W Berlinie toczą się dyskusje na temat przyszłości biletu za 29 euro

    Sześć tygodni po wyborach do berlińskiej Izby Deputowanych (niem. Abgeordnetenhaus), SPD przynajmniej częściowo wycofuje się ze swojej obietnicy wyborczej, czyli kontynuacji biletu za 29 euro. Szefowa rządu Franziska Giffey (SPD) wyjaśniła we wtorek w Berlinie, że najprawdopodobniej nie będzie płynnej kontynuacji obowiązywania biletu, z którego mieszkańcy stolicy Niemiec mogą korzystać jeszcze do końca kwietnia.

    Stephan Machulik: dyskusja na temat przyszłości biletu za 29 euro będzie prawdopodobnie „trudna”

    Niepewność co do przyszłości biletu za 29 euro nie jest żadnym zaskoczeniem dla ekspertów w tym obszarze. Zdaniem Stephana Machulika, eksperta ds. transportu z ramienia SPD, zaplanowana na najbliższy czwartek w radzie nadzorczej Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) – organizatora publicznego transportu zbiorowego w Niemczech, obejmującego przedsiębiorstwa transportu publicznego z Berlina i Brandenburgii – dyskusja na temat przyszłości biletu za 29 euro będzie prawdopodobnie „trudna”. W jego opinii przedłużenie okresu obowiązywania biletu będzie „dużym wyzwaniem”.

    Z kolei Zieloni przypomnieli, że gdy ostatnio przedłużano termin ważności biletu za 29 euro obowiązującego w stolicy Niemiec, wyraźnie zaznaczono, że będzie to miało miejsce „po raz ostatni”. Koncepcja przedłużenia ma być teraz przedstawiona przez urząd ds. transportu, na czele którego stoi Bettina Jarasch z Partii Zielonych, senator Berlina ds. środowiska, mobilności, ochrony konsumentów i klimatu. Uchodzi ona za przeciwniczkę dalszego przedłużania okresu obowiązywania biletu za 29 euro.

    Berliński Senat zgodził się na przedłużenie do końca 2023 roku okresu obowiązywania biletu socjalnego za 9 euro

    Podczas gdy rzeczniczka VBB nie skomentowała wypowiedzi Giffey, Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) – należące do miasta Berlina przedsiębiorstwo użyteczności publicznej zajmujące się eksploatacją sieci metra, tramwajów, autobusów i promów – w dokumencie przygotowanym dla CDU i SPD na początku negocjacji koalicyjnych stwierdziło, że zajmuje się „w pełni” przygotowaniami do wprowadzenia Deutschlandticket. Według niego wprowadzenie nowych/kolejnych biletów dodatkowych (jak np. 29-Euro-Ticket) może nastąpić dopiero w styczniu 2024 roku – wcześniej jest to nierealne.

    Tymczasem berliński Senat zgodził się na przedłużenie do końca 2023 roku okresu obowiązywania biletu socjalnego za 9 euro (Neun-Euro-Sozialticket). Z tego rozwiązania, które kosztuje około 22 mln euro, korzysta około 650 tys. berlińczyków, podkreśliła senator do spraw społecznych, pracy i integracji Katja Kipping (Partia Lewicy). Podkreśliła znaczenie takich przedsięwzięć w dobie szybko rosnących kosztów.

    Źródło: Tagesspiegel

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x