W lutym spadła liczba wniosków o azyl w Niemczech – ale kontrole graniczne na razie będą kontynuowane

    W lutym liczba nowych wniosków o azyl w Niemczech znacznie spadła. Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (niem. Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) w Norymberdze, liczba wniosków złożonych po raz pierwszy wyniosła 19.494 i była o 18,9 proc. niższa niż w lutym 2023 r. i o 26,1 proc. niższa niż w styczniu.

    W styczniu i lutym 2023 r. liczba wniosków o udzielenie azylu w Niemczech złożonych po raz pierwszy wyniosła 54.333. Z kolei w pierwszych dwóch miesiącach tego roku wpłynęło ich 47.090, a zatem o 7.243 mniej niż w roku poprzednim – tak wynika ze statystyk opublikowanych w czwartek przez urząd w Norymberdze. Liczba wniosków złożonych po raz pierwszy odnotowana w lutym jest najniższą wartością miesięczną od września 2022 r.

    Oto przyczyny spadku według Nancy Faeser

    „W ostatnich miesiącach zrobiliśmy naprawdę więcej niż w ostatnich latach, aby mocno ograniczyć nielegalną migrację” – powiedziała federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową. Wskazała na planowaną reformę wspólnej europejskiej polityki azylowej, krajowe zmiany legislacyjne – na przykład w celu ułatwienia deportacji – oraz wprowadzenie w październiku ubiegłego roku dodatkowych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią.

    Zapytana o to, jak długo potrwają jeszcze kontrole, które według ostatnich założeń mają być kontynuowane do połowy czerwca, minister odpowiedziała: „Będą one konieczne przynajmniej tak długo, jak długo nie będziemy mieli innych sposobów na ograniczenie nielegalnej migracji”. Jedynie reformy planowane na poziomie UE, procedury na granicach zewnętrznych dla niektórych grup i inny podział uchodźców mogłyby trwale zmniejszyć liczbę nielegalnych wjazdów. „Mamy nadzieję, że nastąpi to szybciej, niż nam wszystkim się wydaje” – powiedziała Faeser. W maju Komisja przedstawi plan wdrożenia.

    Gwałtowny spadek liczby uchodźców z Afganistanu

    Około trzy piąte wniosków o azyl złożonych od początku roku wpłynęło od obywateli trzech krajów: Syrii, Afganistanu i Turcji. Z samej tylko Syrii pochodziło 14.024 osób ubiegających się o azyl po raz pierwszy, co oznacza spadek o 12,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Liczba wniosków złożonych po raz pierwszy przez osoby pochodzące z Afganistanu spadła o 38,9 proc. z 10.924 do 6.679. Z kolei liczba wniosków od osób z Turcji wzrosła – z 6.809 w ubiegłym roku do 7.649 w bieżącym. Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców, w 2024 r. 2.786 wniosków złożonych po raz pierwszy dotyczy dzieci urodzonych w Niemczech, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia.

    Zgodnie z danymi urzędu federalnego, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku rozpatrzono 54.705 wniosków o udzielenie azylu złożonych po raz pierwszy. 86,5 proc. wniosków z Syrii zostało rozpatrzonych pozytywnie – przyznano status ochrony. W przypadku wnioskodawców z Afganistanu wskaźnik ten wyniósł 67,1 proc. Status ochrony przyznano zaledwie 7,8 proc. osobom z Turcji ubiegającym się o azyl w Niemczech. Ogólnie rzecz biorąc, ponad połowa (55 proc.) wniosków o azyl została odrzucona.

    Źródło: www.sueddeutsche.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    CZARNOWIDZ

    GORSZE a nawet Tragiczne JEST ZAGROŻENIE – Jak nie zmusicie Ukrainę do ustępstw i zawarcia Pokoju bo może się sytuacja wymknąć spod kontroli – Bo jak widać Prezydent Ukrainy wszystko robi aby nie dopuścić do pokoju, On tym żyje – Nastąpić może sytuacja, że do NIEMIEC – do UNII przybędzie 10 – 30 Milionów Ukraińców I CO ZROBICIE

    BERLINER

    Sami upośledzeni i nie wiedzą, że są Kontrole na Granicach

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x