Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poinformował, że w ramach akcji ewakuacyjnej z Afganistanu do Niemiec przybyło dotąd około 6.100 osób, z których 5.208 to Afgańczycy, a 543 to obywatele Niemiec. Wśród przybyłych jest także 349 lokalnych pracowników, którzy w Afganistanie pracowali dla Bundeswehry lub niemieckiej administracji.
Niemiecki rząd chce na przestrzeni dwóch miesięcy sprowadzać z Afganistanu do Niemiec przez Pakistan około 200 osób tygodniowo
Niemiecki rząd był krytykowany za to, że nie ewakuował zagrożonych Afgańczyków jeszcze przed przejęciem władzy przez talibów w połowie sierpnia. Prowadzony przez Bundeswehrę transport lotniczy z Kabulu był możliwy tylko do końca sierpnia.
Jak doniósł pod koniec września Der Spiegel, powołując się na wewnętrzny komunikat Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, niemiecki rząd chce w ciągu dwóch miesięcy sprowadzać z Afganistanu do Niemiec przez Pakistan około 200 osób tygodniowo. Chodzi o lokalnych pracowników i osoby wymagające ochrony, jak również ich krewnych.
Według Niemieckiej Agencji Informacyjnej, do tej pory rząd federalny zobowiązał się przyjąć ponad 15.000 lokalnych pracowników i ich rodzin.
Dotąd wydano około 830 wiz dla lokalnych pracowników
Wiele osób próbuje teraz dotrzeć drogą lądową do krajów sąsiednich, takich jak Pakistan, a stamtąd przedostać się do Niemiec. Według rzecznika MSZ, od zakończenia akcji ewakuacyjnej niemieckie przedstawicielstwa w krajach sąsiadujących z Afganistanem wydały do tej pory około 830 wiz dla miejscowego personelu i innych osób potrzebujących ochrony.
Po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów, do którego doszło w sierpniu tego roku, na lotnisku w Kabulu przeprowadzono międzynarodową akcję ewakuacyjną. Bundeswehra wywiozła z Afganistanu 5.347 osób. W sumie udało się wówczas przewieźć w bezpieczne miejsce około 123.000 osób.
Źródło: www.zeit.de