Stowarzyszenia lekarzy i farmaceutów zaprzeczyły ocenie federalnego ministra zdrowia, Karla Lauterbacha (SPD), że sytuacja w zakresie zaopatrzenia w leki w Niemczech poprawiła się w porównaniu z zeszłą zimą.
Sytuacja nie lepsza, a nawet gorsza niż rok temu
„Obecnie nie ma żadnych oznak złagodzenia sytuacji – wręcz przeciwnie: informacje zwrotne od kolegów sugerują, że sytuacja pogorszyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem” – powiedziała Nicola Buhlinger-Göpfarth, współprzewodnicząca stowarzyszenia lekarzy rodzinnych, w wywiadzie dla RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
„Gabinety lekarskie codziennie zmagają się z ogromnymi wąskimi gardłami w dostawach wielu pilnie potrzebnych i powszechnie stosowanych leków”, poinformowała szefowa stowarzyszenia, Buhlinger-Göpfarth. Problemy z zaopatrzeniem dotyczą obecnie „całej gamy leków”, które są regularnie przepisywane w gabinetach lekarskich. Dokładna lista różni się w zależności od regionu i stale się zmienia, jak dodaje. Według niej, problem dotyczy w szczególności antybiotyków, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Brakuje również leków przeciw nadciśnieniu, psychotropowych, kropli do oczu i maści do oczu, a także niektórych statyn (leków obniżających poziom cholesterolu).
Niedobory leków zwłaszcza w pediatrii
Pediatrzy również zgłaszają utrzymującą się trudną sytuację podażową, która może się pogorszyć w związku z rosnącą zachorowalnością na choroby układu oddechowego. „Istnieją niedobory w pediatrii, zwłaszcza w zakresie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także podstawowych antybiotyków, które staną się jeszcze bardziej dotkliwe wraz ze wzrostem liczby infekcji” – ostrzegł pediatra i rzecznik Stowarzyszenia Zawodowego Pediatrów, Jakob Maske. Farmaceuci również nie widzą światełka w tunelu. „Nasza coroczna ankieta przeprowadzana wśród właścicieli aptek wyraźnie pokazuje, że apteki spodziewają się licznych wąskich gardeł również tej zimy” – powiedziała w rozmowie z RND, Gabriele Overwiening, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów ABDA. „Niestety, w chwili obecnej raczej nie zanosi się na wprowadzenie jakichś środków zaradczych” – podkreśliła.
Źródło: www.focus.de
Zamiast wąskiego gardła lepsze jest głębokie.
Lauterbach wie lepiej. Dostal instrukcje od etiopskiego konunisty, ktorego jakis uposledzony mianowal szefem Swiatowej Organizacji Zaglady… sorry – Zdrowia, a w tych instrukcjach wszysrko napisane jak jest… co tam lekarze miejscowi czy farmaceuci moga woedziec? Who wie i to kedt wazne