minimalna kwota alimentów wzrośnie o 5 euro i wyniesie 533 euro.
Spis ludności 2022
W 2022 roku w Niemczech ponownie odbędzie się spis powszechny. Pozwala on ustalić, ilu ludzi żyje w Niemczech, jak mieszkają i pracują. Wiele decyzji podejmowanych przez rząd federalny, władze poszczególnych krajów związkowych i gminy opartych jest na danych dotyczących liczby ludności i mieszkań. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie spisu powszechnego.
W większości przypadków przy dokonywaniu spisu wykorzystywane są dane z rejestrów administracyjnych, tak więc większość ludności nie musi podawać żadnych informacji. Od 2011 roku co dziesięć lat odbywa się spis powszechny we wszystkich krajach UE. Właściwie powinno to nastąpić już w 2021 roku, ale termin został przesunięty z powodu pandemii koronawirusa.
Zmiany dotyczące zasiłku Hartz IV
W styczniu 2022 roku wzrośnie również stawka Hartz IV. W przypadku dorosłych stanu wolnego wyniesie ona 449 euro. Oznacza to wzrost o trzy euro. Również standardowa stawka dla młodzieży od 14. roku życia wzrośnie o 3 euro do 376 euro.
Małżonkowie i partnerzy otrzymają w przyszłości 404 euro, dorośli poniżej 25. roku życia bez własnego gospodarstwa domowego otrzymają 360 euro (również wzrost o trzy euro). Dla dzieci stawka zostanie podniesiona o dwa euro. Dzieci do lat pięciu zamiast 283 euro na koniec grudnia będą otrzymywać 285 euro miesięcznie. Dzieci w wieku od 6 do 13 lat otrzymają w przyszłym roku 311 euro.
Rejestracji jako osoba bezrobotna będzie można dokonać przez internet
Od 1 stycznia 2022 roku rejestracji jako osoba bezrobotna będzie można dokonać również online. Federalna Agencja Pracy poinformowała, że będzie to można zrobić z każdego miejsca i przez całą dobę w portalu klienta. Osoby, które chcą się zarejestrować online jako bezrobotni, potrzebują dowodu osobistego z aktywowaną warstwą elektroniczną lub elektronicznego zezwolenia na pobyt, dowodu eID lub dowodu osobistego wydanego w kraju UE lub EOG z warstwą elektroniczną oraz aplikacji AusweisApp2 lub czytnika dowodów osobistych.
Jeżeli ktoś nie chce się rejestrować online, może to nadal zrobić osobiście w urzędzie.
Corona-Bonus jeszcze do marca 2022 roku
Pracodawcy mogą jeszcze do 31 marca 2022 roku wypłacać swoim pracownikom nieopodatkowaną premię związaną z pandemią koronawirusa. Nie można jednak przekroczyć maksymalnego limitu wynoszącego łącznie 1.500 euro. Oznacza to, że jeżeli w 2021 roku został już wypłacony wolny od podatku tzw. Corona-Bonus, to suma wszystkich premii nie może przekroczyć 1.500 euro.
Upływa ważny termin związany z wymianą prawa jazdy
W nowym roku musi zostać wymienione prawo jazdy. Jak wynika z dyrektywy Unii Europejskiej, wszyscy członkowie UE powinni otrzymać nowe, jednolite we wszystkich państwach członkowskich, prawa jazdy – bezpieczne pod kątem ewentualnych prób sfałszowania. Nowy dokument nie będzie ważny dożywotnio, a tylko przez 15 lat. Nie będzie jednak potrzeby ponownego podchodzenia do egzaminu.
Wymiana odbywa się etapami, przy czym pierwszy termin upływa w 2022 roku. Każdy urodzony między 1953 a 1958 rokiem, kto posiada prawo jazdy wydane przed 1 stycznia 1999 roku, musi je szybko wymienić. Termin wymiany upływa 19 stycznia 2022 roku. Osoby urodzone w latach 1959-1964 mają o rok więcej. Osobom zatrzymanym przez policję z nieważnym, niewymienionym prawem jazdy, grozi kara grzywny.
Od lipca 2022 łatwiej będzie wypowiedzieć umowę
Do tej pory ogólne warunki umów zazwyczaj określały, że umowy na czas określony muszą zostać wypowiedziane na trzy miesiące przed końcem okresu obowiązywania umowy. W przeciwnym razie umowa zostaje przedłużona o cały rok. Zasada ta nie będzie już obowiązywać w przypadku umów zawartych od 1 marca 2022 roku. W ich przypadku wystarczy miesięczny okres wypowiedzenia. Jeżeli nie dotrzymacie terminu wypowiedzenia, umowy zostaną wprawdzie przedłużone na czas nieokreślony, ale będą mogły zostać ponownie wypowiedziane z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Źródło: www.focus.de
A gdzie to 12 euro obiecane 😂😂😂😂
Te 12€/h to byla przedwyborcza propaganda,wszyscy mysleli ze podwyzsza stawke godzinowa od razu, tych pieniedzy i tak sie doczekamy, tylko bedzie to rozlozone w czasie do 2-lat.