Kampania wyborcza idzie pełną parą, a sondaże nie wykazują większych zmian. Na czym stoją Niemcy w wyścigu o rektorat i jakie są preferencje wyborców? Kto przegrywa, a kto wygrywa w aktualnych sondażach?
Aktualne sondaże poparcia
Oto jak głosowaliby Niemcy według najnowszych sondaży:
Która partia prowadzi w najnowszych sondażach przed wyborami federalnymi w 2025r.?
Według sondaży CDU wyraźnie prowadzi od tygodni. Za nimi różnica między partiami zmniejsza się. SPD, AfD i Zieloni prawdopodobnie będą rywalizować o drugie miejsce. Partie Lewicy, BSW i FDP zbliżają się do pięcioprocentowego progu wyborczego i walczą o miejsce w Bundestagu.
Które partie tracą grunt?
Patrząc na sondaże, AfD może osiągnąć największe zyski. SPD, FDP i Linke prawdopodobnie poniosą poważne straty. BSW może przekroczyć pięcioprocentową barierę. Zieloni znacznie słabną w porównaniu z wyborami w 2021 roku:
Który kandydat na kanclerza cieszy się największym poparciem?
Kandydat Unii Friedrich Merz (CDU) i kandydat Zielonych Robert Habeck od tygodni remisują w wyścigu o najpopularniejszego kandydata na kanclerza federalnego, a tuż za nimi plasuje się obecny kanclerz federalny Olaf Scholz (SPD). Najbardziej prawdopodobną opcją na kanclerza jest obecnie Friedrich Merz (CDU).
Oto aktualne preferencje wyborców według najnowszych sondaży:
Jakie koalicje są możliwe?
Żadna z pozostałych partii nie chce utworzyć koalicji z AfD. W przeciwnym razie teoretycznie można sobie wyobrazić wiele koalicji, ale tylko nieliczne mają obecnie jakiekolwiek szanse na uzyskanie większości. W szczególności są to: CDU/CSU i SPD, CDU/CSU i Zieloni lub jeden z dwóch sojuszy z FDP jako trzecim partnerem.
Koalicja między CDU/CSU i Zielonymi jest na chwiejnym gruncie. Podczas gdy lider CSU Markus Söder wykluczył taką możliwość dla siebie, lider CDU Merz nie chciał się wypowiadać w tej kwestii. Zieloni są na to otwarci.
Przykładowa opcja koalicyjna:
Jaki jest odsetek niegłosujących i niezdecydowanych wyborców?
Wbrew oczekiwaniom, odsetek osób niegłosujących i niezdecydowanych wyborców ostatnio raczej wzrósł niż spadł. Według Forschungsgruppe Wahlen wzrósł on z 16 do 18 procent od okresu przedświątecznego, a według Instytutu Forsa z 22 do 28 procent od pierwszej połowy grudnia (stan na 19 stycznia). Sondaże instytutów Insa, Forsa i YouGov zostały przeanalizowane pod kątem danych liczbowych dotyczących partii.
Sondaże wyborcze są zazwyczaj obarczone niepewnością, na przykład ze względu na malejącą lojalność partyjną i coraz bardziej krótkoterminowe decyzje wyborcze. Dane zebrane przez instytuty pokazują również jedynie opinię w momencie badania i nie są prognozą wyniku wyborów.
Kiedy zostaną opublikowane pierwsze prognozy na wybory federalne w 2025r.?
Doświadczenie pokazuje, że po zamknięciu lokali wyborczych w Niemczech o godzinie 18:00 w niedzielę wyborczą pierwsze prognozy mogą być dostępne bardzo szybko. Można spodziewać się ich krótko po godzinie 18:00, zwykle najpóźniej około 18:15, dając pierwsze wyobrażenie o tym, jak mogą potoczyć się wybory do Bundestagu w 2025 roku i kto zostanie zwycięzcą.
Kiedy ostateczne wyniki wyborów federalnych?
Wstępne oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu w 2025 r. powinny być dostępne w poniedziałek rano po wyborach. W ostatnich wyborach do Bundestagu, które odbyły się 26 września 2021 r., federalny komisarz skrutacyjny ogłosił wstępny wynik wyborów do 20. niemieckiego Bundestagu w poniedziałek, 27 września 2021 r., o godz. 6.00 rano.
Kiedy może zostać utworzony nowy rząd po wyborach federalnych?
Nikt tak naprawdę nie jest w stanie oszacować, ile czasu zajmie Niemcom ponowne utworzenie funkcjonującego rządu po wyborach powszechnych. Optymiści mają nadzieję, że nowy gabinet powstanie przed Wielkanocą. Niedziela Wielkanocna przypada 20 kwietnia, niecałe dwa miesiące po wyborach.
Doświadczenie tylko w ograniczonym stopniu pomaga w dokonaniu oceny. Po 20 wyborach do Bundestagu od 1949 roku, zaprzysiężenie rządu trwało od niecałego miesiąca do prawie pół roku.
Najszybsze były lata 1969 i 1983: kanclerz Willy Brandt (SPD) stworzył pierwszą socjalliberalną koalicję w 23 dni. Kanclerzowi CDU Helmutowi Kohlowi niewiele dłużej zajęło skompletowanie czarno-żółtego gabinetu po przedterminowych wyborach.
Z kolei w 2017 r. Angela Merkel (CDU) potrzebowała 171 dni, aby rozpocząć swoją czwartą i ostatnią kadencję na stanowisku kanclerza z czarno-czerwonym rządem. Powodem było chwilowe niepowodzenie negocjacji z Zielonymi i FDP.
źródło: wiwo.de
Sondaże sondażami ALE To co słychać między zwykłymi ludźmi to każdy, będę głosować na AfD
U mnie w pracy 100% poparcia dla AfD