Woda w Nadrenii Północnej-Westfalii jest w dużej mierze zanieczyszczona pozostałościami leków i tzw. bakteriami wielolekoopornymi. Rzecznik ministra środowiska Olivera Krischera (Zieloni) powiedział, że podczas czwartej kontroli przeprowadzonej przez Krajowe Biuro Ochrony Przyrody, Środowiska i Konsumentów (Lanuv) ponad 150 tzw. powierzchniowych zbiorników wodnych w Nadrenii Północnej-Westfalii wykazało przekroczenia norm dotyczących substancji czynnych leczniczych lub ich produktów rozkładu.
Oczyszczalnie ścieków zostaną usprawnione
W związku z powyższym trwają prace nad wyposażeniem oczyszczalni ścieków w tzw. czwarty stopień oczyszczania. Ma to nastąpić do 2039 roku. Celem planowanego usprawnienia oczyszczalni ścieków jest zapobieżenie przedostawaniu się mikrozanieczyszczeń do środowiska poprzez ścieki. 50% kosztów pokryje kraj związkowy. Jak powiedział rzecznik, do tej pory zmodernizowano 20 oczyszczalni ścieków. Leki i ich produkty rozkładu mają negatywny wpływ na organizmy wodne. Ryby są często najbardziej wrażliwe na pozostałości w wodzie.
Rzecznik wyjaśnił, że obecnie nie ma prawnie wiążących norm dla substancji farmaceutycznych nawet w rozporządzeniu w sprawie wód powierzchniowych. Niemniej jednak, ze względów ostrożności, Lanuv bada do 400 innych substancji, z których niektóre dostały się do zbiorników wodnych w dużych ilościach i mogą mieć wpływ na żyjące tam organizmy. Dotyczy to również aktywnych składników farmaceutycznych, takich jak środek przeciwbólowy i przeciwzapalny diklofenak oraz lek przeciwpadaczkowy gabapentyna.
Usuwanie leków przez toaletę to problem
Początkowo w umowie koalicyjnej zgodzono się umożliwić zwrot leków w aptekach. Teraz jednak o tym nie ma mowy. Rzecznik zwrócił uwagę, że leki są usuwane przez osoby prywatne poprzez odpady komunalne, a poprzez późniejsze spalanie zapobiega się zanieczyszczeniu ścieków. „Czy w celu ochrony wody w szpitalach lub domach opieki konieczne są dalsze środki także w zakresie zwrotu leków, obecnie nie można jednoznacznie powiedzieć”.
Usuwanie starych leków przez toaletę uznaje się w Niemczech za problem. Rząd kraju związkowego NRW przyznał, że świadome korzystanie z leków nie jest dla konsumentów codziennością i wymaga odpowiedniej edukacji. Można to osiągnąć na przykład poprzez kampanię informacyjną, konsultacje z Federacją Konsumentów oraz poprzez kampanie w szkołach podstawowych.
Rząd NRW widzi również potrzebę badań w zakresie antybiotyków i bakterii opornych na antybiotyki. „Obecnie przygotowywane jest nowe przedsięwzięcie pilotażowe, które rozpocznie się prawdopodobnie wiosną 2024 roku”, wyjaśnił rzecznik. W jego ramach zostaną zbadane co najmniej dwa szpitale w Nadrenii Północnej-Westfalii i dwa domy opieki.
źródło: rp-online.de