Parlament Europejski i państwa członkowskie doszły do porozumienia w sprawie bardziej rygorystycznych przepisów mających na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Płatności gotówkowe będą podlegać ograniczeniom, a sprzedaż dóbr luksusowych i niektóre kluby piłkarskie będą dokładniej kontrolowane.
Celem Unii Europejskiej jest walka z praniem brudnych pieniędzy
W przyszłości w Unii Europejskiej zakazana będzie zapłata gotówką w przypadku kwot przekraczających 10 tys. euro. Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich uzgodnili treść regulacji, których celem jest walka z praniem pieniędzy.
Zgodnie z postanowieniami, sprzedawcy towarów luksusowych będą musieli weryfikować tożsamość swoich klientów i zgłaszać podejrzane transakcje. Działania te mają wypełnić luki w prawie obowiązującym w poszczególnych krajach członkowskich i utrudnić proceder prania brudnych pieniędzy.
Członek PE: bardziej rygorystyczne przepisy mające na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy powinny zostać wprowadzone już dawno temu
Zaostrzone przepisy mają dotyczyć między innymi handlu biżuterią, luksusowymi samochodami, prywatnymi samolotami i statkami. Zgodnie z zawartym porozumieniem, od 2029 r. nowe prawo będzie miało zastosowanie także do klubów piłkarskich o silnej pozycji finansowej, takich jak Bayern Monachium i Borussia Dortmund. Chodzi o to, że zawodowy futbol, z miliardowymi inwestycjami z państw trzecich, może potencjalnie być wykorzystywany w działalności przestępczej, do prania brudnych pieniędzy w Europie.
Odpowiednie organy mają również wziąć pod lupę kryptowaluty i transakcje bankowe najbogatszych osób, dysponujących aktywami o wartości co najmniej 50 milionów euro.
Jak powiedział Eero Heinäluoma, negocjator w Parlamencie Europejskim, bardziej rygorystyczne przepisy mające na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, dotyczące kryptowalut, banków, oligarchów i klubów piłkarskich, powinny zostać wprowadzone już dawno temu. „Do tej pory państwa członkowskie straciły miliardy euro” – stwierdził fiński polityk.
Markus Ferber (CSU): „Nie należy mylić walki z praniem brudnych pieniędzy z walką z gotówką”
Posłowie CDU/CSU krytykują niektóre elementy nowego rozporządzenia, takie jak np. górny limit płatności gotówkowych. „Nie należy mylić walki z praniem brudnych pieniędzy z walką z gotówką” – powiedział Markus Ferber, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia CSU. Uważa on również, że nowe przepisy dotyczące klubów piłkarskich są „całkowicie arbitralne”.
Ustawa musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzona przez Parlament Europejski i państwa członkowskie. Nadzór nad przestrzeganiem nowych przepisów mają sprawować właściwe organy poszczególnych krajów, a koordynacją ich działań ma się zająć nowy europejski urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy. W tym roku zapadnie decyzja odnośnie lokalizacji siedziby tej instytucji; niemiecki rząd chciałby, aby znajdowała się ona we Frankfurcie nad Menem.
Źródło: www.spiegel.de