Na jutrzejszej konferencji z udziałem premierów poszczególnych krajów związkowych Niemiec i kanclerz Angeli Merkel prawdopodobnie zapadnie decyzja o kolejnym przedłużeniu lockdownu. Tak wynika z projektu uchwały, w którym jednak nie określono na razie dokładnej daty jego zakończenia. Projekt musi jeszcze zostać uzgodniony z poszczególnymi krajami związkowymi. W poniedziałek kanclerz Angela Merkel (CDU) i premierzy niemieckich landów podejmą decyzje odnośnie tego, jak dalej postępować w obliczu trzeciej fali pandemii koronawirusa. Dokument został opracowany przez kraje związkowe, w których rządzi SPD. Helge Braun, szef Urzędu Kanclerza Federalnego, wyjaśnił w niedzielę na Twitterze, że nie pochodzi on z urzędu kanclerskiego.
Nacisk na masowe testowanie na obecność wirusa SARS-Cov-2
Projekt nie przewiduje ogólnych nowych etapów otwarcia – odnosi się raczej do „ponownego silnego wzrostu liczby zakażeń i wzrostu wykładniczego”. Jednocześnie mówi o tym, że powinno się umożliwić poszczególnym landom i regionom otwieranie niektórych obszarów życia publicznego w ścisłym reżimie sanitarnym i przy wykorzystaniu strategii testowania na szeroką skalę oraz aplikacji umożliwiających śledzenie kontaktów.
W projekcie rozważa się również umożliwienie obywatelom wyjazdów urlopowych na terenie ich własnego kraju związkowego. Warunkiem wstępnym byłoby „przestrzeganie obowiązujących ograniczeń kontaktów między ludźmi, ścisłych wymogów higienicznych oraz realizacja strategii przeprowadzania testów”. Ten fragment projektu wymaga jeszcze uzgodnień pomiędzy rządem federalnym a rządami poszczególnych krajów związkowych.
Testy i kwarantanna dla podróżnych wracających z urlopów za granicą
Ponadto w projekcie przewidziano obowiązek poddania się testom i kwarantannie przez wszystkie osoby odbywające podróże zagraniczne, a więc również przez urlopowiczów wypoczywających na Majorce. Ma to być niezależne od wskaźnika zachorowalności na Covid-19 w kraju pobytu.
Kancelaria Niemiec proponuje ponadto „specjalny program federalny” dla turystyki i branż pokrewnych, który wykraczałby poza istniejące programy pomocowe. Ten specjalny program mógłby zostać uruchomiony, jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie pozwoli na otwarcie w okresie wielkanocnym.
Źródło: www.rp-online.de