Utylizacja starych ubrań – nowe unijne przepisy od 2025 r.

    Od 2025 r. w UE będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące utylizacji starych tekstyliów. Mają one na celu osiągnięcie lepszego wskaźnika recyklingu.

    Nowe przepisy od 2025 r.

    Sprane T-shirty, zbyt małe dżinsy czy nielubiane ręczniki odziedziczone po teściowej: te i podobne tekstylia są wyrzucane zazwyczaj podczas sprzątania lub porządkowania szafy – zwykle do pojemnika na starą odzież lub do kosza na odpady resztkowe, czyli nie nadające się do ponownego przetworzenia. Zgodnie z ogólnoeuropejskim prawem ma się to teraz zmienić.

    Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie zużyte tekstylia muszą być zbierane. W szczególności oznacza to, że nie będzie już można wyrzucać ich albo do pojemnika na zużytą odzież, albo do kosza na odpady resztkowe. Od nowego roku stare tekstylia będzie można wyrzucać tylko i wyłącznie do pojemnika na odzież używaną. Nawet jeśli mają dziury (po molach), są zużyte, krótko mówiąc – nie nadają się już do noszenia.

    Nowe rozporządzenie dotyczy wyrzucanych elementów odzieży, a także pościeli, ręczników, zasłon i innych używanych tekstyliów. Jednak kwestie dotyczące mocno zabrudzonych tekstyliów, nie zostało jeszcze sfinalizowane, zgodnie z „Öko-Test”. Aby upewnić się, że nie mają one negatywnego wpływu na recykling, raczej powinny być nadal wyrzucane do kosza na odpady resztkowe, tak, jak ma to miejsce na przykład w Austrii.

    Recykling jest konieczny

    UE dostosowała przepisy dotyczące utylizacji starych ubrań, tak aby więcej tekstyliów było poddawanych recyklingowi, a nie spalanych. Teoretycznie nowe ubrania mogłyby być wytwarzane ze starych ubrań przy użyciu odpowiednich maszyn. Stojąca za tym technologia nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Do tego czasu bezużyteczne koszulki, spodnie i skarpetki będą przetwarzane na szmaty do czyszczenia lub materiały izolacyjne. Celem jest stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której wszystkie włókna tekstylne są ponownie przetwarzane lub poddawane recyklingowi tak długo, jak to możliwe.

    Ponieważ przemysł odzieżowy jest uważany za jednego z największych trucicieli środowiska i klimatu, zaostrzenie przepisów dotyczących utylizacji jest ważnym wkładem w ochronę środowiska w UE. Z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy – przemysł odzieżowy produkuje więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie loty międzynarodowe i statki razem wzięte.

    Czy naruszenie przepisów będzie karane?

    Nie wiadomo jeszcze, czy osoby wyrzucające odzież do pojemnika na odpady resztkowe będą musiały zapłacić grzywnę, czy też ich wykroczenie będzie karane w inny sposób.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    CZARNOWIDZ

    UNIA stwarza KOLONIALIZM – Na Wzór jak w 1945 Roku – Ruskie mówili do Polaków, którzy chcieli wyjeżdżać z tamtych terenów do Polski – W Polsce będziecie tylko po Polsku rozmawiać a Ręka będzie nasza

    Twardostój

    Pewnie będą stali porządkowi koło pojemników i kontrolowali albo jak czaili z ukrycia jak ten półmózg który donosi na kierowców pojazdów

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x