W Niemczech żyje prawie 3,5 miliona uchodźców

    Liczba uchodźców mieszkających w Niemczech osiągnęła rekordowy poziom prawie 3,5 miliona. Według Centralnego Rejestru Cudzoziemców pod koniec pierwszej połowy 2024 r. w Niemczech mieszkało około 3,48 mln uchodźców, donosi Neue Osnabrücker Zeitung. Liczba ta pochodzi z odpowiedzi niemieckiego rządu na zapytanie Partii Lewicy. To o około 60 000 więcej niż na koniec 2023 roku.

    „To zaledwie cztery procent populacji”. Powiedziała to Clara Bünger, rzeczniczka ds. polityki uchodźczej w Bundestagu z ramienia Partii Lewicy, krytykując debatę migracyjną w Niemczech. „Mimo to politycy z koalicji sygnalizacji świetlnej, CDU i AfD chcą wmówić ludziom, że ta niewielka mniejszość jest odpowiedzialna za wszystkie ich problemy. To niebezpieczny nonsens, który tylko wzmacnia skrajną prawicę”.

    Według NOZ, liczba 3,48 miliona uchodźców zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Cudzoziemców obejmuje wszystkie osoby poszukujące ochrony w Niemczech ze względów humanitarnych. Niezależnie od ich statusu pobytu. Spośród nich około 1,18 miliona pochodzi z Ukrainy.

    Mniej osób zmuszonych do opuszczenia kraju, wiele osób tolerowanych

    Ze względu na deportacje i wyjazdy liczba osób w Niemczech, które muszą opuścić kraj, spada, kontynuowano w raporcie. W połowie 2024 r. statystyki odnotowały 226 882 osoby zobowiązane do opuszczenia kraju. O 15 760 mniej niż na koniec 2023 r. Około 80 procent osób zobowiązanych do opuszczenia kraju było tolerowanych. Nie można ich było deportować na przykład ze względu na sytuację w ich kraju pochodzenia.

    Ton debaty migracyjnej w Niemczech nasilił się po podejrzanym ataku nożownika islamskiego w Solingen pod koniec sierpnia. Wielu polityków zadeklarowało, że ograniczenie nielegalnej imigracji jest zadaniem priorytetowym. Niemiecki rząd zaproponował między innymi środki mające na celu zwalczanie brutalnego islamizmu i znacznie zaostrzył przepisy dotyczące pobytu i azylu. Wprowadzono również kontrole graniczne ze wszystkimi krajami sąsiadującymi. Dla CDU/CSU planowane kroki nie idą wystarczająco daleko.

    Lindner: Osoby ubiegające się o azyl otrzymają mniej pieniędzy

    Federalny minister finansów Christian Lindner (FDP) również wzywa do podjęcia dalszych kroków w celu ograniczenia liczby osób ubiegających się o azyl. „Wiele już osiągnęliśmy, na przykład nowy system azylowy UE, kartę płatniczą dla osób ubiegających się o azyl, całkowite zniesienie świadczeń socjalnych dla uchodźców z Dublina i kontrole graniczne. Ale muszą nastąpić dalsze kroki”, powiedział lider FDP gazecie Rheinische Post.

    „Ponadto należy omówić wszystko, co zmniejsza efekt magnetyczny niemieckiego państwa opiekuńczego”. Na przykład standardowa stawka podstawowego wsparcia dochodu dla osób ubiegających się o azyl zostanie w przyszłym roku obniżona do 19 euro, ponieważ inflacja jest niższa niż oczekiwano.

    Szybkie wdrożenie reformy azylowej UE w Niemczech

    Politycy SPD, CDU/CSU i FDP również wzywają do jak najszybszego wdrożenia unijnych środków reformy azylowej w Niemczech. Dirk Wiese, zastępca przewodniczącego grupy parlamentarnej SPD, postrzega mozolnie negocjowaną reformę Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (CEAS) jako „prawdziwy kamień milowy” dla lepszej ochrony granic zewnętrznych UE i skutecznego ograniczenia nielegalnej migracji do Niemiec. Powiedział gazecie „Rheinische Post”.

    Jednak pełne wdrożenie w UE zajęłoby do połowy 2026 r. „Dlatego też z dużym zadowoleniem przyjmuję pomysł wprowadzenia środków w zakresie, w jakim można je wdrożyć na mocy prawa europejskiego i uregulować je na szczeblu krajowym” – powiedział Wiese. Mogłoby to również obejmować przepisy, takie jak przyspieszona procedura graniczna na niemieckich lotniskach dla osób o niskim limicie ochrony.

    Alexander Throm, rzecznik grupy parlamentarnej CDU/CSU ds. polityki wewnętrznej, wezwał federalną minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) do zapewnienia przyspieszonych procedur azylowych dla osób wjeżdżających do Niemiec przez lotniska. „Istnieje już procedura lotniskowa dla wszystkich osób z bezpiecznych krajów pochodzenia lub bez paszportu. Nowy system CEAS z pewnością może to uzupełnić”, powiedziała polityk CDU gazecie Rheinische Post. Decydujące znaczenie będzie miała szybkość procedur. „Pani Faeser może to zrobić szybko. Nie potrzebuje do tego opozycji”, powiedział Throm.

    Reforma przyjęta wiosną reorganizuje dystrybucję osób ubiegających się o azyl wśród państw członkowskich UE za pomocą „mechanizmu solidarności”. Przewiduje również szybkie procedury azylowe na granicach zewnętrznych dla osób z krajów, które są uważane za stosunkowo bezpieczne. Minie jednak trochę czasu, zanim reforma wejdzie w życie. Państwa członkowskie muszą dokonać jej transpozycji do prawa krajowego najpóźniej do maja 2026 roku.

    źródło: faz.net

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Osoby bez dokumentów powinni być zawracani. Dokąd!???? Nie ważne. Skąd przybyli!!!! Bo jeśli KTOŚ nie posiada dokumentów tożsamości,tzn. że te osoby nie istnieją!!!!! Każdy z nas może głupa przypalić i powiedzieć, że dokumentów nie posiada. A głupi rząd niemiecki przyjmie. Nie wierząc kim te osoby są!!!! A to w 99.9% kryminaliści, terroryści,lenie na socjal liczący!!!! Ja też przybyłam do Niemiec,z tym że kurs języka niemieckiego zrobiłam,bo bez niego nie było szansy pracę podjąć. Nawet centa mi państwo nie dało!!!! Nikt nie zaproponował ( nawet nie liczyłam na taką pomoc). Pan w Jobcenter był taki miły, (że sąsiadka która ze mną… Czytaj więcej »

    Jürgi

    Legalnie panie legalnie żerując na pracujących ludziach a ile nielegalnych pontonów to tylko merkel wie

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x