Większość Niemców opowiada się za wprowadzeniem zasady „3G” w pociągach dalekobieżnych

    Czy tylko osoby zaszczepione, wyleczone lub przebadane pod kątem koronawirusa powinny mieć możliwość podróżowania pociągiem? Jak wynika z przeprowadzonego sondażu, prawie dwie trzecie obywateli Niemiec popiera wprowadzenie zasady „3G” w pociągach dalekobieżnych. Według ankiety przeprowadzonej przez instytut badania opinii publicznej Civey na zlecenie „Handelsblatt”, opowiada się za tym 64 procent respondentów. 31 procent jest przeciw, a 5 procent nie ma zdania na ten temat.

    Największe poparcie dla wprowadzenia zasady „3G” wyrazili wyborcy SPD

    W piątek i sobotę przeprowadzono ankietę, w której zapytano około 5.000 Niemców uprawnionych do głosowania w wieku powyżej 18 lat, co sądzą o propozycji, aby tylko osoby zaszczepione, wyleczone lub przebadane na obecność koronawirusa mogły jeździć pociągami w Niemczech. Największe poparcie dla wprowadzenia zasady „3G” w pociągach dalekobieżnych wyrazili wyborcy SPD (78%), CDU/CSU (76%) i Zielonych (75%). Z kolei wśród wyborców FDP (52%) i AfD (20%) poparcie dla tej koncepcji było najniższe.

    Wyniki badania pokazują również, że poparcie dla zasady „3G” w pociągach dalekobieżnych rośnie wraz z wiekiem. W grupie respondentów powyżej 65. roku życia 77 procent opowiedziało się za tym rozwiązaniem. Wśród osób pomiędzy 18. a 29. rokiem życia tylko co druga osoba była za. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział w piątek, że rząd federalny rozważa obecnie zastosowanie zasady „3G” w odniesieniu do dalekobieżnych połączeń kolejowych, jak również do lotów krajowych.

    Egzekwowanie zasady „3G” w pociągach byłoby trudne w realizacji

    Według informacji podanych przez gazetę „Bild”, prawdopodobnie nie dojdzie jednak do wdrożenia tej regulacji, ze względu na to, że jej zastosowanie w praktyce jest niemal niewykonalne. Szczegółowa kontrola każdego pasażera nie jest możliwa ze względu na krótki czas postoju. Jak stwierdza raport ministerialny, także podczas przejazdów koleją podmiejską czy dalekobieżną i bez tego dodatkowego obciążenia nie udaje się w pełnym zakresie przeprowadzić kontroli biletów.

    Ponadto, w przypadku naruszeń przepis ten mógłby być egzekwowany jedynie przez policję federalną lub pracowników ochrony kolei. Przedstawiciele pracowników kolei wyrazili sprzeciw wobec „wykonywania dodatkowych obowiązków kontrolnych w celu egzekwowania środków ochronnych związanych z pandemią”. Według raportu, wprowadzenie zasady „3G” byłoby nie tylko nieproporcjonalne, ale również nieskuteczne.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x