W czasach koronawirusa, osobista audiencja u królowej to rzadkość. W związku z tym to prawdziwy zaszczyt dla kanclerz Niemiec, że Elżbieta II zdecydowała się na spotkanie. Do tej pory audiencje odbywały się podczas pandemii głównie online. Ale w piątek po południu królowa Elżbieta II przyjęła Angelę Merkel na prywatnej audiencji. W zielonej kwiecistej sukience 95-letnia królowa powitała w piątek kanclerz Merkel w zamku Windsor pod Londynem.
Królowa Elżbieta – dekady doświadczeń politycznych
Kiedy kanclerz urodziła się w 1954 roku, królowa zasiadała na tronie od dwóch lat. Obie panie przez wiele lat piastowały swoje urzędy i mają dziesiątki lat doświadczenia w politycznym świecie, zdominowanym przez mężczyzn. To nie pierwsza wizyta u królowej dla Angeli Merkel: została również przyjęta w 2008 i 2014 roku. Rok później królowa odwiedziła Berlin.
Merkel w Wielkiej Brytanii: pożegnalna podróż
Jej piątkowa podróż to najprawdopodobniej pożegnalna wizyta w Wielkiej Brytanii jako kanclerz. Merkel nie będzie już kandydować w wyborach do Bundestagu pod koniec września. Jednak dla królowej Elżbiety II końca nie widać; nawet po 69 latach zasiadania na tronie: monarcha wielokrotnie obiecywała służyć swojemu krajowi jako królowa do końca życia.
Merkel i Johnson chcą zacząć od nowa
Przed wizytą u królowej, Merkel spotkała się ze swoim brytyjskim „kolegą po fachu” Borisem Johnsonem w wiejskiej posiadłości brytyjskiego rządu – Checkers. Obydwoje zgodzili się na nowy początek w stosunkach między swoimi krajami. Miłe słowa, ale w kwestiach spornych było już mniej serdeczności i zgodności. Punktem spornym jest wdrożenie tzw. protokołu północnoirlandzkiego do porozumienia Brexit. Wielka Brytania nie chce twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – natomiast UE, do której należy Irlandia, chce jednak chronić swój rynek.
Merkel i Johnson nie byli w stanie znaleźć rozwiązania tego konfliktu podczas spotkania. Ale Johnson jest optymistą: „Przy odrobinie dobrej woli i cierpliwości możemy rozwiązać ten problem”.
Koronawirus i obostrzenia: Brytyjczycy będą mogli wkrótce znowu przyjeżdżać do Niemiec
Merkel obiecała Johnsonowi, że wkrótce złagodzi surowe ograniczenia dotyczące podróżowania do Niemiec z Wielkiej Brytanii. Kanclerz zakłada, że Wielka Brytania zmieni status z obszaru występowania wariantów wirusa do obszaru o wysokiej zachorowalności „w dającej się przewidzieć przyszłości”. Dzięki temu, podróżni mogliby zostać zwolnieni z kwarantanny – po okazaniu dowodu szczepienia lub zaświadczeniu ozdrowieńca. Mogliby też zostać zwolnieni z kwarantanny po pięciu dniach, przy okazaniu negatywnego testu. Ze względu na wariant Delta, linie lotnicze, kolejowe i autobusowe nie mogą obecnie przewozić pasażerów, którzy nie są rezydentami w Niemczech. Każdy, kto ma prawo wjazdu, musi zostać poddany kwarantannie – nawet pomimo zaszczepienia.
Źródło: www.rtl.de