Wskaźnik zachorowalności w Berlinie znów powyżej 100 – co z luzowaniem obostrzeń?

    Wskaźnik zachorowalności na COVID-19 w Berlinie znów nieznacznie przekroczył istotny próg 100 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni. Instytut Roberta Kocha poinformował w poniedziałek rano, że jego wartość wzrosła do 100,8. W piątek (98,6) i sobotę (97,0) po raz pierwszy od dłuższego czasu zapadalność była na poziomie poniżej 100.

    Jeśli przez pięć kolejnych dni wskaźnik nie przekroczy progu 100, wówczas zgodnie z tzw. federalnym hamulcem bezpieczeństwa możliwe jest złagodzenie restrykcyjnych obostrzeń.

    Niestety w związku z ponownym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem w Berlinie, do poluzowania przepisów może dojść najwcześniej 19 maja, o czym poinformowała w poniedziałek na posiedzeniu Komisji Zdrowia senator Dilek Kalayci (SPD). Teraz trzeba bowiem liczyć od nowa: gdyby przez pięć kolejnych dni roboczych wskaźnik zapadalności na COVID-19 w Berlinie nie przekroczył poziomu 100, wówczas w drugim dniu roboczym po upływie tego pięciodniowego okresu mogłoby dojść do złagodzenia restrykcji. Najbliższym możliwym terminem, w którym ten scenariusz mógłby się zrealizować, jest 19 maja, ponieważ w ten czwartek przypada święto.

    Wskaźnik zapadalności powyżej 100 a godzina policyjna

    Od 24 kwietnia w Berlinie obowiązuje federalna zasada hamulca bezpieczeństwa. Jednym z obostrzeń jest godzina policyjna od 22:00 do 5:00. Zostanie ona zniesiona dopiero wtedy, gdy wartość wskaźnika zachorowalności przez pięć kolejnych dni roboczych nie przekroczy 100, przy czym nie uwzględnia się ilości zakażeń odnotowywanych w niedziele i święta. Poniedziałkowy wzrost wskaźnika zapadalności powyżej poziomu 100 oznacza, że w tym tygodniu w Berlinie nadal obowiązywać będzie godzina policyjna.

    Czy restauracje będą otwarte? 

    Restauracje nie mogą przyjmować gości dopóty, dopóki liczba nowych zakażeń koronawirusem na 100.000 mieszkańców w ciągu tygodnia utrzymuje się na poziomie powyżej 100.

    Co z usługami, w przypadku których nie można zachować odpowiedniego dystansu społecznego? 

    Usługi, przy wykonywaniu których nie da się zachować wymaganego dystansu społecznego, mogą być świadczone pod warunkiem, że służą one celom medycznym, terapeutycznym, pielęgnacyjnym lub duszpasterskim. Dozwolona jest również wizyta w salonie fryzjerskim i gabinecie podologicznym, o ile klient przedstawi aktualny, negatywny wynik testu na koronawirusa.

    Co z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym (Berlinale)? 

    W najbliższych dniach Senat Berlina ma podjąć decyzję odnośnie tego, czy w czerwcu będzie mógł odbyć się Międzynarodowy Festiwal Filmowy jako impreza plenerowa. Jednak niezależnie od tych ustaleń, Berlin musi przestrzegać ustawy federalnej i hamulca bezpieczeństwa.

    Źródło: www.berliner-zeitung.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x