Work-life balance: Bawaria chce zezwolić na dzienny czas pracy przekraczający 10 godzin

    Maksymalnie dziesięć godzin pracy dziennie – i  co najmniej jedenaście godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby: czas pracy w Niemczech jest ściśle regulowany przepisami prawa. Bawaria chce jednak zezwolić na wydłużenie maksymalnego dziennego czasu pracy.

    Ulrike Scharf: „Musimy wreszcie dostosować przepisy o czasie pracy do realiów życia ludzi”

    Na pierwszy rzut oka coś tu się nie zgadza: dłuższy dzień pracy po to, by móc łatwiej pogodzić życie prywatne i zawodowe? Tego właśnie od lat domagają się w Niemczech zrzeszenia pracodawców i rzemieślnicy. Nie chodzi jednak o to, by móc więcej pracować, ale o to, by zatrudnieni mieli większą swobodę w organizowaniu pracy.

    Bawaria wsłuchuje się w te głosy i rozważa dopuszczenie możliwości pracy w wymiarze ponad dziesięciu godzin dziennie. „Musimy wreszcie dostosować przepisy o czasie pracy do realiów życia ludzi” – powiedziała minister pracy i spraw socjalnych Ulrike Scharf (CSU) dla „Rheinische Post” . „Potrzebujemy większej elastyczności, aby móc pogodzić pracę z życiem rodzinnym – to również zwiększy wskaźnik zatrudnienia” – dodała. W jej opinii pierwszym ważnym krokiem w tym kierunku byłoby zezwolenie na dobrowolne wydłużenie czasu pracy do ponad dziesięciu godzin w niektóre dni robocze w ciągu tygodnia, przy zapewnieniu ochrony pracowników. W ten sposób tygodniowy czas pracy wynoszący 24 godziny mógłby zostać w sposób bardziej elastyczny rozłożony na dwa dni.

    Celem większa elastyczność, a nie zwiększenie wymiaru czasu pracy

    Do tej pory ustawodawstwo niemieckie nie dopuszczało pracy w wymiarze przekraczającym 10 godzin dziennie. Przepisy stanowią, że czas pracy pracowników w ciągu jednego dnia roboczego nie może przekroczyć 8 godzin. Może on zostać wydłużony do 10 godzin, jeżeli w ciągu 6 miesięcy kalendarzowych lub w ciągu 24 tygodni średni czas pracy przypadający na jeden dzień roboczy nie przekroczy 8 godzin. Między zakończeniem pracy a jej rozpoczęciem musi być zachowany jedenastogodzinny okres odpoczynku.

    Dlatego od lat mówi się w Niemczech o zbyt sztywnych zasadach dotyczących czasu pracy. Przedsiębiorstwa, związki pracodawców, Centralny Związek Rzemiosła Niemieckiego (niem. Zentralverband des Deutschen Handwerks), ale także partie takie jak FDP domagają się w związku z tym złagodzenia ustawy o czasie pracy – i ustalenia np. maksymalnego tygodniowego czasu pracy zamiast dziennego czasu pracy. Także Bawaria już w 2019 roku zapowiedziała, że chce uelastycznić przepisy ustawy o czasie pracy, występując z inicjatywą w Bundesracie. Wskazywano wówczas na to, że wielu pracowników chciałoby mieć możliwość przerwania pracy na kilka godzin ze względu na sprawy rodzinne, dokończenia zadań służbowych wieczorem i rozpoczęcia pracy jak zwykle następnego dnia.

    Zapobieganie niedoborowi wykwalifikowanych pracowników

    Bawarska minister pracy Scharf wyjaśnia, że potrzeba zmian w tym zakresie wynika m.in. z braku wykwalifikowanych pracowników w turystyce, gastronomii i budownictwie. Firmy muszą być w stanie zaoferować bardziej elastyczne formy zatrudnienia.

    Źródło: Der Spiegel

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Hhhh

    Proponuję tak jak kierowcy 2 tyg pracy 2 wolne albo 3 tyg pracy 1 wolny. Dlaczego nie?

    Kamil

    Kierowcy zawodowi juz pracuja po 12-15h dziennie… 😟

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x