Konstytucja niemiecka mówi o „równoważnych warunkach życia”. Pierwszy rządowy raport na ten temat stwierdza, że różnice między regionami generalnie maleją. Ale nie wszędzie.
Różnice między regionami się zmniejszają
Autobusy jeżdżą częściej w mieście, ale czynsze są niższe na wsi: regiony o malejącej populacji stoją obecnie przed poważnymi wyzwaniami, zgodnie z raportem niemieckiego rządu na temat równych warunków życia.
Raport Równoważności 2024, który został przyjęty przez rząd w środę, pokazuje jednak również, że różnice między regionami zmniejszyły się w ostatnich latach w przypadku większości analizowanych wskaźników gospodarczych, społecznych i innych. Według raportu, 27 z 38 wskaźników równoważności jest zbieżnych. Obejmują one wpływy z podatków miejskich, stopę bezrobocia, liczbę przestępstw kryminalnych, wskaźnik urodzeń, dostępność najbliższego supermarketu oraz udział powierzchni leśnej w całkowitej powierzchni 400 badanych okręgów i niezależnych miast. Według koalicji kwestie te nie były wcześniej badane tak kompleksowo jak obecnie.
Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn bez zmian
Z kolei pod względem odsetka wykwalifikowanej siły roboczej i ekspertów podlegających składkom na ubezpieczenie społeczne regiony jeszcze bardziej się od siebie oddaliły. Różnice wzrosły również jeśli chodzi o gęstość budynków mieszkalnych, stosunek dzieci do miejsc w placówkach opieki dziennej, odsetek jednoosobowych gospodarstw domowych i wskaźnik obciążenia demograficznego.
Nie odnotowano istotnych statystycznie zmian w różnicach w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (tzw. Gender-Pay-Gap). To samo dotyczy rozwoju populacji, śmiertelności i gęstości lekarzy rodzinnych.
Oprócz gromadzenia dostępnych danych regionalnych, na przykład dotyczących rejestracji działalności gospodarczej lub odsetka osób samozatrudnionych, raport zawiera również wyniki ankiety. Koncentruje się ona na kwestii zadowolenia obywateli z niektórych obszarów życia, infrastruktury i usług świadczonych przez państwo w interesie ogólnym.
Raport publikuje także dane regionalne dotyczące tak zwanego ogólnoniemieckiego systemu wsparcia dla regionów słabych strukturalnie (GFS), który od 2020 r. stanowi centralny element polityki równoważności rządu federalnego. Według danych, wielkość finansowania GFS w 2022 r. wyniosła 4,2 mld euro.
Ponad połowę środków wykorzystano we wschodnich regionach Niemiec
Nieco ponad połowa środków została wykorzystana w 2022 roku we wschodnich okręgach Niemiec. Stosunkowo wysokie kwoty w przeliczeniu na jednego mieszkańca przeznaczono również na słabe strukturalnie regiony północnych Niemiec, Zagłębie Ruhry, Nadrenię-Palatynat, Kraj Saary i wzdłuż granicy Bawarii z Czechami.
Źródło: www.spiegel.de