Od momentu wprowadzenia do sprzedaży biletu za 9 euro około trzy tygodnie temu, w całych Niemczech sprzedano już około 16 milionów tzw. 9-Euro-Tickets. Tak wynika z danych opublikowanych przez Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych (niem. Verband Deutscher Verkehrsunternehmen, VDV). Do tego dochodzi co najmniej 10 milionów biletów abonamentowych, które przez trzy miesiące (czerwiec, lipiec i sierpień) również objęte są promocją i obowiązują jako 9-Euro-Ticket. To oznacza, że jest duża szansa na osiągnięcie zakładanej liczby 30 milionów użytkowników miesięcznie.
Bilet za 9 euro umożliwia podróżowanie w czerwcu, lipcu i sierpniu środkami lokalnego publicznego transportu pasażerskiego (ÖPNV) po całych Niemczech. Bilety mają z jednej strony ulżyć finansowo konsumentom w obliczu wysokiej inflacji, a z drugiej strony zachęcić do korzystania z transportu publicznego. Dokładne dane na temat zwiększonego popytu na przejazdy autobusami i pociągami we wszystkich przedsiębiorstwach transportowych nie są jeszcze dostępne.
Deutsche Bahn odnotowała w pierwszych dniach obowiązywania biletu za 9 euro zwiększoną liczbę pasażerów
Deutsche Bahn poinformowała w poniedziałek o wynikach przeprowadzonej przez siebie analizy, zgodnie z którą w pierwszych dwóch dniach obowiązywania biletu za 9 euro, tj. 1 i 2 czerwca, z jej usług w zakresie połączeń regionalnych skorzystało o około 10 procent więcej pasażerów. Podobnie było w dniach 7 i 8 czerwca, czyli we wtorek i środę po Zielonych Świątkach.
Kolej porównała liczbę pasażerów w ciągu tych czterech dni ze średnią liczbą pasażerów w dni robocze w całym 2021 roku, a nie z analogicznymi dniami roku poprzedniego. Trudno zatem stwierdzić, czy wzrost liczby pasażerów jest rzeczywiście związany z wprowadzeniem biletu za 9 euro.
Źródło: www.tagesschau.de