Wakacje i koronawirus: Niemieccy rzecznicy konsumentów radzą jak nie dać się oszukać!

    Podróże są nadal bardzo ważne dla niemieckiego społeczeństwa, ale pandemia koronawirusa nieco hamuje planowanie wyjazdów. Centrala konsumencka Dolnej Saksonii zaleca dziś, podczas Światowego Dnia Konsumenta, aby podpisując umowę, zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły.

    Problemy wynikające z przedpłat

    Zdaniem rzeczników konsumentów, to praktyka przedpłat jest w branży turystycznej głównym problemem – szczególnie w czasach koronawirusa. Stowarzyszenie konsumentów od dawna domaga się zniesienia tego procederu w branży turystycznej lub przynajmniej znacznego ograniczenia. Problem: po wpłaceniu zaliczki przez wczasowiczów trudno jest im odzyskać pieniądze w przypadku krótkoterminowego odwołania podróży. Tak donosi NDR 1 Dolna Saksonia, powołując się na Tianę Preuschoff, ekspert ds. podróżowania w centrali konsumenckiej Dolnej Saksonii.

    Co napisano drobnym druczkiem?

    Okazuje się, że dostawcy usług turystycznych wielokrotnie ignorują klientów, którzy – słusznie – żądają zwrotu zapłaconej kwoty. Jeśli zdecydujecie się teraz na wakacje – Preuschoff radzi, aby uważnie przeczytać drobny druk w umowie. Ponieważ firmy turystyczne również wiele się nauczyły podczas minionego lata z koronawirusem. Warunki ogólne (polskie OWU, czyli niemieckie AGB) zostały odpowiednio dopasowane do aktualnie panującej sytuacji. Musicie więc bardzo uważnie przyjrzeć się, jak zostały sformułowane szczegóły – i na jakich warunkach możecie odstąpić od umowy.

    Konsumenci często są poszkodowani

    Ponadto rzecznicy konsumentów zalecają wczesne dokonywanie wszelkich ustaleń. Konkretnie oznacza to, że można uniknąć wielu kłopotów, jeśli na przykład już podczas dokonywania rezerwacji wyjaśnicie z właścicielem domu wakacyjnego kwestię: „Co się stanie, jeśli wyjazd się nie odbędzie?”. Według centrali konsumenckiej, przy rezerwacji przez pośrednika zawsze można się spodziewać problemów. Kiedy podróż zostaje odwołana, na krótko przed wyjazdem, często zaczyna się gra w kotka i myszkę, w której organizator powołuje się na pośrednika i odwrotnie. Koniec końców to często konsumenci są wtedy poszkodowani i to oni ponoszą koszty.

    Źródło: www.ndr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x