Z uwagi na nowy wariant koronawirusa Omikron, wirusolog Sandra Ciesek przestrzega przed nadmiernymi oczekiwaniami wobec szczepień przypominających. W rozmowie wideo z udziałem innych naukowców dyrektor Instytutu Wirusologii Medycznej Szpitala Uniwersyteckiego we Frankfurcie stwierdziła, że nawet szczepienie przypominające nie chroni w stu procentach przed zakażeniem. Powołała się na przypadki osób po trzeciej dawce szczepionki, które same zaraziły się koronawirusem, a następnie zaraziły też kolejne osoby.
Ciesek stwierdziła, że nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do samych szczepień przypominających i rezygnować z obowiązku wykonywania testów przez osoby, które przyjęły przypominającą dawkę szczepionki. Ważne jest, aby nadal zachowywać ostrożność, zwłaszcza w przypadku kontaktów z osobami z grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Nadal zbyt mało wiadomo o wariancie Omikron.
Szczepionki przeciwko COVID-19 chronią przed zakażeniem wariantem Omikron w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku Delty
Według aktualnych danych Omikron jest w Niemczech nadal rzadkością w porównaniu z wariantem Delta. Biorąc jednak pod uwagę doświadczenia innych krajów, w ciągu najbliższych kilku tygodni można się spodziewać bardzo szybkiego wzrostu liczby przypadków zakażeń wariantem Omikron również w Niemczech.
Jak dotąd najpełniejsze dane dotyczące przebiegu choroby będącej konsekwencją zakażenia wariantem Omikron pochodzą z RPA. Ciesek wyjaśniła, że nie można porównywać sytuacji w Niemczech z tą panującą w RPA. Tam średni wiek populacji jest dużo niższy, a wskaźnik zakażeń dużo wyższy. Jej zdaniem politycy muszą teraz niezwłocznie podjąć działania mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się zakażeń wariantem Omikron.
Nowy wariant, który szybko się rozprzestrzenia, wzbudził niepokój ze względu na dużą liczbę mutacji. Według wstępnych danych istniejące szczepionki przeciwko COVID-19 chronią przed zakażeniem w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku dominującego póki co wariantu Delta.
Jednak według danych firm Biontech i Pfizer trzecia dawka szczepionki zwiększa tę skuteczność. Opublikowane we wtorek zakrojone na szeroką skalę badania z RPA wykazały, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki zapewnia 70-procentową ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby wymagającym hospitalizacji oraz 33-procentową ochronę przed zakażeniem.
Inni eksperci również doradzają opracowanie planów awaryjnych w związku z wariantem Omikron
Inni eksperci również wzywają do podjęcia szybkich działań. Politycy muszą przedstawić plany awaryjne dla różnych scenariuszy, stwierdził Dirk Brockmann, szef grupy projektowej w Instytucie Roberta Kocha. Według Christopha Neumanna-Haefelina ze Szpitala Uniwersyteckiego we Freiburgu, Omikron pojawi się w Niemczech na większą skalę w połowie stycznia.
Ciesek i Brockmann stwierdzili, że nie da się zatrzymać rozprzestrzeniania się wariantu Omikron, można go jedynie spowolnić. Brockmann dokonał porównania z lockdownem wprowadzonym wiosną 2020 roku, dzięki któremu udało się zatrzymać wzrost zakażeń w pierwszej fali pandemii. Wówczas jednak wirus nie był tak zakaźny jak teraz Omikron. Brockmann stwierdził, że jest pesymistycznie nastawiony co do tego, że uda się podjąć działania, które pozwolą zatrzymać wzrost zakażeń podobnie jak miało to miejsce w trakcie pierwszej fali pandemii. Jednocześnie dodał, że trzeba zrobić wszystko, aby szkody były jak najmniejsze.
W Niemczech należy się spodziewać rozwoju sytuacji podobnego do tego, jaki miał miejsce w Wielkiej Brytanii i Danii, gdzie liczba zachorowań gwałtownie wzrosła. Zapytany, czy powinno się rozważyć wprowadzenie lockdownu, Brockmann powiedział: „Trzeba myśleć o wszystkim, ale nie tak długo.”
Omikron może stać się dominującym wariantem w Europie już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 roku
Według niezależnej agencji Unii Europejskiej odpowiedzialnej za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, ECDC), Omikron może stać się dominującym wariantem w Europie już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 roku. Oczekuje się dalszego szybkiego wzrostu liczby przypadków zakażeń wariantem Omikron w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
„Najbliższe miesiące będą trudne” – stwierdziła unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Oczekuje się gwałtownego wzrostu liczby zakażeń wariantem Omikron, który znów doprowadzać będzie do przeciążenia systemów opieki zdrowotnej. Także dyrektor ECDC Andrea Ammon powiedziała, że kraje powinny zwiększyć wysiłki, aby w pełni zaszczepić osoby, które dotąd nie były zaszczepione i jak najszybciej podać dawki przypominające szczepionek przeciwko COVID-19. Jednak w obecnej sytuacji same szczepienia nie wystarczą. Należy również szybko przywrócić lub zaostrzyć obostrzenia, takie jak wymóg noszenia maseczek czy zachowania dystansu społecznego.
Źródło: www.n-tv.de