W 2021 r. prawie 400 tysięcy osób ubiegających się o azyl w Niemczech otrzymywało świadczenia – wzrost o 4,3 proc. r/r

    W ubiegłym roku liczba pobierających świadczenia osób ubiegających się o azyl w Niemczech wzrosła do niemal 400 tysięcy. Około jedna trzecia z nich to osoby niepełnoletnie.

    Uchodźcy z Ukrainy nie muszą ubiegać się o azyl w Niemczech, w związku z czym nie zaliczają się do grupy świadczeniobiorców

    Po raz pierwszy od 2015 roku wzrosła liczba uprawnionych do otrzymywania świadczeń dla osób ubiegających się o azyl w Niemczech. Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny, według stanu na koniec 2021 roku odnotowano około 399 tysięcy takich osób. Oznacza to wzrost o 17 tysięcy lub, inaczej mówiąc, o 4,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

    Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że około jedną trzecią ubiegających się o azyl w Niemczech, otrzymujących standardowe świadczenia, stanowiły osoby niepełnoletnie. Tylko około jeden procent uprawnionych stanowiły osoby mające co najmniej 65 lat. Nieco ponad połowa (56 proc.) pochodziła z Azji, jedna piąta z Afryki i tyle samo z Europy.

    Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, do trzech najczęściej odnotowywanych krajów pochodzenia należały Afganistan, Irak oraz Syria. Uchodźcy z Ukrainy nie muszą ubiegać się o azyl w Niemczech, w związku z czym nie zaliczają się do grupy świadczeniobiorców. Otrzymują oni tzw. zezwolenie na pobyt ze względów humanitarnych i mogą pobierać świadczenia z zakresu „podstawowego zabezpieczenia” („Grundsicherung”).

    Prawie 3 tysiące osób otrzymują wyłącznie specjalne świadczenia

    Oprócz standardowych świadczeń dla osób ubiegających się o azyl w Niemczech, istnieją również świadczenia, które mają pomóc w szczególnych sytuacjach – na przykład w przypadku choroby lub ciąży. Ostatnio z pieniędzy tych skorzystało około 171 tysięcy osób ubiegających się o azyl w Niemczech, przy czym dla większości z nich stanowiły one dodatek do standardowych świadczeń. Niecałe 3 tysiące osób otrzymały wyłącznie specjalne świadczenia.

    Prawo do świadczeń mają wszystkie osoby, które przebywają w Niemczech i wobec których procedura azylowa nie została jeszcze zakończona. Ponadto świadczenia mogą otrzymywać także osoby posiadające zezwolenie na pobyt lub zgodę na pobyt tolerowany – podobnie jak ich partnerzy i dzieci.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Aż się chce do roboty wracać by na nich zapierdalać

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x