W debacie na temat migracji, Niemiecki Związek Miast i Gmin wzywa do podjęcia dodatkowych środków przeciwko nielegalnej migracji i utworzenia „grupy zadaniowej”. Miałaby ona na celu zwiększenie liczby deportacji. Słuszne jest zwiększenie wysiłków w celu zapewnienia, że osoby bez prawa pobytu powrócą do swoich krajów pochodzenia, powiedział prezes André Berghegger gazecie Rheinische Post. Dodał, że federalna „grupa zadaniowa ds. deportacji” przyspieszyłaby procesy i uczyniła je bardziej wydajnymi. Do tej pory deportacje leżały w gestii krajów związkowych, nawet jeśli kraje te szukały wsparcia ze strony policji federalnej w ich przeprowadzaniu.
Stowarzyszenie wzywa do udziału w szczycie
Jednocześnie Berghegger z zadowoleniem przyjął obecnie omawiane pomysły na ograniczenie nielegalnej migracji. „Proponowane środki mogą wnieść istotny wkład w organizowanie, kontrolowanie i ograniczanie migracji przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa w Niemczech” – powiedział. Wydaje się, że „rozsądne jest kontrolowanie niemieckich granic do czasu wprowadzenia europejskiej reformy azylowej”. Szef stowarzyszenia skrytykował jednak fakt, że miasta i gminy nie były bezpośrednio zaangażowane w rozmowy między rządem a opozycją. Było to „godne ubolewania i niezrozumiałe”. Gminy powinny mieć miejsce przy stole, gdy podejmowane są decyzje dotyczące migracji i bezpieczeństwa.
Związek zawodowy policjantów jest otwarty na odsyłanie azylantów na granicach
Związek zawodowy policjantów (GdP) jest otwarty na odsyłanie azylantów na granicach pod pewnymi warunkami. „Jeśli uda się to zorganizować w taki sposób, że nasi koledzy, którzy będą musieli przeprowadzić działania, nie napotkają później żadnych problemów prawnych, będzie to środek, który zdecydowanie można poprzeć”, powiedział Andreas Roßkopf, przewodniczący GdP w policji federalnej, dla Rheinische Post. Roßkopf odniósł się do „zaciekłej dyskusji prawnej” na temat żądań Związku. Wyjaśnił, że pewność prawna jest podstawowym wymogiem dla funkcjonariuszy, „ale zawsze mając na uwadze, że policja federalna już pracuje na granicy swoich możliwości. Dalsze obciążenie byłoby nie do przyjęcia w dłuższej perspektywie”.
Rząd federalny chce ponownie rozmawiać z opozycją i krajami związkowymi we wtorek. Jednak lider CDU Friedrich Merz postawił odrzucenie uchodźców na granicy jako warunek dalszych rozmów.
Rząd koalicyjny już kilkakrotnie zdecydował się zaostrzyć prawo migracyjne, na przykład na początku roku, aby ułatwić deportacje. Jednak po podejrzanym ataku nożownika motywowanym islamistycznie w Solingen, w wyniku którego zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych, przedstawił teraz „pakiet bezpieczeństwa” z dalszymi środkami w krótkim czasie. Obejmuje on przedłużenie zakazu noszenia noży, anulowanie świadczeń dla niektórych uchodźców, którzy muszą opuścić kraj oraz dodatkowe uprawnienia śledcze dla organów bezpieczeństwa.
źródło: tagesschau.de
I co to ma zmienić na dobre – NIC – Jak w tym czasie przybywają Tysiącami chociażby na prawach łączenia rodzin
I tak się kręci hajsy w tej demokracji: „tworzymy problemy żeby potem tworzyć grupy zadaniowe i komitety, rady i organy, wiadomo każdemu trzeba zapłacić gruby hajs”