Ulga dla konsumentów: czy wkrótce w Niemczech zostanie wprowadzona zerowa stawka VAT na niektóre artykuły spożywcze?

    Gwałtowne wzrosty cen towarów w niemieckich supermarketach podsycają dyskusję na temat obniżenia stawki podatku VAT na żywność. W centrum uwagi znajdują się zwłaszcza takie produkty jak owoce i warzywa – i to nie tylko ze względu na koszty.

    Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir popiera koncepcję objęcia zerową stawką VAT niektórych produktów spożywczych

    Federalny Urząd Ochrony Środowiska wezwał do całkowitego zniesienia podatku VAT na żywność pochodzenia roślinnego. „Dieta oparta w większym stopniu na produktach roślinnych odciąża środowisko, a do tego jest zdrowa” – powiedział prezes Dirk Messner w wywiadzie dla Niemieckiej Agencji Prasowej. Dlatego też, jego zdaniem, sensowne byłoby całkowite zniesienie podatku VAT na żywność pochodzenia roślinnego – zwłaszcza w obliczu gwałtownego wzrostu cen owoców i warzyw. „Każdy powinien móc sobie pozwolić na zdrową dietę, także osoby o niskich dochodach” – uważa Messner.

    Debata na temat obniżenia stawki podatku VAT na niektóre produkty żywnościowe rozgorzała na nowo w związku z wysoką inflacją. Stowarzyszenia społeczne i organizacje konsumenckie zaapelowały do rządu federalnego o skorzystanie z nowych przepisów unijnych i objęcie zerową stawką VAT produktów spożywczych, takich jak owoce i warzywa. Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir (Zieloni) poparł te żądania. Jednakże większość polityków partii tworzących koalicję rządową patrzy na to sceptycznie, wskazując na już uruchomione inne programy pomocowe.

    Potrzebne jest systematyczne zmniejszanie obciążeń podatkowych dla produktów przyjaznych środowisku

    Messner powiedział, że dobrym uzupełnieniem byłoby objęcie zerowym VAT-em produktów roślinnych, „ponieważ odciążyłoby to również te grupy, które w niewielkim stopniu skorzystały z dotychczasowych pakietów ulg, na przykład emerytów o niskich dochodach.”

    Messner podkreślił jednocześnie, że ograniczenie reformy podatku VAT do tej jednej kwestii byłoby niewystarczające. Potrzebna jest całościowa koncepcja systematycznego zmniejszania obciążeń podatkowych dla produktów przyjaznych środowisku i znoszenia ulg podatkowych dla produktów szczególnie szkodliwych dla środowiska. Dyrektywa UE w sprawie podatku VAT oferuje obecnie nowe możliwości, które należy wykorzystać – stwierdził, po czym dodał, że Federalny Urząd Ochrony Środowiska wkrótce przedstawi propozycje w tej sprawie.

    Podstawowa stawka podatku VAT wynosi w Niemczech 19%. Stawka obniżona do 7% obejmuje m.in. podstawowe artykuły spożywcze, takie jak mleko, mięso, owoce, warzywa i pieczywo.

    Źródło: www.nordbayern.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x