W ubiegłym roku w Niemczech nadano obywatelstwo tego kraju około 168.500 cudzoziemcom. Było to o 28 procent więcej niż w roku poprzednim – podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, w oparciu o wstępne dane. Była to największa liczba naturalizacji w Niemczech od 2002 roku.
Największą grupę cudzoziemców, którym nadano obywatelstwo niemieckie, stanowiły osoby pochodzące z Syrii
Najliczniejszą grupę cudzoziemców, którym w 2022 roku nadano obywatelstwo niemieckie, stanowili Syryjczycy (29 proc.). W sumie otrzymało je 48.300 obywateli Syrii, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2021 roku, kiedy odnotowano 19.100 naturalizacji. Osoby te miały średnio 24,8 lat, a dwie trzecie z nich stanowili mężczyźni. Nadanie im obywatelstwa niemieckiego nastąpiło po upływie średnio 6,4 lat ich pobytu w tym kraju. W przypadku Syryjczyków odnotowano również zdecydowanie największy wzrost liczby naturalizacji (+ 29.200). Drudzy pod tym względem byli obywatele Ukrainy (+ 3.700), a na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Iraku (+ 2.400) i Turcji (+ 2.000).
Według danych przekazanych przez Federalny Urząd Statystyczny, obywatelstwo niemieckie uzyskały osoby pochodzące ze 171 państw. Kryteria, które muszą spełnić cudzoziemcy, aby uzyskać obywatelstwo niemieckie, obejmują m.in. odpowiednią znajomość języka, zapewnione środki na utrzymanie i, co do zasady, minimalny okres pobytu wynoszący osiem lat. Ten ostatni warunek nie jest wymagany w przypadku małżonków i nieletnich dzieci – w związku z tym w 2022 roku roku naturalizowano 15.400 członków syryjskich rodzin, czyli prawie trzy razy więcej niż w roku poprzednim.
Szczególne osiągnięcia lub zaangażowanie obywatelskie
Aby uzyskać obywatelstwo niemieckie już po sześciu latach, należy wykazać się szczególnymi wynikami w nauce, wyjątkową znajomością języka, osiągnięciami zawodowymi lub zaangażowaniem obywatelskim.
W ubiegłym roku odnotowano 23.100 przyspieszonych naturalizacji z powodu szczególnych osiągnięć na polu integracji, co stanowi nowy rekord. Najliczniejszą grupę stanowili obywatele Syrii.
Źródło: www.tagesschau.de
Z Syrii,a co z polakami?
Ja zeby dokonac neutralizacji, dostalam tysiace papierow do wypelnienia.
Pomimo,ze od 9 lat jestem w Niemczech, pracuje,odprowadzam podatki.
Jestem z niemcem tez dlugo po slubie.
PRZESWIETLAJA nas w zdluz i w SZERZ!!!
Kaza mi podac dane mojego ex meza,skad mam je wziac?
Nie mam z nim kontaktu od 20 lat!!!!
Nie wiem czy w ogole zyje 🙄.
Ot komu jest lepiej europejczykowi czy jakims bez papierow!????
No widzisz, było urodzić się w Syrii lub Ukrainie i wtedy dostałabyś obywatelstwo po roku pobytu, a tak to możesz sobie być co najwyżej polaczkiem – obywatelem II kategorii, gorszym niż Arab.
Marto, a po co ci naturalizacja. Ja za Polskę nie muszę się wstydzić 😉 Teraz to Niemcy zaczną starać się o polskie obywatelstwo.