Od połowy maja będą obowiązywać nowe zasady korzystania z WhatsApp. Każdy, kto chce nadal korzystać z komunikatora, musi wyrazić na to zgodę. Od maja wejdzie w Niemczech w życie jednak jeszcze więceje zmian. Oto co powinniście wiedzieć!
WhatsApp zmienia regulamin
Każdy, kto po 15 maja nadal chce korzystać z WhatsApp w pełnym zakresie, musi do tego czasu zgodzić się na nowe wytyczne dotyczące użytkowania – w przeciwnym razie będzie mógł korzystać z komunikatora tylko w ograniczonym zakresie, zanim WhatsApp całkowicie usunie konto. Oto, co pisze serwis komunikatora na swojej stronie internetowej
Ci, którzy odmówią zgody, będą „otrzymywać połączenia i powiadomienia przez krótki czas, ale nie będą mogli czytać wiadomości ani wysyłać żadnych w aplikacji” – pisze WhatsApp. Konto nie zostanie jednak natychmiast usunięte.
Ochrona młodzieży w internecie
Dzieci i młodzież w Niemczech mają być lepiej chronione od maja przed zagrożeniami w internecie – takimi jak nękanie, molestowanie seksualne, śledzenie lub pułapki kosztowe. Pod koniec marca rozpoczęto odpowiednią reformę ustawy o ochronie młodzieży.
Zobowiązuje ona głównych dostawców gier i filmów w internecie do podjęcia technicznych środków ostrożności w celu zapewnienia lepszej ochrony dzieci i młodzieży. W przyszłości platformy będą musiały oferować proste opcje zgłaszania i składania skarg w przypadku, gdy młodzi użytkownicy czują się zagrożeni, nękani lub molestowani przez nieznajomych. Ponadto zostaną nakazane jednolite oznaczenia wiekowe dla treści internetowych.
Dawna „Bundesprüfstelle für jugendgefährdende Schriften” będzie w przyszłości działać pod inną nazwą: „Bundeszentrale für Kinder- und Jugendmedienschutz” i będzie kontrolować przestrzeganie przepisów i dbać o to, aby również zagraniczni dostawcy mogli być ścigani za naruszenia.
Wypłata Kinderbonus
Rodziny w Niemczech otrzymają w tym roku ponownie dodatek na dziecko. Dodatkowe 150 euro przysługuje na każde dziecko, na które przysługuje lub przysługiwało prawo do zasiłku rodzinnego (Kindergeld) w co najmniej jednym miesiącu w 2021 roku, wyjaśnia Federalna Agencja Pracy. Jednorazowa płatność nie będzie odliczana od świadczeń socjalnych i nie trzeba się o nią osobno ubiegać.
W większości przypadków dodatek na dziecko ma być wypłacany w maju. Wypłata następuje w kilka dni po regularnym przekazaniu zasiłku rodzinnego. Dla dzieci, które są lub były uprawnione do zasiłku rodzinnego przed lub po tym roku, dodatek na dziecko będzie wypłacany w późniejszym terminie.
Obsługa systemu Windows 10
Ci, którzy wciąż korzystają z „wersji 1909” Windows 10, powinni zaktualizować swój system do 11 maja. Po 11 maja kończy się bowiem wsparcie dla użytkowników prywatnych, jak zaznacza Microsoft na swojej stronie głównej.
Już od końca marca niektórzy użytkownicy z Windows 10 w wersji 1909 otrzymali powiadomienie, że powinni jak najszybciej zaktualizować swój system.
Wersja 1909, znana również jako „November Update”, została wydana pod koniec 2019 r.
Minimalna płaca dla malarzy
Malarze i lakiernicy w Niemczech mogą liczyć na wyższe zarobki. Od maja wzrośnie płaca minimalna w branży. Pracownicy niewykwalifikowani będą otrzymywać od przyszłego miesiąca co najmniej 11,40 euro za godzinę, czeladnicy co najmniej 13,80 euro. Nowa płaca minimalna będzie obowiązywała na razie do końca maja 2022 roku.
Oprócz płacy minimalnej wzrośnie również tzw. federalna płaca minimalna. Jest to wynagrodzenie, które musi być wypłacane pracownikom wykwalifikowanym po dwóch latach zatrudnienia – ale tylko tym, którzy mają podpisany układ zbiorowy. Jest on wykorzystywany jako punkt odniesienia w negocjacjach zbiorowych.
Od maja płaca podstawowa wzrośnie z 17,15 euro do 17,51 euro na Zachodzie i z 16,52 euro do 16,88 euro na Wschodzie. Ponadto malarze i lakiernicy mają najpóźniej do 15 maja otrzymać premię, która jest wypłacana w ramach pomocy finansowej niemieckiego rządu do walki ze skutkami pandemii koronawirusa w wysokości 330 euro.
Wygaśnięcie zasady niewypłacalności
Ważna zasada związana z regulacjami koronawirusowymi wygaśnie w maju: Do tej pory było tak, że niektóre niewypłacalne przedsiębiorstwa nie musiały ogłaszać swojej upadłości. Zazwyczaj wniosek o upadłość musi zostać złożony nie później niż trzy tygodnie po wystąpieniu przyczyny niewypłacalności.
Jednak z powodu pandemii rząd federalny Niemiec zawiesił wiosną 2020 r. wymogi dotyczące powiadamiania o nadmiernym zadłużeniu i niewypłacalności. W przypadku niewypłacalności wymóg złożenia wniosku obowiązuje ponownie od października. W przypadku przedsiębiorstw nadmiernie zadłużonych został on zawieszony do końca kwietnia – pod warunkiem, że firmy te wystąpią o pomoc publiczną, która nie została jeszcze wypłacona.
Przedsiębiorstwa musiały również wykazać w sposób wiarygodny, że popadły w trudności w wyniku kryzysu koronawirusowego. Z tym jednak już koniec. Czy przywrócenie wymogu składania wniosków grozi falą bankructw, jest jednak kwestią dyskusyjną.
Nowe zasady dotyczące świadectw energetycznych
Od 1 listopada 2020 r. obowiązuje nowa ustawa o energii budowlanej (Gebäudeenergiegesetz). Jednakże wkrótce wygaśnie okres przejściowy dla świadectw energetycznych dla istniejących budynków.
Zgodnie z nową ustawą, świadectwa energetyczne będą w przyszłości zawierać dodatkowe informacje uwzględniające wpływ na klimat. Od 1 maja 2021 r. należy również podawać emisje CO2 z budynku wynikające z zapotrzebowania na energię pierwotną lub zużycia energii pierwotnej.
Do tego czasu świadectwa energetyczne dla budynków, które są sprzedawane, wynajmowane, dzierżawione lub przekazywane zgodnie z dziedzicznymi prawami budowlanymi, muszą być nadal wydawane zgodnie z przepisami poprzedniego rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii (EnEV).
Rachunek bieżący w Comdirect
Dla obecnych klientów Comdirect może stać się droższy od maja: Darmowy rachunek bieżący w banku całkowicie wolny od jakichkolwiek warunków przestanie istnieć.
W zamian za to klienci spółki-córki Commerzbanku, którzy nie są już „aktywnymi klientami”, będą musieli uiszczać opłatę w wysokości 4,90 euro miesięcznie. Każdy, kto nie przeleje na konto co najmniej 700 euro miesięcznie, nie dokona zakupu papierów wartościowych za pośrednictwem Comdirect lub nie zleci trzech płatności za pośrednictwem Apple lub Google Pay, nie będzie od maja uważany za aktywnego klienta.
źródło: www.t-online.de