Według sondażu, społeczeństwo jest podzielone w kwestii ewentualnej procedury delegalizacji AfD. Według ARD Deutschlandtrend, 42 procent respondentów opowiada się za wszczęciem takiego postępowania przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym. 46 procent jest temu przeciwnych.
Jednak odsetek osób opowiadających się za takim wnioskiem (plus 5 punktów procentowych) nadal rośnie, podczas gdy odsetek osób przeciwnych (minus 5 punktów procentowych) zmniejszył się od lutego.
Opinie różnią się znacznie między grupami wyborców. Większość zwolenników Zielonych (69 procent) i SPD (58 procent) popiera taką procedurę. Wśród zwolenników CDU/CSU głosy na „tak” i na „nie” stanowią po 46 procent. Zwolennicy BSW (55 procent) i AfD (95 procent) są w przeważającej większości przeciwni zakazowi.
Tłem debaty jest wniosek posłów do Bundestagu z SPD, CDU/CSU, Zielonych i Partii Lewicy o rozważenie zakazu dla AfD. O taki zakaz może wystąpić Bundestag, Bundesrat lub rząd federalny do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Aby taki zakaz miał zasadność, trzeba udowodnić, że AfD podejmuje „agresywne, bojowe działania” sprzeczne z konstytucją.
SPD i Zieloni nieznacznie w górę – FDP na poziomie trzech procent
SPD osiągnęła 16 procent w najnowszym sondażu ARD Deutschlandtrend, co oznacza wzrost o jeden punkt procentowy od początku września. Zieloni wzrośli o dwa punkty do 13 procent. FDP pozostaje na poziomie zaledwie 3 procent (spadek o 1 punkt procentowy).
CDU/CSU pozostaje najsilniejszą siłą z 31 procentami, ale traci dwa punkty i nadal jest mniej więcej tak silna jak trzy partie sygnalizacji świetlnej razem wzięte. AfD i Sahra Wagenknecht Alliance (BSW) pozostają na niezmienionym poziomie, odpowiednio 17 i 8 procent. Chociaż zadowolenie z rządu pozostaje niskie, nastroje poprawiły się nieznacznie w porównaniu z wrześniem. Według sondażu 19 procent respondentów jest zadowolonych z koalicji (wzrost o 3 punkty procentowe), 43 procent jest mniej zadowolonych (wzrost o 6 punktów procentowych), a 36 procent nie jest w ogóle zadowolonych (spadek o 1 punkt procentowy). Tylko 22 procent uważa, że rząd kierowany przez CDU/CSU działałby lepiej. 54 procent nie widzi różnicy.
26 procent uważa Friedricha Merza (CDU) za dobrego kanclerza, 55 procent jest przeciwnego zdania. Olaf Scholz (SPD) otrzymał 22 procent poparcia i 69 procent dezaprobaty. Robert Habeck (Zieloni) jest postrzegany jako potencjalnie dobry kanclerz przez 21 procent ankietowanych.
źródło: zeit.de
Niech WYBORCY zadecydują a nie OPLITYCY – Politycy decydowali w Polsce za PZPR
No i zdepcza tę partię 😢
Komunizm szerzy się w UE. Chcą nakazywać, zakazywać i kontrolowaćw 100% poczynania obywateli. ZIELEŃ = CZERWIEŃ