Ciężka praca za niskie wynagrodzenie. Zatrudnienie w tym sektorze wiąże się nie tylko z niedogodnościami jeśli chodzi o godziny pracy. Niemiecki Czerwony Krzyż (niem. Deutsches Rotes Kreuz, DRK) apeluje do polityków.
Wynagrodzenie niższe o 17 proc.: oto zawody, w których pracownicy w Niemczech nie mogą liczyć na wysokie zarobki
Przy wyborze zawodu należy mieć na uwadze wiele aspektów. Jeśli ktoś jest zainteresowany wyłącznie kwestiami finansowymi, niech lepiej unika sektora, o którym mowa w dalszej części tego artykułu. Jak pokazują ostatnie badania, zarobki osób wykonujących ten zawód w Niemczech wyraźnie odbiegają od średniej.
Z niedawno przeprowadzonego badania wynika, że zatrudnieni w sektorze społecznym w Niemczech są ogólnie rzecz biorąc w gorszej sytuacji finansowej od pracowników innych branż. Osoby zajmujące się opieką nad dziećmi, osobami starszymi, czy pracą socjalną zarabiają średnio o 17 proc. mniej niż pracownicy zatrudnieni w innych sektorach.
Takie wnioski płyną z badania „Vor dem Kollaps? Beschäftigung im sozialen Sektor” dotyczącego zatrudnienia w sektorze społecznym w Niemczech, przeprowadzonego przez Instytut Badań nad Zatrudnieniem (niem. Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB) we współpracy z Niemieckim Czerwonym Krzyżem.
Nie tylko niskie zarobki: pracownicy sektora socjalnego znajdują się również w niekorzystnej sytuacji pod względem godzin pracy
W badaniu zwrócono uwagę na fakt, że oprócz niekorzystnych godzin pracy, wynagrodzenie w sektorze społecznym pozostaje w tyle za wynagrodzeniami w innych dziedzinach gospodarki. W szczególny sposób dotyczy to grup zawodowych zajmujących się opieką nad dziećmi i edukacją, opieką nad osobami starszymi oraz opieką zdrowotną i pielęgniarstwem.
Prowadzi to do znacznej luki płacowej, tzw. „Care Pay Gap”. Chociaż w ostatnich latach luka płacowa zmniejszyła się, to i tak w 2021 r., w przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, nadal wynosiła ona 17 proc.
Zbyt niskie wynagrodzenia w sektorze społecznym: Niemiecki Czerwony Krzyż apeluje do polityków
Autorzy badania podkreślają, że luka płacowa nie może być wyjaśniona wyłącznie różnicami w zarobkach ze względu na płeć, chociaż trzeba przyznać, że wysoki odsetek kobiet zatrudnionych w sektorze społecznym nie jest tu bez znaczenia.
Niemiecki Czerwony Krzyż apeluje do polityków o zapewnienie większych środków finansowych dla sektora społecznego. Joß Steinke, dyrektor oddziału Niemieckiego Czerwonego Krzyża i współautor badania, podkreśla znaczenie decyzji politycznych dla wyceny i finansowania tego sektora w społeczeństwie. Główne pytanie brzmi zatem: „Ile wart jest sektor społeczny dla obywateli? Lub inaczej mówiąc: Ile powinien kosztować?”.
Źródło: www.ruhr24.de