Szef Ver.di i Zieloni przyłączyli się do apelu o wprowadzenie ustawowej płacy minimalnej w Niemczech w wysokości 15 euro. Powołali się przy tym na nową dyrektywę UE.
Kluczowa jest dyrektywa unijna
Związek zawodowy Ver.di i Zieloni opowiedzieli się za podniesieniem płacy minimalnej do 15 euro za godzinę, powołując się na dyrektywę UE. Szef Ver.di Frank Werneke powiedział gazetom należącym do „Redaktionsnetzwerk Deutschland”, że zaleca „każdej partii, która chce zostać wybrana przez szerokie grupy ludności, aby w kampanii wyborczej do Bundestagu jasno opowiedziała się za stawką 15 euro za godzinę”.
Zgodnie z dyrektywą UE, płaca minimalna powinna wynosić 60% mediany dochodów – obecnie nieco ponad 14 euro. „Ponieważ średnie płace będą nadal rosły, w 2026 r. potrzebna będzie płaca minimalna w wysokości 15 euro za godzinę” – kontynuował Werneke.
Płaca minimalna ma wzrosnąć do 12,82 euro
Komisja odpowiedzialna za ustalanie płacy minimalnej zdecydowała, że płaca minimalna powinna wzrosnąć z obecnych 12,41 euro do 12,82 euro w styczniu 2025 roku.
Zieloni również opowiedzieli się za wyższą płacą minimalną. „Chcemy płacy minimalnej, za którą ludzie pracujący w pełnym wymiarze godzin będą mogli przeżyć” – powiedziała gazetom należącym do RND liderka Zielonych, Katharina Dröge. Zieloni opowiadają się za „prawdziwym minimum płacowym”. „Proponujemy, aby dolna granica płacy minimalnej wynosiła 60% mediany płac, zgodnie z propozycją UE. Oznaczałoby to płacę minimalną w wysokości ponad 14 euro w 2024 roku i nieco poniżej 15 euro w 2025 roku”. SPD i Lewica już wcześniej wzywały do podniesienia płacy minimalnej.
Miliony pracowników z niskimi płacami
Według Federalnego Urzędu Statystycznego, sektor niskich płac znacznie się skurczył w ciągu dziesięciu lat – ale 6,4 miliona pracowników w Niemczech nadal otrzymuje mniej niż 13 euro za godzinę, z czego milion we wschodnich Niemczech. Tak wynika z zapytania złożonego przez partię Lewicy.
Lider Lewicy, Martin Schirdewan, również ponowił w poniedziałek swoje żądanie dotyczące podniesienia płacy minimalnej z obecnych 12,41 euro do 15 euro.
Źródło: www.tagesschau.de
Jest to żenujące że świadczenia dla patoli rosną szybciej od płacy minimalnej. Może by tak wprowadzić limity wynagrodzeń i świadczeń „socjalnych” do N-krotności stawki minimalnej?